Míříte do Říma za památkami? Připravte se na nevídaný chaos

Řím - Obyvatele italské metropole čeká o víkendu dopravní revoluce: podle nového nařízení začne od soboty platit zákaz vjezdu na jednu z nejfrekventovanějších ulic v centru, která se vine kolem Kolosea. Podle římského starosty je to způsob, jak ochránit vzácné antické památky a povzbudit turistický ruch. Řada místních se ale bouří: podle nich zákaz povede k chaosu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Via dei Fori Imperiali, což je silnice v samém historickém centru, je jednou z hlavních dopravních tepen Říma. Jen těsně míjí nejnavštěvovanější památky - Forum Romanum a Koloseum. Mezi lety 1924 a 1932 ji nechal postavit fašistický vůdce země Benito Mussolini.

Památkáři už dlouhá léta bijí na poplach, protože podle nich emise z desetitisíců aut a otřesy z dopravy historické památky vážně poškozují. Silnice navíc omezuje pohyb turistů, kteří tam proudí po statisících.

Koloseum roky trpí bez výraznějších oprav. S pořádnou rekonstrukcí se začalo až loni v listopadu. Italská vláda zatížená obřím dluhem ovšem nemá na záchranu kulturního dědictví peníze. Potřebných 25 milionů eur tak ze své kapsy vyplatí jeden z nejbohatších italských podnikatelů - šéf výrobce luxusní obuvi Tod's Diego Della Valle.

Della Valle bude moci na oplátku 15 let používat logo Kolosea a vstupenky, které si ročně koupí 6 milionů návštěvníků, bude zdobit znak jeho firmy. Pro většinu Italů je to ale malá daň za záchranu jedné z ikon hlavního města.

Opravy proběhnou na etapy. Turisté se tak nemusí bát, že bude památka uzavřena. Rekonstrukce navíc zpřístupní velkou část dosud uzavřených prostor. Hlavně spleť podzemních tunelů, kde před dvěma tisíci lety gladiátoři čekali, až začne jejich boj na život a na smrt. Takto rozsáhlé a významné opravy Koloseum nezažilo posledních 73 let, říká starosta Říma Gianni Alemanno.

Po tomto víkendu ale budou smět na dříve přecpanou třídu pouze vozidla městské dopravy, taxislužby a záchranných složek. Provoz by se měl snížit až o 90 procent. Zákaz vjezdu ale kritizují podnikatelé a další obyvatelé Říma, podle nichž uzávěrka povede k dopravnímu kolapsu.

Témata: Itálie | Koloseum Řím
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skleněný most se Benátkám vymstil. Zranily se už tisíce turistů

12.10.2018 14:03 Benátská radnice vymění skleněný povrch schodů na mostě přes Canal Grande, důležitou dopravní tepnu…

Xenofobie v Africe? Státy mají utemované hranice, volný pohyb osob je sci…

11.10.2018 08:50 Zatímco mnoho Evropanů nepotřebuje pro cesty do většiny afrických států víza, afričtí cestující…

Strach o Čechy. Na Mallorce jich jsou při smrtících záplavách stovky

10.10.2018 14:36 Čeští turisté na středomořském ostrově Mallorca, který v noci na dnešek zasáhly bleskové povodně,…

Útesový most v Austrálii: Další atrakce, kde turisté umírají kvůli fotkám …

07.10.2018 09:51 Známý most Sea Cliff Bridge, který byl v roce 2005 postavený za 49 miliónů australských dolarů …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama