Pozor, změna! Ode dneška postačí do Chorvatska občanka

Praha - Občané České republiky můžou cestovat do Černé Hory, Albánie a dalších balkánských států pouze na občanský průkaz. O platnosti novely zákona informovala v pátek Mediafax vrchní ředitelka právní a konzulární sekce ministerstva zahraničí Jana Reinišová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Mnohé balkánské státy již vstup na své území a následný pobyt Čechům, kteří mají s sebou pouze občanský průkaz, povolily. Je to například Chorvatsko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonie nebo Srbsko.

Lidé by neměli zapomenout, že od loňského roku skončila platnost zápisů dětí v cestovních pasech, musí mít vlastní cestovní doklady.

Chorvatsko se od července stane členem Evropské unie. "Protože vstup do Evropské unie neznamená současné rozšíření schengenského prostoru, bude na schengenských hranicích se Slovinskem a Maďarskem nadále probíhat kontrola cestovních dokladů," dodává ministerstvo zahraničních věcí, podle kterého ale odpadne celní pohraniční kontrola, budou nadále možné mobilní celní kontroly na chorvatském území.

Čeči by si měli při cestě po jižní Evropě dávat pozor na převážení drog. "V Chorvatsku je přísně postihováno držení jakéhokoliv, i sebemenšího množství drog a omamných látek, byť pro osobní potřebu," připomíná rezort, podle kterého je kontrola možná jak na hranicích, tak ve vnitrozemí. "Bohužel u českých občanů jsou v posledních letech stále častěji nalézány zakázané prostředky jako marihuana, heroin i různé halucinogenní léky, byť většinou v malých v množstvích pro vlastní konzumaci," konstatuje česká diplomacie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skleněný most se Benátkám vymstil. Zranily se už tisíce turistů

12.10.2018 14:03 Benátská radnice vymění skleněný povrch schodů na mostě přes Canal Grande, důležitou dopravní tepnu…

Xenofobie v Africe? Státy mají utemované hranice, volný pohyb osob je sci…

11.10.2018 08:50 Zatímco mnoho Evropanů nepotřebuje pro cesty do většiny afrických států víza, afričtí cestující…

Strach o Čechy. Na Mallorce jich jsou při smrtících záplavách stovky

10.10.2018 14:36 Čeští turisté na středomořském ostrově Mallorca, který v noci na dnešek zasáhly bleskové povodně,…

Útesový most v Austrálii: Další atrakce, kde turisté umírají kvůli fotkám …

07.10.2018 09:51 Známý most Sea Cliff Bridge, který byl v roce 2005 postavený za 49 miliónů australských dolarů …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama