Češi mají smůlu, cesta k Jadranu se zase prodraží. Proč?

Lublaň - Tak tohle se dotkne i českých řidičů. Boj s napjatým rozpočtem a propadajícím hospodářstvím a narůstajícími dluhy se rozhodla slovinská vláda vyřešit zdražováním. Od prosince chce vybírat více peněz od motoristů, kteří používají tamní dálnice, připlatí si hlavně majitelé velkých aut.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Zatímco nyní lidé s velkými terénními auty nebo velkoprostorovými rodinnými vozy dají za týdenní známku 15 eur, tedy necelých 400 korun, od prosince cena vyskočí až na 40 eur (což znamená přes 1000 korun), informoval server 24ur.com.

Kuriózní bude způsob zařazení automobilů do dražší kategorie, nebude totiž rozhodovat hmotnost, ale výška vozu nad přední nápravou, což znamená informace, která se nikde jinde v Evropě nepoužívá. Pokud bude auto do 3,5 tuny v daném místě vysoké alespoň 130 centimetrů, bude muset jeho majitel zaplatit za užívání dálnice vyšší částku. Auto si navíc bude muset změřit každý sám. Výrobci údaj neuvádí, nechystá se ani žádná příručka, podle které by si řidič podle typu vozu našel, kterou známku koupit.

Už dnes jsou přitom slovinské dálnice, které Češi používají při cestě k Jaderskému moři, jedny z nejdražších. Každý ze zhruba 45 kilometrů, po nichž auto projede cestou k chorvatské metropoli Záhřebu mezi Rakouskem a Chorvatskem, stojí řidiče při koupi nejlevnější týdenní známky zhruba osm korun. Poněkud lépe to v přepočtu na kilometr vychází v případě cesty přes celé Slovinsko až na Istrii.

Pro srovnání: například rakouská známka pro osobní auta, platná deset dní, stojí 8,3 eura (210 korun), stejně dlouho platná maďarská pak 2975 forintů (260 korun). V ČR se za základní desetidenní dálniční kupón platí 310 korun.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská policie má ostudu. Turistu u sídla královny zadržela kvůli…

24.09.2018 12:23 Londýn - Britská policie v neděli na několik hodin zadržela muže, kterého podezřívala, že se snaží…

Eilean Donan: Nejslavnější hrad, který si zahrál i s Jamesem Bondem

23.09.2018 16:40 Na severozápadním břehu Skotska se na malinkatém ostrůvku tyčí romantický hrad Eilean Donan, díky…

Češi při podzimní dovolené vyžadují luxus. Zájem o pětihvězdičkové hotely…

22.09.2018 06:09 Praha - I po konci hlavní dovolenkové sezony mají čeští turisté zájem o cestování k moři. Poptávka…

Němci sraženi z trůnu, už nemají nejsilnější pas. Jak si vede Česko?

14.09.2018 13:14 Singapur - Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapuřané. Obyvatelé tohoto městského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama