Kam na dovolenou? Podívejte se, kde mají čisté a kde špinavé moře

Praha - Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila žebříček kvality vody v mořích a koupalištích. Nejlepší voda ke koupání v Evropě je stále na Kypru. Přečtěte si, jak dopadlo Chorvatsko nebo Řecko.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Výroční zprávu před začátkem letní dovolenkové sezóny zveřejnila v Bruselu Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Upozornila v ní, že v oblastech zasažených povodněmi se nečistoty dostaly do vodních toků a jezer, což je například problémem Irska.

EEA ve své zprávě informuje o výsledcích testování kvality vod v roce 2013 na více než 22 tisících plážích, řekách a jezerech zemí Evropské unie, Švýcarska a poprvé i Albánie.

Nejčistší voda

Kypr, který je silně závislý na cestovním ruchu, se drží na špici tabulky již několik let. Všech jeho 112 míst ke koupání, které EEA testovala, splnilo nejvyšší standard kvality. Jedinou další zemí se stoprocentní kvalitou je Lucembursko. Za Kyprem následují s nejlepší kvalitou vod ke koupání třeba Malta, Chorvatsko a Řecko.

Nejšpinavější voda

Vody ke koupání byly hodnoceny jako "výborné", "dobré", "přijatelné" nebo "nevyhovující". Na opačném konci tabulky se ocitli Nizozemsko, Belgie, Francie, Španělsko a Irsko, které dopadly nejhůře, co se týče míst, kde se nedá vůbec koupat. EEA ohodnotila 2,5-5,1 procenta jejich míst ke koupání známkou špatné nebo nevyhovující. V roce 2012 bylo Belgie celkově nejhorší, EEA tehdy označila za špatné 13 procent jeho míst ke koupání.

Dobrá zpráva je, že celkově téměř 95 procent vod ke koupání splňuje minimální standardy kvality EU. Z toho je 82,6 procenta vynikající kvality , což je o 4,3 procenta více než v roce 2012. Špatnou kvalitu vod ke koupání měli pouze dvě procenta ze všech testovaných míst.

Loading...
Témata: dovolená | Moře
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návštěva muzea nemusí být nuda: Nejkurióznější expozice z celého světa

05.12.2019 09:18 Jít o dovolené do muzea se někomu může zdát jako velká nuda, španělský server eldiario.es ale tento…

Hledáte exotickou dovolenou plnou vzrušujících zážitků? Vydejte se do…

28.11.2019 05:40 Vietnam se pyšní velkou rozmanitostí, v zemi najdete úchvatné hory, překrásné pláže, jedinečná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama