Jedete k moři? Pozor na zabijácké medúzy! Je jich plno

Řím - Žraloci. Mořští hadi. Odpady. Existuje spousta věcí, které člověku brání užívat si moří či oceánů, a které mu dokážou zkazit jinak velmi příjemnou dovolenou na pláži. Ovšem snad žádný jiný z mořských tvorů neprobouzí u plavců tolik paranoie jako medúzy - želatinózní makro-zooplankton - jestli se jich tedy doopravdy chcete začít štítit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Evropští vědci varují, že nárůst počtu medúz může ohrozit nejen rozmanitost živočichů v mořích, ale také zdraví turistů na plážích ve střediscích od Středozemního až po Černé moře.

"V posledním desetiletí sdělovací prostředky hlásí čím dál tím vyšší výskyt volně plovoucí formy žahavců se zvonem a žahavými rameny," uvádí zpráva, z níž cituje server CNN. "Tisíce turistů byly požahány a rybolovný průmysl zaznamenává škody a ztráty."

"Na italském ostrově Lampedusa, kam jezdí 300.000 turistů ročně, jsou nyní pláže, kde mohou lidé plavat v moři jen jediný týden," řekl profesor italské Salentské univerzity Stefano Piraino. A barcelonský Ústav mořských věd "letos na jaře zaznamenal nárůst jednoho z nejjedovatějších druhů medúz, talířovky svítivé (Pelagia noctiluca) podél pobřeží Katalánie a Valencie".

K celkově nejzamořenějším pobřežím medúzami patří Malta, Sardinie, Sicílie a části Izraele a Libanonu. V roce 2010 byl na Sardinii zaznamenán první smrtelný případ požahání medúzou.

Pokud se vás medúza dotkne svým žahavým chapadlem, okamžitě ucítíte ostrou bolest. Jedem, který produkují, naleptají kůži a vyvolají popáleniny. Objeví se pupínky, jichž se jen obtížně zbavíte, někdy po nich zůstávají jizvy navždy. Často se také objevuje zvracení, nevolnost a bolest hlavy. Jestliže vás zasáhne na větší ploše těla, můžete dokonce ztratit vědomí. Také šok ze zranění může výjimečně způsobit i utonutí.

Při zasažení medúzou nejprve utečte z vody. Postižené místo pak omyjte vodou a roztokem síranu hořečnatého (je obsažen i v mořské vodě). Event. použijte čistý písek, kterým oškrábejte zbytek přilepených žahavých chapadel. Místo se pak musí opatrně vydezinfikovat kysličníkem nebo alkoholem. Vhodné je nanesení krému nebo gelu s antihistaminikem. Prý i syrová rajčata a levandulový éterický olej pomáhají ulevovat od bolesti.

Objevila se také mast, která prý medúzy odpuzuje. Jmenuje se Safe Sae. Do masti je přidána látka tvořená rybkou zvanou klaun očkatý, který je proti žahnutí imunní.

Témata: Moře | cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skleněný most se Benátkám vymstil. Zranily se už tisíce turistů

12.10.2018 14:03 Benátská radnice vymění skleněný povrch schodů na mostě přes Canal Grande, důležitou dopravní tepnu…

Xenofobie v Africe? Státy mají utemované hranice, volný pohyb osob je sci…

11.10.2018 08:50 Zatímco mnoho Evropanů nepotřebuje pro cesty do většiny afrických států víza, afričtí cestující…

Strach o Čechy. Na Mallorce jich jsou při smrtících záplavách stovky

10.10.2018 14:36 Čeští turisté na středomořském ostrově Mallorca, který v noci na dnešek zasáhly bleskové povodně,…

Útesový most v Austrálii: Další atrakce, kde turisté umírají kvůli fotkám …

07.10.2018 09:51 Známý most Sea Cliff Bridge, který byl v roce 2005 postavený za 49 miliónů australských dolarů …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama