Dost bylo deště! Češi houfně opouští republiku

Praha - Letošní mrazivé jaro v kombinaci s vyhlídkami na deštivé léto popohnaly Čechy do zahraničí za sluníčkem. Favority na cestu do tepla jsou tradičně Řecko, Turecko nebo Egypt, vyplývá to ze statistik Mediafaxem oslovených cestovních kanceláří a agentur, těm vzrostly prodeje až o čtvrtinu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

"Prodej zájezdů s odletem v těchto dnech se nečekaně zvedl o téměř 20 procent ve srovnání se stejnými dny loňského roku. Tento trend navíc i v souvislosti s předpovědí počastí přetrvává," uvedl tiskový mluvčí CK Exim Tours Stanislav Zíma s tím, že u jejich klientů vede jednoznačně nejen Egypt, ale také Kapverdské ostrovy nebo exotická Dubaj. "Právě v těchto destinacích je totiž největší záruka teplého moře a samozřejmě i sluníčka," doplnil.

Jeho slova potvrzuje i Kateřina Komedová, manažerka komunikace portálu Zájezdy.cz. Podle ní vzrostl během května zájem o zájezdy za teplem o 9,1 procenta. Enormní zvýšení poptávky přitom server zaznamenal během minulého týdne, kdy prodeje rostly až o 26,8 procenta. "Důvody jsou dva. Deštivé počastí a výhodné last minute ceny nadcházejících červnových termínů," tvrdí Komedová.

Prodeje zájezdů jsou v Česku markantně ovlivněny počasím také podle Kateřiny Petříčkové z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. "Tento vliv se promítá především v období, kdy se obvykle cestuje na dovolenou – v létě o hlavních školních prázdninách, v zimě a o jarních prázdninách. Aktuálně však klienti zřejmě ještě čekají na výhodnější nabídky last minute," tvrdí Petříčková. Doplnila, že vliv počasí se projevil už v zimě. "Pokud je v Čechách krásná slunná zima a hodně sněhu, cestovní kanceláře zaznamenávají okamžitý krátkodobý propad prodejů pobytů do exotiky a naopak."

Zvýšený prodej zájezdů už během dubnových předprodejů zaznamenala také cestovní kancelář Fischer. "Dobré prodeje pokračují i v těchto dnech, přestože květen obvykle není zcela last minutový termín pro odlety k moři. Zda roli sehrává i nevlídné počasí se můžeme jen domnívat, ale u řady lidí to může hrát roli," říká k tématu tiskový mluvčí CK Fischer Jan Osúch s tím, že mají již nyní téměř vyprodané termíny až do konce června. "S námi lidé nejčastěji létají do Egypta, Turecka, na Kanárské ostrovy nebo na Mallorku. Nejvíce se však zvedla poptávka po zájezdech do Řecka," zakončil Jan Osúch.

Marketingový ředitel CK Alexandria ještě upřesnil, že dlouhodobější vliv počasí na prodej zájezdů je prakticky nízký, ale krátkodobě samozřejmě prodeje ovlivňuje. "Počasí jistě na lidi psychologicky působí, a proto se v současné době více ptají po zájezdech za sluníčkem. Na druhou stranu ale nelze říci, že by se další destinace neprodávaly, spíše je to tak, že se prodává celkově velmi dobře a teplejší země z toho ještě vyčnívají. Je zkrátka vidět, že Češi slunce a teplo potřebují, a pokud ho nemají doma, rádi za ním vyrazí," vysvětlil Petr Šťastný. Kromě tradičních zemí je v posledních letech obrovský zájem hlavně o Bulharsko, které nabízí nejlepší poměr cena – výkon. Rostoucí zájem však přetrvává také o zájezdy all-inclusive.

Témata: dovolená | češi
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tady nejste v zoo. Amsterdam zakáže komentované prohlídky ve vykřičené…

22.03.2019 09:51 Amsterodam zakáže ve známé čtvrti červených luceren skupinové prohlídky s průvodcem. Oblast plná…

První podmořská restaurace v Evropě otevřena. Má tři úrovně, čeká se nával

20.03.2019 15:52 V Norsku dnes zahajuje provoz první evropská podmořská restaurace, která vznikla na jihu země. Za…

Dovolená na Kubě? Komunistický ostrov nabízí luxus, obyčejní Kubánci mohou…

20.03.2019 07:49 Fotografický aparát za více než 25.000 dolarů (570.000 Kč) v jednom havanském obchodu? To je…

Dost bylo opilých turistů. Palma de Mallorca zavede přes léto tvrdé…

18.03.2019 13:30 Metropole Baleárských ostrovů Palma de Mallorca letos v letní sezóně zakáže pití alkoholu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama