Pozor, změna! Ode dneška postačí do Chorvatska občanka

Praha - Občané České republiky můžou cestovat do Černé Hory, Albánie a dalších balkánských států pouze na občanský průkaz. O platnosti novely zákona informovala v pátek Mediafax vrchní ředitelka právní a konzulární sekce ministerstva zahraničí Jana Reinišová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Mnohé balkánské státy již vstup na své území a následný pobyt Čechům, kteří mají s sebou pouze občanský průkaz, povolily. Je to například Chorvatsko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonie nebo Srbsko.

Lidé by neměli zapomenout, že od loňského roku skončila platnost zápisů dětí v cestovních pasech, musí mít vlastní cestovní doklady.

Chorvatsko se od července stane členem Evropské unie. "Protože vstup do Evropské unie neznamená současné rozšíření schengenského prostoru, bude na schengenských hranicích se Slovinskem a Maďarskem nadále probíhat kontrola cestovních dokladů," dodává ministerstvo zahraničních věcí, podle kterého ale odpadne celní pohraniční kontrola, budou nadále možné mobilní celní kontroly na chorvatském území.

Čeči by si měli při cestě po jižní Evropě dávat pozor na převážení drog. "V Chorvatsku je přísně postihováno držení jakéhokoliv, i sebemenšího množství drog a omamných látek, byť pro osobní potřebu," připomíná rezort, podle kterého je kontrola možná jak na hranicích, tak ve vnitrozemí. "Bohužel u českých občanů jsou v posledních letech stále častěji nalézány zakázané prostředky jako marihuana, heroin i různé halucinogenní léky, byť většinou v malých v množstvích pro vlastní konzumaci," konstatuje česká diplomacie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tady nejste v zoo. Amsterdam zakáže komentované prohlídky ve vykřičené…

22.03.2019 09:51 Amsterodam zakáže ve známé čtvrti červených luceren skupinové prohlídky s průvodcem. Oblast plná…

První podmořská restaurace v Evropě otevřena. Má tři úrovně, čeká se nával

20.03.2019 15:52 V Norsku dnes zahajuje provoz první evropská podmořská restaurace, která vznikla na jihu země. Za…

Dovolená na Kubě? Komunistický ostrov nabízí luxus, obyčejní Kubánci mohou…

20.03.2019 07:49 Fotografický aparát za více než 25.000 dolarů (570.000 Kč) v jednom havanském obchodu? To je…

Dost bylo opilých turistů. Palma de Mallorca zavede přes léto tvrdé…

18.03.2019 13:30 Metropole Baleárských ostrovů Palma de Mallorca letos v letní sezóně zakáže pití alkoholu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama