V jaké zemi hrozí Čechům nejvíce smrt?

Praha - Je to neuvěřitelné, ale nejvíce Čechů vloni zemřelo v Německu, zastupitelský úřad v Drážďanech evidoval 46 lidí, o dvanáct případů méně řešil zastupitelský úřad v Bratislavě. Celkem za celý loňský rok zemřelo v cizině 385 českých občanů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Na třetí příčce smutného žebříčku se umístil Berlín (31), následovaný Londýnem. V první desítce jsou pouze evropská města.

Počet úmrtí se podle informací ministerstva zahraničních věcí snížil, v předchozích letech počet mrtvých přesahoval čtyři stovky. Počet dopravních nehod, které se v zahraničí staly, se v posledních třech letech pohybuje okolo 300, také jejich počet pomalu klesá.

Pořadí zastupitelských úřadů podle nejvyššího počtu řešených případů úmrtí v roce 2012: 
- Drážďany 46
- Bratislava 34
- Berlín 31
- Londýn 22
- Záhřeb 22
- Vídeň 19
- Mnichov 16
- Paříž 16
- Řím 15
- Sofie 14
- Varšava 12
- Athény 9

Snížil se počet hospitalizací Čechů v zahraničí, které musela česká diplomacie řešit. Problémy se nejčastěji vyskytují během turistické sezóny, například z 364 hospitalizací jich v období, kdy Češi nejčastěji cestují, bylo 218.

Roste ale počet obětí trestné činnosti. Zatímco před pěti lety bylo českých obětí zločinců 664, v loňském roce jejich počet vyskočil na 1115. "Nejčastější jsou samozřejmě krádeže, případně dopravní nehody. Oběti vražd a podobných násilných trestných činů, těch je méně, ale o to je to nepříjemnější," uvedla vrchní ředitelka právní a konzulární sekce ministerstva Jana Reinišová.

Pokud se vám na dovolené něco stane, lidé by měli navštívit český honorární konzulát. "Česká republika má poměrně široké zastoupení ve světě, vedle našich standardních úřadů máme přes 170 honorárních konzulátů," řekla Reinišová.

Češi by si ale neměli plést úřad s bankou. "Například paní chtěla, abychom jí dali peníze z ambasády, aby si mohla koupit čokoládu, protože byla vynervovaná," vypráví o kuriózním případu Reinišová.

Během léta se rozšíří služby v konzulárních jednatelstvích v Barceloně, Burgasu, Podgorici, Rijece a Splitu. Posílí se i úřady v Záhřebu a Madridu. V zemích, kde Česká republika úřad nemá, můžete použít úřad z jiné země Evropské unie, jeho zaměstnanci by vám měli v potížích pomoci.

Témata: cestování | úmrtí | češi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němci sraženi z trůnu, už nemají nejsilnější pas. Jak si vede Česko?

14.09.2018 13:14 Singapur - Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapuřané. Obyvatelé tohoto městského…

Pozor na suvenýry z dovolených. Celníci rozdrtili tunu korálů a mušlí,…

10.09.2018 19:15 Rosenheim - Němečtí celníci v Bavorsku zničili tunu ilegálně dovezených korálů, mušlí a ulit. Jde o…

Řecký ostrovní ráj se potápí pod náporem turistů. Úřady řekly: A dost!

09.09.2018 18:24 Aktualizováno Santorini - Od března do prosince téměř každý den vysypou výletní lodě na ostrově Santorini tisíce…

Seven Sisters. Krásné místo plné hazardujících turistů

06.09.2018 18:39 Seven Sisters je skupina křídových útesů, které jsou součástí národního parku South Downs, přesněji…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama