Experti radí: Zájezdy do Řecka nerušte

Praha - Současné nepokoje v Řecku klientům cestovních kanceláří nedávají právo vypovědět smlouvu bez stornopoplatků. Odstoupení od smlouvy by bylo možné v případě, kdy by byl v zemi vyhlášen stav nebezpečí, informoval ve středu mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Přidejte svůj názor

Tomio Okamura

Dovolené v Řecku si zakoupily desetitisíce Čechů. „Naše asociace je zahlcena dotazy klientů, kteří mají již zakoupené zájezdy do Řecka a nyní se bojí, zda se zájezd uskuteční,“ říká Okamura. „Nyní doporučujeme již zakoupené zájezdy nerušit a raději vyčkat.“

Protože v Řecku nevyhlásili stav nebezpečí či nouze, klientům nevzniká žádný právní nárok na jednostranné odstoupení od cestovní smlouvy bez uhrazení stornopoplatků uvedených v podmínkách smlouvy.„V tomto okamžiku nemáme žádné indicie, že by zájezdy českých turistů neměly být realizovány podle cestovní smlouvy,“ uvádí AČCKA.

V případě, že by nebylo možno na zájezdy do Řecka kvůli zásahu vyšší moci odletět, je cestovní kancelář povinna informovat klienta o tom, že se zájezd neuskuteční. Dále je cestovní kancelář povinna nabídnout klientovi uskutečnění zájezdu v jiném termínu ve srovnatelné kvalitě. Klient nabídku nemusí neakceptovat a v tom případě má nárok na vrácení zaplacené částky. Za zásah vyšší moci se považuje například stávka, ochromená infrastruktura, válka, či terorismus.

V případě, kdy se jedná o neuskutečnění zájezdu z důvodu „vyšší moci“, nemá klient nárok na žádné další kompenzace za neplnění cestovní smlouvy.

Obavy z cest do Řecka se objevily po vyhrocení nepokojů. Během středečních protestů v Aténách zemřeli tři lidé. Všichni zahynuli v budově, kterou zapálili demonstranti. Protestní akce jsou reakcí na přísná úsporná opatření vlády. Seškrtání výdajů státu bylo podmínkou poskytnutí pomoci, díky které bude moct Řecko i nadále splácet své závazky.

Řecko je v posledních letech čtvrtou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací. Dovolenou zde loni strávilo téměř čtyři sta tisíc Čechů.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama