Dovolená v Chorvatsku: Vyplatí se "paštikařit"? Srovnání cen

Praha - Napakovat si na cestu do Chorvatska kufr zavařenými guláši, řízky, pivem, salámy a obligátními paštikami? Anebo vyrazit nalehko, bez vepřových konzerv a s chutí na místní kuchyni? To je věčná otázka, která dělí stále více Čechů na dva nesmiřitelné tábory.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

Je pochopitelné, že jde i o to, jaký je finanční příjem jednotlivých turistů a jejich rodin. Ne každý si může dovolit stravovat se na dovolené výhradně v restauracích, kde je jídlo pochopitelně nejdražší. Ale například takové ubytování v apartmánech umožňuje připravit si jídlo "doma".

Z časných devadesátých let u spousty Čechů přetrvává pocit, že i suroviny k vaření si musí přivézt s sebou. Tehdy skutečně nebyly české platy obvykle na takové výši, aby s nimi bylo možné vyjít ve středomořských turistických destinacích.

Platí to ale i dnes? To zjišťoval Ústřední automotoklub ČR (ÚAMK) přímo v Chorvatsku. Zkušební nákup testoval ceny základních potravin buď přímo v obchodě u moře a navíc i v běžném konzumu mimo atraktivní lokality.

A srovnání cen základních potravin je poněkud překvapivé. Vyplývá z něj, že až na výjimky jsou ceny v Chorvatsku a v Česku výrazně podobné. Například balíček těstovin se dal sehnat už od 25 korun, mléko nebo čokoláda za 18 korun a třeba ochucený jogurt zhruba od osmi korun.

Ve výsledku tedy testovací nákupy v Chorvatsku ukázaly, že české "paštikaření" je více méně zbytečné. Pokud si někdo chce na dovolené u chorvatského pobřeží vařit, pořídí standardní pokrm za přibližně stejnou cenu jako doma.

Jen je trochu škoda nevyužít toho, že jako suchozemci můžeme na místě ochutnat bohatou mediteriánskou kuchyni s její nabídkou čerstvých ryb a mořských plodů (nejen) a raději dáme přednost kolínkům s rajskou omáčkou...

Pravda, třeba u piva si musíme na dovolené zvykat, že naše české ceny nejsou nikde v Evropě nebo ve světě normální. Laciné pivo proto v Chorvatsku nehledejte. Za lahev piva Karlovačko zaplatíte v chorvatském obchodě kolem padesáti korun. Překvapivý byl i nákup cherry rajčat, která vyšla až na osmdesát korun za balení. Ale u zeleniny, která je obecně sezónní záležitostí, lze uprostřed léta očekávat prudké kolísání cen.

Témata: Chorvatsko | češi | dovolená
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská policie má ostudu. Turistu u sídla královny zadržela kvůli…

24.09.2018 12:23 Londýn - Britská policie v neděli na několik hodin zadržela muže, kterého podezřívala, že se snaží…

Eilean Donan: Nejslavnější hrad, který si zahrál i s Jamesem Bondem

23.09.2018 16:40 Na severozápadním břehu Skotska se na malinkatém ostrůvku tyčí romantický hrad Eilean Donan, díky…

Češi při podzimní dovolené vyžadují luxus. Zájem o pětihvězdičkové hotely…

22.09.2018 06:09 Praha - I po konci hlavní dovolenkové sezony mají čeští turisté zájem o cestování k moři. Poptávka…

Němci sraženi z trůnu, už nemají nejsilnější pas. Jak si vede Česko?

14.09.2018 13:14 Singapur - Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapuřané. Obyvatelé tohoto městského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama