Nejoblíbenější trajekty a jejich ceny. Zde jsou rady pro cestování lodí

Praha - Vyrážíte na dovolenou do míst, kam se „suchou“ nohou nedostanete? V tom případě musíte samozřejmě využít trajektu. Plavba trajektem je nezbytností například při cestách nejen na ostrovy ve Středomoří, ale i do skandinávských zemí. I když třeba do Velké Británie můžete použít tunel, plavba je přece jenom zajímavější, cesta lodí může zpříjemnit i cestu do Řecka. Přinášíme pár tipů a cen u nejoblíbenějších trajektů, jak je zveřejnil ÚAMK.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Plánujte dopředu, ušetříte:

Je důležité hlavně cestu pořádně naplánovat. Ceny jsou většinou pohyblivé stejně jako u letenek, tudíž platí - čím dříve, tím levněji. Samozřejmě záleží na tom, jakou trasu si vyberete, na místní přívozy na ostrovy v Chorvatsku si lístek rezervovat nemusíte. Ceny jsou pevně dané a lístek koupíte v pokladně v přístavu.

Včasná rezervace neznamená jen ušetřené peníze, ale vyhnete se také tomu, že by už mohlo být vyprodáno. Obzvláště některé noční trajekty mají povinnou rezervaci kajuty, může se tedy stát, že už na poslední chvíli lístek neseženete.

Cestujete obytným karavanem?

V poslední době velmi oblíbený způsob dovolené. Co se týká přepravy na trajektu, ceny jsou o něco vyšší než u běžného vozu, pro rezervaci musíte znát rozměry karavanu. Na některých můžete zaparkovat na částečně otevřené palubě a během plavby můžete zůstat uvnitř vozu na rozdíl od ostatních cestujících, kteří musí auto opustit. Doporučení však zní: Rezervujte si lístek včas, i několik měsíců dopředu.

Pes na palubě

Na většině trajektů není pejsek problém, během přepravy však musí být buď v autě, nebo ve speciálních kotcích na lodi. O tom, zda s pejskem můžete na lodi cestovat, se informujte předem.

Počítejte s časovou rezervou

V přístavu musíte být zhruba hodinu až dvě před vyplutím. Počítejte s časovou rezervou, může dojít k problémům či zdržení během jízdy, než se do přístavu dostanete. Pokud byste trajekt nestihli, lístek na konkrétní spoj propadá.

Nejoblíbenější trajekty a jejich ceny (za jeden směr)

Sardinie (Livorno – Olbia):
V hlavní sezóně (zejména sobotní odplutí červen až září) přijde až na 400 eur za auto plus 2 osoby. Mimosezóna a všední dny pak přijdou na zhruba 100 eur. V ceně není zahrnutá kajuta.

Korsika (Livorno – Bastia):
Hlavní sezóna (zejména sobotní odplutí červen až září) vyjde až na 250 eur za auto a 2 osoby. Mimosezóna a všední dny se pohybují asi okolo 70 eur. Do ceny není započítaná kajuta.

Řecko (Terst – Patras/Igoumenitsa):
U trajektů do Řecka nezáleží na tom, zda vyplouváte o víkendu nebo všední den. Sezóny jsou rozdělené do tří tarifů: Od září do června se jedná o nízkou sezónu, v červenci a srpnu spadají ceny do střední a vysoké sezóny.

Auto plus 2 osoby v nízké sezóně: 230 eur na palubě/440 eur ve vnitřní kajutě
Auto plus 2 osoby ve střední sezóně: 270 eur na palubě/520 eur ve vnitřní kajutě
Auto plus 2 osoby ve vysoké sezóně: 320 eur na palubě/640 eur ve vnitřní kajutě
(Pokud pojedete z Benátek, cena se vyšplhá o něco výš než z Terstu)

Island (Hirtshals – Seydisfjordur):
Většina turistů se na Island vydává v létě, hlavně kvůli počasí. Ceny trajektů tak spadají do střední nebo vysoké sezóny.
Střední sezóna: 620 eur za auto plus 2 osoby ve sdílené kajutě
Vysoká sezóna: 850 eur za auto plus 2 osoby ve sdílené kajutě

Norsko (Hirtshals – Kristiansand):
Cena za auto plus 2 osoby začíná na 60 eurech, ale zejména o víkendu v letních měsících může být několikanásobně vyšší. Doporučuje se včasná rezervace.

Švédsko (Rostock – Trelleborg):
Zde záleží na včasnosti rezervace a na vybraném spoji. Cena za auto plus maximálně 9 osob se pohybuje od 90 do zhruba 200 eur. Můžete si připlatit i kajutu, ale není povinná.

Anglie (Calais – Dover):
Tuto trasu provozuje několik lodních společností, trajekty plují skoro nepřetržitě. Když si rezervujete lístek včas, bude levnější. Pokud nestihnete konkrétní termín, za změnu si většinou společnosti účtují poplatek.

Cena za auto plus 2 osoby začíná na 30 eurech, ale může se vyšplhat až na 100 eur.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie uvolňuje pravidla: Povolí nesezdaným cizincům společný…

06.10.2019 07:39 Saúdská Arábie nově povolí nesezdaným cizincům, aby směli v tamních hotelích bydlet v jednom pokoji…

Společnost Adria Airways vyhlásila bankrot, všechny lety jsou zrušeny

30.09.2019 17:31 Slovinská letecká společnost Adria Airways vyhlásila bankrot a zrušila všechny lety. Oznámil to ve…

Saúdská Arábie se otevírá turistům, láká na skalní město. O víza mohou…

27.09.2019 09:56 Saúdská Arábie se otevírá zahraničním turistům a bude vydávat víza lidem ze 49 zemí. Občané čtyř…

Proč účinky dovolené trvají tak krátce? Psychologové záhadu rozlouskli a…

26.09.2019 08:32 Sotva jsme nastoupili znovu do práce, účinek dovolené ustupuje věčnému stresu. Blahodárné psychické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama