Češi mají smůlu, cesta k Jadranu se zase prodraží. Proč?

Lublaň - Tak tohle se dotkne i českých řidičů. Boj s napjatým rozpočtem a propadajícím hospodářstvím a narůstajícími dluhy se rozhodla slovinská vláda vyřešit zdražováním. Od prosince chce vybírat více peněz od motoristů, kteří používají tamní dálnice, připlatí si hlavně majitelé velkých aut.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco nyní lidé s velkými terénními auty nebo velkoprostorovými rodinnými vozy dají za týdenní známku 15 eur, tedy necelých 400 korun, od prosince cena vyskočí až na 40 eur (což znamená přes 1000 korun), informoval server 24ur.com.

Kuriózní bude způsob zařazení automobilů do dražší kategorie, nebude totiž rozhodovat hmotnost, ale výška vozu nad přední nápravou, což znamená informace, která se nikde jinde v Evropě nepoužívá. Pokud bude auto do 3,5 tuny v daném místě vysoké alespoň 130 centimetrů, bude muset jeho majitel zaplatit za užívání dálnice vyšší částku. Auto si navíc bude muset změřit každý sám. Výrobci údaj neuvádí, nechystá se ani žádná příručka, podle které by si řidič podle typu vozu našel, kterou známku koupit.

Už dnes jsou přitom slovinské dálnice, které Češi používají při cestě k Jaderskému moři, jedny z nejdražších. Každý ze zhruba 45 kilometrů, po nichž auto projede cestou k chorvatské metropoli Záhřebu mezi Rakouskem a Chorvatskem, stojí řidiče při koupi nejlevnější týdenní známky zhruba osm korun. Poněkud lépe to v přepočtu na kilometr vychází v případě cesty přes celé Slovinsko až na Istrii.

Pro srovnání: například rakouská známka pro osobní auta, platná deset dní, stojí 8,3 eura (210 korun), stejně dlouho platná maďarská pak 2975 forintů (260 korun). V ČR se za základní desetidenní dálniční kupón platí 310 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kletba Uluru. Co jste možná nevěděli o posvátné hoře v srdci Austrálie

24.10.2019 08:29 Posvátná hora Uluru, známá též pod názvem Ayers Rock, bude od 26. října nepřístupná turistům. Hora…

Výlet do Vídně? Pozor, rakouská metropole má novou turistickou strategii

23.10.2019 09:39 Vídeň už nechce usilovat o to, aby každý rok stoupal počet nocí, které turisté ve městě stráví.…

Saúdská Arábie uvolňuje pravidla: Povolí nesezdaným cizincům společný…

06.10.2019 07:39 Saúdská Arábie nově povolí nesezdaným cizincům, aby směli v tamních hotelích bydlet v jednom pokoji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama