Známe nejatraktivnější města planety. Jak si vede Praha?

Praha - Nejnavštěvovanějším městem planety v loňském roce se stal thajský Bangkog, který přivítal téměř 16 milionů turistů. Druhý se pak jen s malým odstupem umístil Londýn (15,96 milionů turistů) a Praha se v celosvětovém žebříčku obsadila 24. místo, vyplývá to z výzkumu Global Destination Cities Index.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Praha se mezi evropskými městy dostala do první desítky a to s 4,4 miliony návštěvníků ročně, což je ale skoro čtyřikrát méně, než kolik navštíví evropské město číslo jedna, kterým je Londýn. Na druhém místě v Evropě je Paříž a na třetí příčce stanul Istanbul.

Zatímco Paříž zaznamenává postupný propad v návštěvnosti a tím také v objemu peněz, které zde návštěvníci utratí, Istanbulu naopak čísla dramaticky rostou a pokud tento trend bude pokračovat, tak v roce 2016 předstihne turecká metropole francouzskou. Nejvyšší nárůst, co se týče leteckého spojení, zaznamenává Berlín, který se v Evropě umístil na 17. místě.

V porovnání s městy ze zemí bývalého socialistického bloku je těsně za Prahou jen Moskva na dvanáctém místě se 4,3 milionu návštěvníků (26. místo ve světovém žebříčku), Budapešť pak až na konci druhé desítky (46. celosvětově) s 2,3 milionu a Varšava dokonce až 26. (a 81. na světě) s pouhým 1,1 milionem.

Podíváme-li se však na to, kolik návštěvníci v daném městě utratí, pak Moskva Prahu předčí. Zahraniční hosté tam utratí 4,5 miliardy amerických dolarů, zatímco v Praze 4,2 miliardy. Moskva také patří mezi dvanáct měst světa s nejrychleji rostoucí návštěvností.

"Nehledě na pokračující celosvětovou ekonomickou krizi a nejisté předpovědi do budoucna, počet lidí cestujících do zahraničí od roku 2009 rostl dvakrát tak rychleji než světové HDP a výše jejich útraty v zahraničí dokonce 2,3krát. Znamená to, že se mezinárodní cestovní ruch dlouhodobě zvyšuje a jen málo jej ovlivňují ekonomické výkyvy," vyplývá ze zprávy.

Většina z dvanácti měst, které zaznamenávají nejrychleji rostoucí návštěvnost v řádu deseti procent ročně, se nachází na vznikajících trzích v Asii a na Blízkém východě. Studie se zaměřuje na sledování počtu zahraničních návštěvníků, kteří v cílovém městě stráví alespoň jednu noc.

Témata: Praha | Turisté | města
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragická turistická sezona: V cizině zemřelo 85 Čechů, nejvíc v Chorvatsku

12.11.2018 13:59 V letošní turistické sezoně mírně ubylo Čechů, kteří zahynuli v zahraničí. Za hranicemi zemřelo 85…

Město Nazaret Illit změní název, zmatených turistů z ciziny už má dost

08.11.2018 07:44 Občany izraelského Nazaret Illitu unavuje neustálá záměna jejich města s biblickým Nazaretem, a…

Nejnachmelenější místo na světě? V tomto hotelu by se Čechům určitě líbilo

04.11.2018 09:33 Milovníci piva, kteří sní o tom, že se ráno probudí v pokoji provoněném chmelem a sladem, mají nyní…

Hurá na lyže. Sněhová nadílka v jižních Alpách otevřela skiareály dříve

03.11.2018 21:30 Zatímco většina Evropy se těší babímu létu, do některých částí Alp přišla zima v letošním bláznivém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama