Známe nejatraktivnější města planety. Jak si vede Praha?

Praha - Nejnavštěvovanějším městem planety v loňském roce se stal thajský Bangkog, který přivítal téměř 16 milionů turistů. Druhý se pak jen s malým odstupem umístil Londýn (15,96 milionů turistů) a Praha se v celosvětovém žebříčku obsadila 24. místo, vyplývá to z výzkumu Global Destination Cities Index.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Praha se mezi evropskými městy dostala do první desítky a to s 4,4 miliony návštěvníků ročně, což je ale skoro čtyřikrát méně, než kolik navštíví evropské město číslo jedna, kterým je Londýn. Na druhém místě v Evropě je Paříž a na třetí příčce stanul Istanbul.

Zatímco Paříž zaznamenává postupný propad v návštěvnosti a tím také v objemu peněz, které zde návštěvníci utratí, Istanbulu naopak čísla dramaticky rostou a pokud tento trend bude pokračovat, tak v roce 2016 předstihne turecká metropole francouzskou. Nejvyšší nárůst, co se týče leteckého spojení, zaznamenává Berlín, který se v Evropě umístil na 17. místě.

V porovnání s městy ze zemí bývalého socialistického bloku je těsně za Prahou jen Moskva na dvanáctém místě se 4,3 milionu návštěvníků (26. místo ve světovém žebříčku), Budapešť pak až na konci druhé desítky (46. celosvětově) s 2,3 milionu a Varšava dokonce až 26. (a 81. na světě) s pouhým 1,1 milionem.

Podíváme-li se však na to, kolik návštěvníci v daném městě utratí, pak Moskva Prahu předčí. Zahraniční hosté tam utratí 4,5 miliardy amerických dolarů, zatímco v Praze 4,2 miliardy. Moskva také patří mezi dvanáct měst světa s nejrychleji rostoucí návštěvností.

"Nehledě na pokračující celosvětovou ekonomickou krizi a nejisté předpovědi do budoucna, počet lidí cestujících do zahraničí od roku 2009 rostl dvakrát tak rychleji než světové HDP a výše jejich útraty v zahraničí dokonce 2,3krát. Znamená to, že se mezinárodní cestovní ruch dlouhodobě zvyšuje a jen málo jej ovlivňují ekonomické výkyvy," vyplývá ze zprávy.

Většina z dvanácti měst, které zaznamenávají nejrychleji rostoucí návštěvnost v řádu deseti procent ročně, se nachází na vznikajících trzích v Asii a na Blízkém východě. Studie se zaměřuje na sledování počtu zahraničních návštěvníků, kteří v cílovém městě stráví alespoň jednu noc.

Loading...
Témata: Praha | Turisté | města
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kletba Uluru. Co jste možná nevěděli o posvátné hoře v srdci Austrálie

24.10.2019 08:29 Posvátná hora Uluru, známá též pod názvem Ayers Rock, bude od 26. října nepřístupná turistům. Hora…

Výlet do Vídně? Pozor, rakouská metropole má novou turistickou strategii

23.10.2019 09:39 Vídeň už nechce usilovat o to, aby každý rok stoupal počet nocí, které turisté ve městě stráví.…

Saúdská Arábie uvolňuje pravidla: Povolí nesezdaným cizincům společný…

06.10.2019 07:39 Saúdská Arábie nově povolí nesezdaným cizincům, aby směli v tamních hotelích bydlet v jednom pokoji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama