Miminkům a těhotným ženám hrozí na cestách velké riziko, podívejte se

Praha - Čekáte miminko a chcete si ještě zaletět k moři? Nebo máte doma už malou ratolest a plánujete s ní vyrazit na zahraniční zájezd? Podívejte se na rizika, která s sebou cesta pro těhotné ženy či ty nejmenší přináší. Zveřejnila je na svých stránkách Česká asociace pojišťoven.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Nastávající matka a dítě - zejména kojenci a batolata - jsou velmi citliví na změnu klimatu, na vnější vysoké teploty a oproti tomu na vnitřní klimatizované prostředí. Nemluvě už o tom, že často podceňují vystavování se přímému slunečnímu záření. S tím je spojený úžeh a úpal a v neposlední řadě dehydratace způsobená nedostatečným přijímáním tekutin.

Také změna stravy způsobuje často zvracení, průjmy a bolesti břicha. Exotické pokrmy bývají rovněž spouštěčem různých potravinových alergií.

Časté jsou i úrazy v podobě požahání medúzou, stoupnutí na ježka, pádů ze schodů. Další riziko pak představují dětské bazénky nebo brouzdaliště. Ty jsou chemicky čištěny nebo uměle dosolovány. Děti takto upravenou vodu velmi špatně snášejí, obzvláště při kontaktu s očima.

Riziko přináší již také samotná doprava do místa pobytu

U autobusové nebo osobní automobilové dopravy nastává problém pásání, a to jak u dítěte, tak těhotné ženy. Problémem je i udržení pozornosti dítěte a dospělého, který se může často k dítěti obracet, a nevěnovat se tak dostatečně řízení. To vede k četnějším dopravním nehodám.

Letecká doprava přináší další úskalí. Vybrané letecké společnosti neumožňují let s kojenci do dvou týdnů věku vůbec, většina z nich již pak umožňuje přepravu nad 14 dní věku dítěte za poplatek. Je nutné si uvědomit, že ratolest je vystavena zdravotnímu riziku, které je u dětí do půl roku výrazně zvýšené.

Vnější vlivy, jakými jsou zejména délka samotné cesty, změna tlaku během letu, výrazně klimatizované prostředí, ztížené podmínky pro obstarání hygieny dítěte a pro samotné kojení, mohou mít dopad na zdravotní stav matky, ale především dítěte.

Nejčastější zdravotní problémy

S cestováním však mohou být spojeny i další potíže. Příkladem je kinetóza, riziko žilních trombóz při dlouhých letech, vlivy extrémních klimatických změn. Organismus člověka, u těhotných žen a kojenců obzvláště, je často během cesty vystavený zvýšené psychické zátěži. Dlouhé cesty jsou doprovázené tzv. pásmovou nemocí (velký časový rozdíl během jednoho dne, typicky cesty do USA, Thajska či Austrálie).

Výjimku netvoří ani cestovatelský průjem. Ten patří mezi nejčastější obtíže na dovolené, zejména v oblastech, které disponují odlišnými stravovacími návyky – Egypt, Tunisko, Turecko apod.

Co na to pojištění?

Ačkoliv jednotlivé komerční pojišťovny nabízejí produkty cestovního pojištění od 0 let věku pojištěného, výrazně doporučují pečlivě zvážit, zda s nejmenšími dětmi cestu podniknout. Ve snaze ušetřit na nákladech za dovolenou je volena základní pojistná ochrana, která se v případě řady škodních událostí ukazuje jako nedostatečná. Přeci jen zdravotní péče o kojence a batolata je v zahraničí zhruba o 30 až 50 procent dražší než u dospělého. Těhotné ženy by se pak před cestou měly informovat o konkrétních podmínkách pojištění, neboť od určitého stadia těhotenství (24. – 28. týden) se z pojištění léčebných výloh nehradí náklady zdravotní péče vzniklé právě v souvislosti s těhotenstvím.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skleněný most se Benátkám vymstil. Zranily se už tisíce turistů

12.10.2018 14:03 Benátská radnice vymění skleněný povrch schodů na mostě přes Canal Grande, důležitou dopravní tepnu…

Xenofobie v Africe? Státy mají utemované hranice, volný pohyb osob je sci…

11.10.2018 08:50 Zatímco mnoho Evropanů nepotřebuje pro cesty do většiny afrických států víza, afričtí cestující…

Strach o Čechy. Na Mallorce jich jsou při smrtících záplavách stovky

10.10.2018 14:36 Čeští turisté na středomořském ostrově Mallorca, který v noci na dnešek zasáhly bleskové povodně,…

Útesový most v Austrálii: Další atrakce, kde turisté umírají kvůli fotkám …

07.10.2018 09:51 Známý most Sea Cliff Bridge, který byl v roce 2005 postavený za 49 miliónů australských dolarů …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama