Speciál o cestování: Novinky na silnicích v celé Evropě. Co na vás čeká?

Praha/Vídeň - Chystáte se na dovolenou autem? Možná vás bude zajímat, jaké novinky vás čekají na silnicích po celé Evropě. Kde jsou nové silnici, co potřebujete například na cestu do Chorvatska, jaké sankce vám mohou udělit policisté?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V Evropě se otevřelo nebo otevře několik nových úseků silnic, které Čechům výrazně usnadní cestování do zahraničí. O jaké silnice jde, nám prozradil Igor Sirota z ÚAMK, který byl i hostem středeční Snídaně s Novou. Nejvíce Čechů míří do Chorvatska a právě pro ně máme dobrou zprávu.

"Dálnice u Dubrovníku byla prodloužena zhruba o 10 kilometrů. V brzké době se otevře i tunel Svatý Ilja, ze kterého se bude vyjíždět ve Slovinsku u Pašky vody. To lidem opět zrychlí cestu do Chorvatska," upřesnil Igor Sirota z ÚAMK.

Cestu do Chorvatska ale možná trochu prodlouží rekonstrukce některých úseků dálnice v Rakousku. Zdržení ale není nějak zásadní.

Když už se vydáte do Chorvatska autem, při průjezdu Rakouska a Slovinska budete potřebovat dálniční známky. "Desetidenní rakouská dálniční známka stojí 233 korun. Ve Slovinsku bohužel prodávají jen sedmidenní známku (stojí 15 eur, což je asi 390 Kč, ÚAMK ji nabízí za 430 Kč - pozn. red.). Pokud lidé jedou na delší dovolenou musí si tak koupit dvě, nebo měsíční. Dálnice se dají i objet, není to tak náročné, ale stojí to čas. Obě známky se dají sehnat i v Česku," řekl Sirota.

Pokud se ale chystáte na dovolenou do Alp oceníte otevření nového tunelu. . "4. července bude otevřen ve dvou tubusech Pfenderský tunel. Až dosud se jezdilo jedním a platilo se tam mýtné. Nyní už tam bude platit rakouská dálniční známka," uvedl Sirota. Život motoristům ulehčí i nově otevřený most na rumunsko-bulharských hranicích. "Byl otevřen v polovině června u Vidiny," dodal.

Povinná výbava

Cestujete-li po Evropě autem a pokud ho nemáte úplně v pořádku, můžete se dostat do pořádných problémů s policií. "V Rakousku vám hrozí, že pokud máte více sjeté pneumatiky, než říkají předpisy, tak vám policisté zabaví poznávací značku a vy se nehnete z místa. Vrátí vám ji až budete mít na autě pneumatiky se správnou hloubkou dezénu. V některých zemích, v Evropě jich je asi osm, vám dokonce za něco co přesahuje míru, mohou zabavit celé auto," uzavírá odborník z ÚAMK.

Měli byste dát pozor i na to, co je potřeba mít v povinné výbavě. V Bulharsku, Francii, Itálii, Lucembursku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Maďarsku jsou reflexní vesty povinné pro všechny cestující. Hasící přístroj musíte s sebou vozit v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Bulharsku, Řecku, Moldavsku, Rumunsku, Rusku, Turecku, Ukrajině a Bělorusku.

V některých zemích musíte mít v autě dva výstražné trojúhelníky, platí to v Estonsku, Turecku a Kypru. V Chorvatsku, Makedonii, Černé Hoře, Srbsku a Slovinsku musíte mít dva trojúhelníky pokud máte přívěs.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němci sraženi z trůnu, už nemají nejsilnější pas. Jak si vede Česko?

14.09.2018 13:14 Singapur - Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapuřané. Obyvatelé tohoto městského…

Pozor na suvenýry z dovolených. Celníci rozdrtili tunu korálů a mušlí,…

10.09.2018 19:15 Rosenheim - Němečtí celníci v Bavorsku zničili tunu ilegálně dovezených korálů, mušlí a ulit. Jde o…

Řecký ostrovní ráj se potápí pod náporem turistů. Úřady řekly: A dost!

09.09.2018 18:24 Aktualizováno Santorini - Od března do prosince téměř každý den vysypou výletní lodě na ostrově Santorini tisíce…

Seven Sisters. Krásné místo plné hazardujících turistů

06.09.2018 18:39 Seven Sisters je skupina křídových útesů, které jsou součástí národního parku South Downs, přesněji…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama