Rady před dovolenou: Kolik smíme vzít piva a cigaret do Chorvatska?

Praha - Sezóna letních dovolených se kvapem blíží. A s ní i riziko toho, že si do kufru přibalíte něco, co vám může způsobit potíže. A opatrnost se vyplatí i při pořizování suvenýrů. I z nich můžete mít polízanici.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Na začátek jedna dobrá zpráva - od července se Chorvatsko přidává k Evropské unii a Čechům tak odpadnou kontroly na hranicích. A k cestě k moři postačí i občanka.

"Díky vstupu Chorvatska do EU se tak zvýší limity na dovoz cigaret nebo alkoholu. Limit je nastavený na 800 cigaret a 110 litrů piva," řekl TN.cz mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Přes hranice se ovšem samozřejmě nesmějí převážet drogy nebo zbraně. "Problémy ovšem můžete mít například i s léky, pokud obsahují amfetamin (ten se používá například při výrobě extáze nebo pervitinu)," varuje Barták.

A pokud jde o zbraně, nejde rozhodně jen o ty střelné. Třeba v Německu můžete být popotahováni i za vystřelovací nebo větší lovecký nůž, pokud ho policisté nebo celníci při kontrole objeví.

Na dovolenou si s sebou můžete vzít i psa, ale počítejte s tím, že minimálně u bojových plemen to není jen tak. "Například v Německu můžete mít bojová plemena v zemi "jen tak" jen čtyři týdny," říká mluvčí celníků.

Opatrnost se vyplatí i při odvážení "suvenýrů" z cest. "Třeba v Řecku můžete mít problémy i kvůli tomu, že nedaleko památek posbíráte pár kamínků," varuje mluvčí celníků.

Poslechněte si rady celníků:

Obecně platí, že čím větší exotika a divočina, tím přísnější ochrana přírody. Pokud si tedy chcete přivézt vycpanou krokodýlí hlavu, kupte si ji v obchodě a ne od domorodce na ulici.

"U obchodníka totiž dostanete automaticky povolení na vývoz ze země, což při nákupu od místních mít nebudete," vysvětluje Barták.

Pokud tápete, co je ve vámi vybrané zemi ještě v pořádku a co už je za hranou zákona, podívejte se na stránky celníků nebo na web ministerstva zahraničí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Betlém před Vánoci praská ve švech, turisté se jen hrnou

15.12.2018 08:48 Palestinský Betlém zažívá mimořádně úspěšnou turistickou sezónu, místní hotely jsou o vánočním čase…

Šéf Twitteru propagoval cestování v Barmě. Táhni k čertu, vzkázali mu lidé

10.12.2018 08:26 Šéf Twitteru Jack Dorsey sklidil kritiku poté, co propagoval převážně buddhistickou Barmu jako…

Kde zažít atmosféru seriálu Hra o trůny? Davy fanoušků míří do…

02.12.2018 16:56 Chorvatsko patří k českým dovolenkářům stejně neodmyslitelně, jako pořádná pěnivá čepice na točené…

Šikmá věž v Pise se trochu narovnala. Inženýři jí z věku ubrali 200 let

22.11.2018 09:57 Slavná věž v italském městě Pisa se přestala naklánět, dokonce se o kus napřímila díky inženýrským…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama