Pozor, změna! Ode dneška postačí do Chorvatska občanka

Praha - Občané České republiky můžou cestovat do Černé Hory, Albánie a dalších balkánských států pouze na občanský průkaz. O platnosti novely zákona informovala v pátek Mediafax vrchní ředitelka právní a konzulární sekce ministerstva zahraničí Jana Reinišová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Mnohé balkánské státy již vstup na své území a následný pobyt Čechům, kteří mají s sebou pouze občanský průkaz, povolily. Je to například Chorvatsko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonie nebo Srbsko.

Lidé by neměli zapomenout, že od loňského roku skončila platnost zápisů dětí v cestovních pasech, musí mít vlastní cestovní doklady.

Chorvatsko se od července stane členem Evropské unie. "Protože vstup do Evropské unie neznamená současné rozšíření schengenského prostoru, bude na schengenských hranicích se Slovinskem a Maďarskem nadále probíhat kontrola cestovních dokladů," dodává ministerstvo zahraničních věcí, podle kterého ale odpadne celní pohraniční kontrola, budou nadále možné mobilní celní kontroly na chorvatském území.

Čeči by si měli při cestě po jižní Evropě dávat pozor na převážení drog. "V Chorvatsku je přísně postihováno držení jakéhokoliv, i sebemenšího množství drog a omamných látek, byť pro osobní potřebu," připomíná rezort, podle kterého je kontrola možná jak na hranicích, tak ve vnitrozemí. "Bohužel u českých občanů jsou v posledních letech stále častěji nalézány zakázané prostředky jako marihuana, heroin i různé halucinogenní léky, byť většinou v malých v množstvích pro vlastní konzumaci," konstatuje česká diplomacie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kletba Uluru. Co jste možná nevěděli o posvátné hoře v srdci Austrálie

24.10.2019 08:29 Posvátná hora Uluru, známá též pod názvem Ayers Rock, bude od 26. října nepřístupná turistům. Hora…

Výlet do Vídně? Pozor, rakouská metropole má novou turistickou strategii

23.10.2019 09:39 Vídeň už nechce usilovat o to, aby každý rok stoupal počet nocí, které turisté ve městě stráví.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama