Dost bylo deště! Češi houfně opouští republiku

Praha - Letošní mrazivé jaro v kombinaci s vyhlídkami na deštivé léto popohnaly Čechy do zahraničí za sluníčkem. Favority na cestu do tepla jsou tradičně Řecko, Turecko nebo Egypt, vyplývá to ze statistik Mediafaxem oslovených cestovních kanceláří a agentur, těm vzrostly prodeje až o čtvrtinu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

"Prodej zájezdů s odletem v těchto dnech se nečekaně zvedl o téměř 20 procent ve srovnání se stejnými dny loňského roku. Tento trend navíc i v souvislosti s předpovědí počastí přetrvává," uvedl tiskový mluvčí CK Exim Tours Stanislav Zíma s tím, že u jejich klientů vede jednoznačně nejen Egypt, ale také Kapverdské ostrovy nebo exotická Dubaj. "Právě v těchto destinacích je totiž největší záruka teplého moře a samozřejmě i sluníčka," doplnil.

Jeho slova potvrzuje i Kateřina Komedová, manažerka komunikace portálu Zájezdy.cz. Podle ní vzrostl během května zájem o zájezdy za teplem o 9,1 procenta. Enormní zvýšení poptávky přitom server zaznamenal během minulého týdne, kdy prodeje rostly až o 26,8 procenta. "Důvody jsou dva. Deštivé počastí a výhodné last minute ceny nadcházejících červnových termínů," tvrdí Komedová.

Prodeje zájezdů jsou v Česku markantně ovlivněny počasím také podle Kateřiny Petříčkové z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. "Tento vliv se promítá především v období, kdy se obvykle cestuje na dovolenou – v létě o hlavních školních prázdninách, v zimě a o jarních prázdninách. Aktuálně však klienti zřejmě ještě čekají na výhodnější nabídky last minute," tvrdí Petříčková. Doplnila, že vliv počasí se projevil už v zimě. "Pokud je v Čechách krásná slunná zima a hodně sněhu, cestovní kanceláře zaznamenávají okamžitý krátkodobý propad prodejů pobytů do exotiky a naopak."

Zvýšený prodej zájezdů už během dubnových předprodejů zaznamenala také cestovní kancelář Fischer. "Dobré prodeje pokračují i v těchto dnech, přestože květen obvykle není zcela last minutový termín pro odlety k moři. Zda roli sehrává i nevlídné počasí se můžeme jen domnívat, ale u řady lidí to může hrát roli," říká k tématu tiskový mluvčí CK Fischer Jan Osúch s tím, že mají již nyní téměř vyprodané termíny až do konce června. "S námi lidé nejčastěji létají do Egypta, Turecka, na Kanárské ostrovy nebo na Mallorku. Nejvíce se však zvedla poptávka po zájezdech do Řecka," zakončil Jan Osúch.

Marketingový ředitel CK Alexandria ještě upřesnil, že dlouhodobější vliv počasí na prodej zájezdů je prakticky nízký, ale krátkodobě samozřejmě prodeje ovlivňuje. "Počasí jistě na lidi psychologicky působí, a proto se v současné době více ptají po zájezdech za sluníčkem. Na druhou stranu ale nelze říci, že by se další destinace neprodávaly, spíše je to tak, že se prodává celkově velmi dobře a teplejší země z toho ještě vyčnívají. Je zkrátka vidět, že Češi slunce a teplo potřebují, a pokud ho nemají doma, rádi za ním vyrazí," vysvětlil Petr Šťastný. Kromě tradičních zemí je v posledních letech obrovský zájem hlavně o Bulharsko, které nabízí nejlepší poměr cena – výkon. Rostoucí zájem však přetrvává také o zájezdy all-inclusive.

Témata: dovolená | češi
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skleněný most se Benátkám vymstil. Zranily se už tisíce turistů

12.10.2018 14:03 Benátská radnice vymění skleněný povrch schodů na mostě přes Canal Grande, důležitou dopravní tepnu…

Xenofobie v Africe? Státy mají utemované hranice, volný pohyb osob je sci…

11.10.2018 08:50 Zatímco mnoho Evropanů nepotřebuje pro cesty do většiny afrických států víza, afričtí cestující…

Strach o Čechy. Na Mallorce jich jsou při smrtících záplavách stovky

10.10.2018 14:36 Čeští turisté na středomořském ostrově Mallorca, který v noci na dnešek zasáhly bleskové povodně,…

Útesový most v Austrálii: Další atrakce, kde turisté umírají kvůli fotkám …

07.10.2018 09:51 Známý most Sea Cliff Bridge, který byl v roce 2005 postavený za 49 miliónů australských dolarů …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama