Experti radí: Zájezdy do Řecka nerušte

Praha - Současné nepokoje v Řecku klientům cestovních kanceláří nedávají právo vypovědět smlouvu bez stornopoplatků. Odstoupení od smlouvy by bylo možné v případě, kdy by byl v zemi vyhlášen stav nebezpečí, informoval ve středu mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Přidejte svůj názor

Tomio Okamura
doporučujeme

Dovolené v Řecku si zakoupily desetitisíce Čechů. „Naše asociace je zahlcena dotazy klientů, kteří mají již zakoupené zájezdy do Řecka a nyní se bojí, zda se zájezd uskuteční,“ říká Okamura. „Nyní doporučujeme již zakoupené zájezdy nerušit a raději vyčkat.“

Protože v Řecku nevyhlásili stav nebezpečí či nouze, klientům nevzniká žádný právní nárok na jednostranné odstoupení od cestovní smlouvy bez uhrazení stornopoplatků uvedených v podmínkách smlouvy.„V tomto okamžiku nemáme žádné indicie, že by zájezdy českých turistů neměly být realizovány podle cestovní smlouvy,“ uvádí AČCKA.

V případě, že by nebylo možno na zájezdy do Řecka kvůli zásahu vyšší moci odletět, je cestovní kancelář povinna informovat klienta o tom, že se zájezd neuskuteční. Dále je cestovní kancelář povinna nabídnout klientovi uskutečnění zájezdu v jiném termínu ve srovnatelné kvalitě. Klient nabídku nemusí neakceptovat a v tom případě má nárok na vrácení zaplacené částky. Za zásah vyšší moci se považuje například stávka, ochromená infrastruktura, válka, či terorismus.

V případě, kdy se jedná o neuskutečnění zájezdu z důvodu „vyšší moci“, nemá klient nárok na žádné další kompenzace za neplnění cestovní smlouvy.

Obavy z cest do Řecka se objevily po vyhrocení nepokojů. Během středečních protestů v Aténách zemřeli tři lidé. Všichni zahynuli v budově, kterou zapálili demonstranti. Protestní akce jsou reakcí na přísná úsporná opatření vlády. Seškrtání výdajů státu bylo podmínkou poskytnutí pomoci, díky které bude moct Řecko i nadále splácet své závazky.

Řecko je v posledních letech čtvrtou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací. Dovolenou zde loni strávilo téměř čtyři sta tisíc Čechů.

Loading...
Témata:
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie uvolňuje pravidla: Povolí nesezdaným cizincům společný…

06.10.2019 07:39 Saúdská Arábie nově povolí nesezdaným cizincům, aby směli v tamních hotelích bydlet v jednom pokoji…

Společnost Adria Airways vyhlásila bankrot, všechny lety jsou zrušeny

30.09.2019 17:31 Slovinská letecká společnost Adria Airways vyhlásila bankrot a zrušila všechny lety. Oznámil to ve…

Saúdská Arábie se otevírá turistům, láká na skalní město. O víza mohou…

27.09.2019 09:56 Saúdská Arábie se otevírá zahraničním turistům a bude vydávat víza lidem ze 49 zemí. Občané čtyř…

Proč účinky dovolené trvají tak krátce? Psychologové záhadu rozlouskli a…

26.09.2019 08:32 Sotva jsme nastoupili znovu do práce, účinek dovolené ustupuje věčnému stresu. Blahodárné psychické…

Právě se děje

Další zprávy

reklama