Dovolená v Chorvatsku: Vyplatí se "paštikařit"? Srovnání cen

Praha - Napakovat si na cestu do Chorvatska kufr zavařenými guláši, řízky, pivem, salámy a obligátními paštikami? Anebo vyrazit nalehko, bez vepřových konzerv a s chutí na místní kuchyni? To je věčná otázka, která dělí stále více Čechů na dva nesmiřitelné tábory.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

Je pochopitelné, že jde i o to, jaký je finanční příjem jednotlivých turistů a jejich rodin. Ne každý si může dovolit stravovat se na dovolené výhradně v restauracích, kde je jídlo pochopitelně nejdražší. Ale například takové ubytování v apartmánech umožňuje připravit si jídlo "doma".

Z časných devadesátých let u spousty Čechů přetrvává pocit, že i suroviny k vaření si musí přivézt s sebou. Tehdy skutečně nebyly české platy obvykle na takové výši, aby s nimi bylo možné vyjít ve středomořských turistických destinacích.

Platí to ale i dnes? To zjišťoval Ústřední automotoklub ČR (ÚAMK) přímo v Chorvatsku. Zkušební nákup testoval ceny základních potravin buď přímo v obchodě u moře a navíc i v běžném konzumu mimo atraktivní lokality.

A srovnání cen základních potravin je poněkud překvapivé. Vyplývá z něj, že až na výjimky jsou ceny v Chorvatsku a v Česku výrazně podobné. Například balíček těstovin se dal sehnat už od 25 korun, mléko nebo čokoláda za 18 korun a třeba ochucený jogurt zhruba od osmi korun.

Ve výsledku tedy testovací nákupy v Chorvatsku ukázaly, že české "paštikaření" je více méně zbytečné. Pokud si někdo chce na dovolené u chorvatského pobřeží vařit, pořídí standardní pokrm za přibližně stejnou cenu jako doma.

Jen je trochu škoda nevyužít toho, že jako suchozemci můžeme na místě ochutnat bohatou mediteriánskou kuchyni s její nabídkou čerstvých ryb a mořských plodů (nejen) a raději dáme přednost kolínkům s rajskou omáčkou...

Pravda, třeba u piva si musíme na dovolené zvykat, že naše české ceny nejsou nikde v Evropě nebo ve světě normální. Laciné pivo proto v Chorvatsku nehledejte. Za lahev piva Karlovačko zaplatíte v chorvatském obchodě kolem padesáti korun. Překvapivý byl i nákup cherry rajčat, která vyšla až na osmdesát korun za balení. Ale u zeleniny, která je obecně sezónní záležitostí, lze uprostřed léta očekávat prudké kolísání cen.

Témata: Chorvatsko | češi | dovolená
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená v Bibione? Letovisko zakáže kouření na osmi kilometrech pláže

15.02.2019 07:46 Italské přímořské letovisko Bibione zakáže od letošního léta kouření na celé své osm kilometrů…

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama