Miminkům a těhotným ženám hrozí na cestách velké riziko, podívejte se

Praha - Čekáte miminko a chcete si ještě zaletět k moři? Nebo máte doma už malou ratolest a plánujete s ní vyrazit na zahraniční zájezd? Podívejte se na rizika, která s sebou cesta pro těhotné ženy či ty nejmenší přináší. Zveřejnila je na svých stránkách Česká asociace pojišťoven.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Nastávající matka a dítě - zejména kojenci a batolata - jsou velmi citliví na změnu klimatu, na vnější vysoké teploty a oproti tomu na vnitřní klimatizované prostředí. Nemluvě už o tom, že často podceňují vystavování se přímému slunečnímu záření. S tím je spojený úžeh a úpal a v neposlední řadě dehydratace způsobená nedostatečným přijímáním tekutin.

Také změna stravy způsobuje často zvracení, průjmy a bolesti břicha. Exotické pokrmy bývají rovněž spouštěčem různých potravinových alergií.

Časté jsou i úrazy v podobě požahání medúzou, stoupnutí na ježka, pádů ze schodů. Další riziko pak představují dětské bazénky nebo brouzdaliště. Ty jsou chemicky čištěny nebo uměle dosolovány. Děti takto upravenou vodu velmi špatně snášejí, obzvláště při kontaktu s očima.

Riziko přináší již také samotná doprava do místa pobytu

U autobusové nebo osobní automobilové dopravy nastává problém pásání, a to jak u dítěte, tak těhotné ženy. Problémem je i udržení pozornosti dítěte a dospělého, který se může často k dítěti obracet, a nevěnovat se tak dostatečně řízení. To vede k četnějším dopravním nehodám.

Letecká doprava přináší další úskalí. Vybrané letecké společnosti neumožňují let s kojenci do dvou týdnů věku vůbec, většina z nich již pak umožňuje přepravu nad 14 dní věku dítěte za poplatek. Je nutné si uvědomit, že ratolest je vystavena zdravotnímu riziku, které je u dětí do půl roku výrazně zvýšené.

Vnější vlivy, jakými jsou zejména délka samotné cesty, změna tlaku během letu, výrazně klimatizované prostředí, ztížené podmínky pro obstarání hygieny dítěte a pro samotné kojení, mohou mít dopad na zdravotní stav matky, ale především dítěte.

Nejčastější zdravotní problémy

S cestováním však mohou být spojeny i další potíže. Příkladem je kinetóza, riziko žilních trombóz při dlouhých letech, vlivy extrémních klimatických změn. Organismus člověka, u těhotných žen a kojenců obzvláště, je často během cesty vystavený zvýšené psychické zátěži. Dlouhé cesty jsou doprovázené tzv. pásmovou nemocí (velký časový rozdíl během jednoho dne, typicky cesty do USA, Thajska či Austrálie).

Výjimku netvoří ani cestovatelský průjem. Ten patří mezi nejčastější obtíže na dovolené, zejména v oblastech, které disponují odlišnými stravovacími návyky – Egypt, Tunisko, Turecko apod.

Co na to pojištění?

Ačkoliv jednotlivé komerční pojišťovny nabízejí produkty cestovního pojištění od 0 let věku pojištěného, výrazně doporučují pečlivě zvážit, zda s nejmenšími dětmi cestu podniknout. Ve snaze ušetřit na nákladech za dovolenou je volena základní pojistná ochrana, která se v případě řady škodních událostí ukazuje jako nedostatečná. Přeci jen zdravotní péče o kojence a batolata je v zahraničí zhruba o 30 až 50 procent dražší než u dospělého. Těhotné ženy by se pak před cestou měly informovat o konkrétních podmínkách pojištění, neboť od určitého stadia těhotenství (24. – 28. týden) se z pojištění léčebných výloh nehradí náklady zdravotní péče vzniklé právě v souvislosti s těhotenstvím.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tady nejste v zoo. Amsterdam zakáže komentované prohlídky ve vykřičené…

22.03.2019 09:51 Amsterodam zakáže ve známé čtvrti červených luceren skupinové prohlídky s průvodcem. Oblast plná…

První podmořská restaurace v Evropě otevřena. Má tři úrovně, čeká se nával

20.03.2019 15:52 V Norsku dnes zahajuje provoz první evropská podmořská restaurace, která vznikla na jihu země. Za…

Dovolená na Kubě? Komunistický ostrov nabízí luxus, obyčejní Kubánci mohou…

20.03.2019 07:49 Fotografický aparát za více než 25.000 dolarů (570.000 Kč) v jednom havanském obchodu? To je…

Dost bylo opilých turistů. Palma de Mallorca zavede přes léto tvrdé…

18.03.2019 13:30 Metropole Baleárských ostrovů Palma de Mallorca letos v letní sezóně zakáže pití alkoholu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama