Kam na víkend: Podívejte se na nejlevnější města Evropy

Praha - Prázdninové měsíce jsou časem dovolených, a pokud nechcete trávit týden u moře v Chorvatsku jako zbytek republiky, tak prodloužený víkend v jednom z hlavních měst Evropy je zajímavou alternativou. Přinášíme vám přehled nejlevnějších evropských měst.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Města, která mají každé více než milion obyvatel, jsou seřazena podle takzvaného „batohového indexu". Ten se skládá z jedné noci v nejlevnějším pokoji nejlevnějšího hotelu, který má ale dobrou polohu pro turisty a dobré reference. Do indexu se pak dále započítávají dvě jízdy veřejnou dopravou, cena vstupenky na vybranou populární atrakci v daném hlavním městě. Do hodnocení se pak také přidá cena tří jídel a tří drinků nejlevnější lokální značky piva nebo vína. Výsledná cena je zaokrouhlena v závislosti na kurzu měny k 16. červenci.

1. Bukurešť, Rumunsko

Bukurešť určitě nepatří mezi nejkrásnější rumunská města, a proto také není pod náporem zahraničních turistů. Z tohoto důvodu si může dovolit mít nejnižší ceny z celé Evropy, které jistě vynahradí jiné frustrace z cesty. Za návštěvu stojí určitě budova rumunského parlamentu.

2. Sofia, Bulharsko

Hlavní město Bulharska stále patří mezi nejlepší metropole v poměru cen a vstřícnosti k turistům. Centrum města je velmi příjemné, ceny téměř všech jsou velmi levné. Vysoké ceny jsou pouze u zpátečních letenek z regionálních letišť do metropole, a proto je Sofia dobrým místem pro každého turistu, který neplánuje „rozsáhlé turné" po Bulharsku.

3. Polský Krakov

Polský Krakov patří mezi nejlevnější města Evropy, a to přesto, že už je „objevil" velký počet zahraničních turistů, kteří zde tráví víkendy. V Krakově je velké množství levných a dobrých hotelů, barů a restaurací, které si ponechávají nízké ceny. Krakov je jinak plný historie i místní kultury. Mnoho cestovatelů jej přirovnává k Praze nebo Budapešti.

4. Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Další z velkých měst Balkánského poloostrova stále trápí válečná minulost, a proto se do Sarajeva zatím nehrnou davy turistů. Hlavní město je posazené hluboko v horách a cestování do něj není úplně jednoduché. Ale jakmile tam dorazíte, tak vás odmění příjemnou atmosférou. Za zmínku stojí zejména muslimské staré město, které kontrastuje s moderním centrem. Lidé ze Sarajeva jsou také velmi pohostinní, a proto by si měli cestovatelé tento klenot přidat do svého turistického plánu.

5. Riga, Lotyšsko

Je překvapující, že se mezi nejlevnější města Evropy dostalo severské hlavní město Lotyšska Riga. Pro turisty je historické centrum výhodným „obchodem" pro všechny, kteří nechtějí utratit moc peněz, a přitom se vyhnout divokému jihu. Hostely jsou v celém městě velmi levné, a tak jedinou položkou, která navýší rozpočet, je cena cestování po krásách Lotyšska.

6. Bělehrad, Srbsko

Bělehrad je dalším z měst Balkánského poloostrova, které zažilo krutý začátek devadesátých let. To samozřejmě poškodilo i turistický ruch, a proto se nemusíte bát front na recepcích hotelů nebo u atrakcí či v restauracích. Bělehrad se pyšní precizně zpracovaným urbanistickým centrem a také bohatým nočním životem za nízké ceny.

7. Kyjev, Ukrajina

Další z měst, které se ještě nedostalo do hledáčku turistů, je ukrajinské hlavní město Kyjev. Ten má ještě dlouhou cestu před sebou, než do něj začnou jezdit jiní cestovatelé než přirození dobrodruzi. Kyjev je stále velkou výzvou pro ty, kdo chtějí zažít pravou ukrajinskou povahu.

8. Budapešť, Maďarsko

Další z měst, kde si za málo peněz užijete spoustu zábavy. Hlavní město Maďarska je levné ve všech směrech a obecně je turisty velmi oceňováno pro své kostely, hrady nebo katedrálu. Komu by to bylo málo, může si jít odpočinout do termálních lázní, které jsou levné i pro „baťůžkáře". Hostely jsou obecně v Budapešti velmi levné a ty dražší najdete pouze blízko řeky a v úplném centru.

9. Varšava, Polsko

Polské hlavní město stále patří mezi nejlevnější evropské metropole, ale většina turistů navštíví raději atraktivnější Krakov. Proto se Varšava snaží budovat co nejrychleji turistickou infrastrukturu, která roste tak obrovským tempem, že za několik let se stane jedním z cestovatelsky nejpřátelštějších měst Evropy.

10. Záhřeb, Chorvatsko

Chorvatsko je oblíbené kvůli svým plážím, a tak zůstává jeho hlavní město zatím mimo hledáček turistů. Ti sem obvykle zavítají na velmi krátký čas, ale stále zůstává Záhřeb velmi levné hlavní město z hlediska evropských standardů, a to zejména ve srovnání s italskými městy na druhé straně moře. Záhřeb je dobrou volbou pro každého turistu, který si chce odpočinout od pláží.

Nakonec vám přinášíme další výčet levných hlavních měst Evropy

Město a batohový index
Bratislava, Slovensko, 806 Kč
Petrohrad, Rusko, 880 Kč
Moskva, Rusko, 976 Kč
Tenerife, Španělsko, 985 Kč
Tallinn, Estonsko, 1043 Kč
Ibiza, Španělsko, 1131 Kč
Lisabon, Portugalsko, 1100 Kč
Berlín, Německo, 1220 Kč

Témata: města | dovolená
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tady nejste v zoo. Amsterdam zakáže komentované prohlídky ve vykřičené…

22.03.2019 09:51 Amsterodam zakáže ve známé čtvrti červených luceren skupinové prohlídky s průvodcem. Oblast plná…

První podmořská restaurace v Evropě otevřena. Má tři úrovně, čeká se nával

20.03.2019 15:52 V Norsku dnes zahajuje provoz první evropská podmořská restaurace, která vznikla na jihu země. Za…

Dovolená na Kubě? Komunistický ostrov nabízí luxus, obyčejní Kubánci mohou…

20.03.2019 07:49 Fotografický aparát za více než 25.000 dolarů (570.000 Kč) v jednom havanském obchodu? To je…

Dost bylo opilých turistů. Palma de Mallorca zavede přes léto tvrdé…

18.03.2019 13:30 Metropole Baleárských ostrovů Palma de Mallorca letos v letní sezóně zakáže pití alkoholu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama