Aktuální žebříček: Nejlepší města světa. Jak si vede Praha?

Praha/Sydney - Praha si na žebříčku nejlepších měst světa pohoršila o dvě příčky a obsadila v letošním roce 27. místo. Vyplývá to ze žebříčku City Brands (CBISM) společnosti GfK, který je zaměřen na zkoumání síly a atraktivity města jako značky. Žebříček 50 metropolí vede Londýn, který v čele hodnocení vystřídal Paříž, následovaný australským Sydney.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Na žebříčku sestaveném dle "pocitu bezpečí" se české hlavní město umístilo na 23. místě. Za nejbezpečnější místa na světě respondenti v průzkumu označili Sydney, Ženevu a Vídeň. V pořadí podle "otevřenosti kulturním rozdílům" skončila Praha na 29. místě, pořadí vede britská metropole.

Index CBISM poskytuje celkový obraz města, jehož součástí jsou i sociální a kulturní prostředí města, vzhled a atmosféra, veřejné služby, ekonomické a vzdělávací možnosti a způsob, jakým město prospívá světu.

Vedle propadu dříve vedoucí Paříže o dvě místa se dolů posunula další města, kterým se v minulosti na žebříčku dařilo. Tokio se proti roku 2011 propadlo o sedm příček z 10. na 17. místo. Naopak Amsterdam se posunul ve srovnání s rokem 2011 vzhůru ze 17. na letošní 11. pozici.

Čech očima cizince

Cizinky se při pohledu na české muže překvapivě často shodnou. Vypadá to, že postavení českých mužů v  domácnosti se nemění. Pod pantoflem byli, jsou a budou, napsal server Lidovky.cz.

"Čeští muži mi zkrátka připadají dost pasivní a navíc zvyklí hrát jakousi  podřadnou roli. Ženy se k nim chovají jako k nerozumným dětem, které je potřeba  napomínat a usměrňovat." (Dorothea Isaksson, Nizozemka)

Nedívají se nalevo, napravo, bezohledně se prodírají davem a křičí něco do  telefonu. I tak popsali někteří cizinci typické Čechy. Je to trochu hozená  rukavice. Myslíte si, že mají pravdu?

"Myslím si ale, že své mobilní telefony používáte až nadmíru okázale. Setkávám  se například s tím, že lidé v dopravních prostředcích příliš hlasitě telefonují  a neberou při tom ohled na své spolucestující. Klidně do  telefonu i křičí nebo se hlasitě smějí." (Hidetoshi Sato, Japonec)

Snad žádný z cizinců se při otázce na český humor nezamračil. Líbí se bez  výjimky. Ten jemný a poetický českých klasiků, i ten svérázný hospodský.  Přestože, jak se cizinci shodnou, je velmi specifický a člověk musí aspoň trochu  poznat českou kulturu, aby ho ocenil.

"Ze všeho nejvíc na Češích oceňuji jejich skvělý smysl pro humor. Líbí se mi, že  se neberete příliš vážně a že si dokážete udělat legraci sami ze sebe."  (Leong Laz San, Číňanka)

Pořadí indexu CBISM za rok 2013 (v závorce umístění v roce 2011)

1. Londýn (2)
2. Sydney (3)
3. Paříž (1)
4. New York (4)
5. Řím (6)
6. Washington D.C. (7)
7. Los Angeles (5)
8. Toronto (13)
9. Vídeň (9)
10. Melbourne (8)

Loading...
Témata: Praha | města
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tipy na dovolenou: Kam se vydat autem, když už jste v Chorvatsku byli?

24.04.2019 14:59 Doporučit Čechům dovolenou v Chorvatsku je nošením dříví do lesa. Oblíbená destinace je prozkoumána…

loading...

Teror zhatil Čechům dovolenou: Desítka rekreantů neodletí na Srí Lanku

22.04.2019 13:49 Desítka lidí dnes a v úterý neodletí z Česka kvůli bezpečnosti na Srí Lanku, oznámil internetový…

Plovoucí trh s květinami v Amsterdamu skomírá, zničily ho davy turistů

22.04.2019 08:47 Poslední prodavač květin na slavném amsterodamském plovoucím trhu Bloemenmarkt zavřel svůj stánek.…

Čeští turisté na Srí Lance jsou v bezpečí, stahování klientů cestovky…

21.04.2019 12:42 Čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, jsou v bezpečí. Na dotaz ČTK…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama