Rady před dovolenou: Kolik smíme vzít piva a cigaret do Chorvatska?

Praha - Sezóna letních dovolených se kvapem blíží. A s ní i riziko toho, že si do kufru přibalíte něco, co vám může způsobit potíže. A opatrnost se vyplatí i při pořizování suvenýrů. I z nich můžete mít polízanici.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Na začátek jedna dobrá zpráva - od července se Chorvatsko přidává k Evropské unii a Čechům tak odpadnou kontroly na hranicích. A k cestě k moři postačí i občanka.

"Díky vstupu Chorvatska do EU se tak zvýší limity na dovoz cigaret nebo alkoholu. Limit je nastavený na 800 cigaret a 110 litrů piva," řekl TN.cz mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Přes hranice se ovšem samozřejmě nesmějí převážet drogy nebo zbraně. "Problémy ovšem můžete mít například i s léky, pokud obsahují amfetamin (ten se používá například při výrobě extáze nebo pervitinu)," varuje Barták.

A pokud jde o zbraně, nejde rozhodně jen o ty střelné. Třeba v Německu můžete být popotahováni i za vystřelovací nebo větší lovecký nůž, pokud ho policisté nebo celníci při kontrole objeví.

Na dovolenou si s sebou můžete vzít i psa, ale počítejte s tím, že minimálně u bojových plemen to není jen tak. "Například v Německu můžete mít bojová plemena v zemi "jen tak" jen čtyři týdny," říká mluvčí celníků.

Opatrnost se vyplatí i při odvážení "suvenýrů" z cest. "Třeba v Řecku můžete mít problémy i kvůli tomu, že nedaleko památek posbíráte pár kamínků," varuje mluvčí celníků.

Poslechněte si rady celníků:

Obecně platí, že čím větší exotika a divočina, tím přísnější ochrana přírody. Pokud si tedy chcete přivézt vycpanou krokodýlí hlavu, kupte si ji v obchodě a ne od domorodce na ulici.

"U obchodníka totiž dostanete automaticky povolení na vývoz ze země, což při nákupu od místních mít nebudete," vysvětluje Barták.

Pokud tápete, co je ve vámi vybrané zemi ještě v pořádku a co už je za hranou zákona, podívejte se na stránky celníků nebo na web ministerstva zahraničí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teror zhatil Čechům dovolenou: Desítka rekreantů neodletí na Srí Lanku

22.04.2019 13:49 Desítka lidí dnes a v úterý neodletí z Česka kvůli bezpečnosti na Srí Lanku, oznámil internetový…

Plovoucí trh s květinami v Amsterdamu skomírá, zničily ho davy turistů

22.04.2019 08:47 Poslední prodavač květin na slavném amsterodamském plovoucím trhu Bloemenmarkt zavřel svůj stánek.…

Čeští turisté na Srí Lance jsou v bezpečí, stahování klientů cestovky…

21.04.2019 12:42 Čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, jsou v bezpečí. Na dotaz ČTK…

Telefonování za jízdy: Itálie razantně zpřísní zákon. Jakou pokutu…

17.04.2019 11:11 V Itálii se chystá razantní zpřísnění zákona o silničním provozu. Tomu, kdo bude při jízdě užívat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama