Experti radí: Zájezdy do Řecka nerušte

Praha - Současné nepokoje v Řecku klientům cestovních kanceláří nedávají právo vypovědět smlouvu bez stornopoplatků. Odstoupení od smlouvy by bylo možné v případě, kdy by byl v zemi vyhlášen stav nebezpečí, informoval ve středu mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Přidejte svůj názor

Tomio Okamura

Dovolené v Řecku si zakoupily desetitisíce Čechů. „Naše asociace je zahlcena dotazy klientů, kteří mají již zakoupené zájezdy do Řecka a nyní se bojí, zda se zájezd uskuteční,“ říká Okamura. „Nyní doporučujeme již zakoupené zájezdy nerušit a raději vyčkat.“

Protože v Řecku nevyhlásili stav nebezpečí či nouze, klientům nevzniká žádný právní nárok na jednostranné odstoupení od cestovní smlouvy bez uhrazení stornopoplatků uvedených v podmínkách smlouvy.„V tomto okamžiku nemáme žádné indicie, že by zájezdy českých turistů neměly být realizovány podle cestovní smlouvy,“ uvádí AČCKA.

V případě, že by nebylo možno na zájezdy do Řecka kvůli zásahu vyšší moci odletět, je cestovní kancelář povinna informovat klienta o tom, že se zájezd neuskuteční. Dále je cestovní kancelář povinna nabídnout klientovi uskutečnění zájezdu v jiném termínu ve srovnatelné kvalitě. Klient nabídku nemusí neakceptovat a v tom případě má nárok na vrácení zaplacené částky. Za zásah vyšší moci se považuje například stávka, ochromená infrastruktura, válka, či terorismus.

V případě, kdy se jedná o neuskutečnění zájezdu z důvodu „vyšší moci“, nemá klient nárok na žádné další kompenzace za neplnění cestovní smlouvy.

Obavy z cest do Řecka se objevily po vyhrocení nepokojů. Během středečních protestů v Aténách zemřeli tři lidé. Všichni zahynuli v budově, kterou zapálili demonstranti. Protestní akce jsou reakcí na přísná úsporná opatření vlády. Seškrtání výdajů státu bylo podmínkou poskytnutí pomoci, díky které bude moct Řecko i nadále splácet své závazky.

Řecko je v posledních letech čtvrtou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací. Dovolenou zde loni strávilo téměř čtyři sta tisíc Čechů.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skleněný most se Benátkám vymstil. Zranily se už tisíce turistů

12.10.2018 14:03 Benátská radnice vymění skleněný povrch schodů na mostě přes Canal Grande, důležitou dopravní tepnu…

Xenofobie v Africe? Státy mají utemované hranice, volný pohyb osob je sci…

11.10.2018 08:50 Zatímco mnoho Evropanů nepotřebuje pro cesty do většiny afrických států víza, afričtí cestující…

Strach o Čechy. Na Mallorce jich jsou při smrtících záplavách stovky

10.10.2018 14:36 Čeští turisté na středomořském ostrově Mallorca, který v noci na dnešek zasáhly bleskové povodně,…

Útesový most v Austrálii: Další atrakce, kde turisté umírají kvůli fotkám …

07.10.2018 09:51 Známý most Sea Cliff Bridge, který byl v roce 2005 postavený za 49 miliónů australských dolarů …

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama