Míříte do Říma za památkami? Připravte se na nevídaný chaos

Řím - Obyvatele italské metropole čeká o víkendu dopravní revoluce: podle nového nařízení začne od soboty platit zákaz vjezdu na jednu z nejfrekventovanějších ulic v centru, která se vine kolem Kolosea. Podle římského starosty je to způsob, jak ochránit vzácné antické památky a povzbudit turistický ruch. Řada místních se ale bouří: podle nich zákaz povede k chaosu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Via dei Fori Imperiali, což je silnice v samém historickém centru, je jednou z hlavních dopravních tepen Říma. Jen těsně míjí nejnavštěvovanější památky - Forum Romanum a Koloseum. Mezi lety 1924 a 1932 ji nechal postavit fašistický vůdce země Benito Mussolini.

Památkáři už dlouhá léta bijí na poplach, protože podle nich emise z desetitisíců aut a otřesy z dopravy historické památky vážně poškozují. Silnice navíc omezuje pohyb turistů, kteří tam proudí po statisících.

Koloseum roky trpí bez výraznějších oprav. S pořádnou rekonstrukcí se začalo až loni v listopadu. Italská vláda zatížená obřím dluhem ovšem nemá na záchranu kulturního dědictví peníze. Potřebných 25 milionů eur tak ze své kapsy vyplatí jeden z nejbohatších italských podnikatelů - šéf výrobce luxusní obuvi Tod's Diego Della Valle.

Della Valle bude moci na oplátku 15 let používat logo Kolosea a vstupenky, které si ročně koupí 6 milionů návštěvníků, bude zdobit znak jeho firmy. Pro většinu Italů je to ale malá daň za záchranu jedné z ikon hlavního města.

Opravy proběhnou na etapy. Turisté se tak nemusí bát, že bude památka uzavřena. Rekonstrukce navíc zpřístupní velkou část dosud uzavřených prostor. Hlavně spleť podzemních tunelů, kde před dvěma tisíci lety gladiátoři čekali, až začne jejich boj na život a na smrt. Takto rozsáhlé a významné opravy Koloseum nezažilo posledních 73 let, říká starosta Říma Gianni Alemanno.

Po tomto víkendu ale budou smět na dříve přecpanou třídu pouze vozidla městské dopravy, taxislužby a záchranných složek. Provoz by se měl snížit až o 90 procent. Zákaz vjezdu ale kritizují podnikatelé a další obyvatelé Říma, podle nichž uzávěrka povede k dopravnímu kolapsu.

Témata: Itálie | Koloseum Řím
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tady nejste v zoo. Amsterdam zakáže komentované prohlídky ve vykřičené…

22.03.2019 09:51 Amsterodam zakáže ve známé čtvrti červených luceren skupinové prohlídky s průvodcem. Oblast plná…

První podmořská restaurace v Evropě otevřena. Má tři úrovně, čeká se nával

20.03.2019 15:52 V Norsku dnes zahajuje provoz první evropská podmořská restaurace, která vznikla na jihu země. Za…

Dovolená na Kubě? Komunistický ostrov nabízí luxus, obyčejní Kubánci mohou…

20.03.2019 07:49 Fotografický aparát za více než 25.000 dolarů (570.000 Kč) v jednom havanském obchodu? To je…

Dost bylo opilých turistů. Palma de Mallorca zavede přes léto tvrdé…

18.03.2019 13:30 Metropole Baleárských ostrovů Palma de Mallorca letos v letní sezóně zakáže pití alkoholu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama