Na dovolené se nechlubte angličtinou! Můžete dopadnout zle

Paříž - Pokud během návštěvy Paříže dostanete otázku 'Hovoříte anglicky?", pak si vezměte příklad z místních obyvatel a jednoduše odpovězte ne.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

To je jedna z rad, které nyní dávají turističtí činitelé v době, kdy francouzské hlavní město bojuje prostřednictvím zesílené bezpečnosti a veřejné kampaně proti vlně zločinnosti zaměřené proti cizincům. S její pomocí si mají být návštěvníci více vědomi rizik, jež jim hrozí.

Šejdíři, podvodníci a kapsáři se vyskytují v hojném počtu podél takzvaného "zlatého pásu", táhnoucího se kolem břehů Seiny od Eiffelovy věže k proslulé katedrále Notre Dame. Cestou jsou tak význačná turistická místa, jako je třeba Louvre. Běžný trik začíná oslovením návštěvníka větou "Do you speak English?" Pak následuje žádost o podpis petice na podporu falešné organizace pracující ve prospěch handicapovaných či sirotků a nakonec prosba o finanční příspěvek.

Městské úřady, které vydaly průvodce poskytované zdarma a dostupné v několika jazycích včetně angličtiny, ruštiny, čínštiny, japonštiny, korejštiny a španělštiny, jednoznačně radí, co dělat.

"V takové situaci zní rada pařížského policejního šéfa být opatrný a jít pryč," uvádí anglická verze průvodce. "Tihle 'petičníci' se vás budou snažit přimět, abyste přispěli. Tyto peníze nikdy neskončí u charitativních organizací, ale spíše budou financovat kriminální skupiny a sítě v podsvětí. A navíc - zatímco odvedou vaši pozornost, komplic se vám může pohrabat v tašce nebo kapsách."

Paříž, která v loňském roce přilákala 29 milionů návštěvníků, od dubna denně rozmísťuje zhruba 200 policistů na hlavních turistických místech podél Seiny, a také v oblasti Montmartru a v prostředcích veřejné dopravy, ve snaze zakročit proti tomuto trendu. Mnozí z těchto policistů jsou v civilu a pohybují se na bicyklech.

Přistěhovalec z Indie Sonu Singh, který před Louvrem prodává balenou vodu, říká, že je každodenně svědkem podobných podvodů. "Jsou jako mor," prohlásil. "Přijdou k lidem s napodobeninou zlatého prstenu a ptají se: 'Neupadl vám?' A pak požádají o pět nebo deset eur a říkají: 'Tak teď máte zlatý prsten'," dodal Singh, jehož citovala agentura AFP.

Policie uvádí, že kapsářství má v Paříži zlaté dno. Podle důstojníka ze čtvrti, kde stojí Eiffelova věž, si při jedné krádeži přišli i na 10.000 eur (asi 250.000 korun). "Je to jejich práce. Kradou celý den a tyhle kapsářské týmy jsou velmi profesionální," dodal. "Tenhle fenomén zesílil s masivním přílivem návštěvníků z Číny a Blízkého východu." V posledních měsících vzrostlo jak ve Francii, tak v Číně znepokojení z krádeží a útoků zaměřených na čínské turisty, z nichž mnozí nosí u sebe značné sumy peněz.

Dalším druhem podvodu je varianta klasické hry "skořápky" se třemi kotoučky, z nichž jen jeden má na spodní straně bílý kroužek. Sázející vkládá 50 eur a získá dvojnásobek, pokud správně určí disk s bílým kroužkem ve hře. Tu podle pařížské policie provozují převážně Latinoameričané.

Snědý muž středního věku láká na tuto hru naproti Eiffelově věži a v angličtině vyvolává: "Pozor, beru všechny měny, libry, dolary, euro." Elegantně oblečená žena, která je jeho komplickou, si několikrát vsadí a odchází se značnou sumou peněz. To přimělo Kathy Reynoldsovou, studentku z Ameriky, která přijela na první návštěvu Evropy, aby si vsadila 50 eur, jež jí rychle řekly sbohem.

"Chtěla jsem rychle vydělat, vypadalo to vážně snadně, ale on to v poslední vteřině prohodil," řekla Reynoldsová na adresu podvodníka, který kotoučky posouvá s rychlostí zkušeného krupiéra. Její společnice, která se představila jen jako Krista, dodala: "Londýn je mnohem bezpečnější. Tady máte dojem, že se na vás pořád někdo chystá."

Třiačtyřicetiletý Novozélanďan Tom Porter s tím souhlasí. "Varovali nás v Římě, ale nic jsme neviděli a nic se nestalo. Ale tady na vás pořád někdo dotírá."

Hlavní svaz spojující francouzské luxusní značky před časem vyzval úřady, aby zakročily proti atmosféře nebezpečí, které může odstrašit movité turisty. Zaměstnanci Louvru v dubnu stávkovali na protest proti čím dál tím agresivnějším kapsářům, což si vynutilo jednodenní uzavření muzea. Od té doby tam bylo rozmístěno víc policistů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Barceloně útočí gangy teenagerů, okrádají turisty na ulici. Vydáno…

22.08.2019 10:28 Generální konzulát Spojených států v Barceloně ve středu upozornil americké občany, aby byli…

Rusko chce "nakopnout" cestovní ruch, zjednoduší vydávání turistických víz

14.08.2019 13:26 Ruské ministerstvo zahraničí se rozhodlo zjednodušit vydávání turistických víz cizincům a…

Nejlepší pláže pro psy? Najdete je v oblíbených destinacích Čechů

13.08.2019 17:58 V Evropě přibývá ubytování, které je určeno pro cestovatele se psy, i speciálních psích pláží. Ty…

Zájem o česká víza je rekordní. MZV přijalo nejvíc žádostí od rozdělení…

12.08.2019 11:06 Česká diplomacie v prvním pololetí zaznamenala rekordní zájem o víza. Přijala 408.000 žádostí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama