Češi na dovolené: Průjmy, zlomenina za polárním kruhem, smrtelné pády

Praha - Čeští turisté, kteří letos vyrazili do zahraničí, vzali rozum do hrsti. Chovali se mnohem zodpovědněji než v předchozích letech, alespoň co se týká pojištění. Více dbali na to, aby si připojistili rizika úrazu, ztrátu zavazadel či odpovědnosti za škodu. Mezi nejčastější problémy turistů patřily průjmy, problémy zažívacího traktu, infekce dýchacích cest nebo nejrůznější úrazy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Egypt
doporučujeme

Letošní letní sezonu ovlivnily rovněž nepokoje v Egyptě, pojišťovny zaznamenaly více škod u pojištění stornopoplatků za zrušené zájezdy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Průměrné pojistné cestovního pojištění se u Kooperativy proti loňskému roku zvýšilo o sedm procent na 640 korun. "Znamená to, že letos lidé sjednávali pojištění v širším rozsahu a na jednu smlouvu v průměru vycestovalo více osob než loni," uvedla vedoucí odboru cestovního pojištění v Kooperativě Jana Konvalinová.

V polovině případů škod šlo o úrazy nebo onemocnění hrazené z pojištění léčebných výloh, 30 procent řešili pracovníci Kooperativy z pojištění stornopoplatků a sedm procent z pojištění zavazadel.

Průměrné pojistné plnění z cestovního pojištění se u Allianz letos zvýšilo o deset procent. "Letošní léto pokračovalo v loňském trendu, kterým byl další nárůst cen za ošetření našich pacientů. Průměrné plnění za banální ambulantní ošetření překročilo 6000 korun, za hospitalizaci pak přesáhlo 55 000 korun. Výjimkou však nebyly ani několikanásobně vyšší úhrady u vážnějších onemocnění.

Mezi nejdražší země patřil opět Egypt se sítí předražených soukromých klinik, nákladná ošetření také vykazovali klienti z Turecka a Itálie, řekla ČTK Jaroslava Kratochvílová z produktového oddělení Allianz.

Trendem letoška je preference komplexnější pojistné ochrany, míní mluvčí Generali Jiří Cívka. Ke standardním rizikům léčebných výloh a repatriaci si klienti čím dál více připojišťují úrazové doplňky, zavazadla a rizika související s odpovědností za škodu.

Česká pojišťovna letos zaznamenala pokles pojistných událostí v Bulharsku a Chorvatsku. Nejčastějšími případy byly o průjmy a problémy zažívacího traktu, dále pak infekce dýchacích cest a nejrůznější úrazy.

U Kooperativy nejčastěji šlo o infekce dýchacích cest a různá zánětlivá onemocnění, sluneční alergie, problémy trávicího traktu a poranění mořským ježkem. "Ale řešili jsme i komplikovanou zlomeninu dolní končetiny daleko za polárním kruhem na Špicberkách. Protože operace přímo v místě nebyla možná, pacienta jsme museli letecky evakuovat na pevninu, kde byl operován, a následoval letecký transport do ČR," představila nejsložitější letošní událost Konvalinová.

Pro některé Čechy letos skončila dovolená bohužel tragicky, informuje server Aktualne.cz. Předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý tragicky zahynul v sobotu 10. srpna při sestupu z hory Gašerbrum I v Pákistánu. Podle jeho kolegy Marka Holečka s Hrubý (57) při slaňování "špatně cvaknul". Spadl z výšky zhruba jednoho kilometru.

Čtyřčlennou skupinu českých horolezců zastihla 5. srpna prudká bouře pod horou Eiger (3970 metrů nad mořem) ve švýcarských Alpách. Do dvou mužů uhodil blesk. Čech (31) na místě zemřel, jeho kolegu (30) dopravili záchranáři letadlem do nemocnice.

Agentura PTI jako první přinesla zprávu o smrti českého turisty v indické části Himálají. S výpravou se zúčastnil trekingu u města Manikaran. Zatímco všichni členové se rozhodli kvůli špatnému počasí pro návrat do hotelu, Čech to odmítl a pokračoval v tůře. Čtvrtého srpna bylo jeho tělo nalezeno v lese, neslo známky pádu z velké výšky.

Čech (30) se zřítil z útesu při pokusu zdolat horu Kučki Kom (2487 metrů nad mořem) v Černé Hoře 30. června. Jeho kolegu záchranáři snesli během noci ze skalní stěny. Oba Češi při výstupu ztratili orientaci.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kletba Uluru. Co jste možná nevěděli o posvátné hoře v srdci Austrálie

24.10.2019 08:29 Posvátná hora Uluru, známá též pod názvem Ayers Rock, bude od 26. října nepřístupná turistům. Hora…

Výlet do Vídně? Pozor, rakouská metropole má novou turistickou strategii

23.10.2019 09:39 Vídeň už nechce usilovat o to, aby každý rok stoupal počet nocí, které turisté ve městě stráví.…

Saúdská Arábie uvolňuje pravidla: Povolí nesezdaným cizincům společný…

06.10.2019 07:39 Saúdská Arábie nově povolí nesezdaným cizincům, aby směli v tamních hotelích bydlet v jednom pokoji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama