Dovolená se může změnit v utrpení. Víte, co je nemoc z volna?

Sydney - Odpočítáváte čas do začátku dovolené? Nejspíš se těšíte na příjemný odpočinek, nicméně vaše tělo může na změnu rutiny zareagovat jak negativně, tak pozitivně. Zpravodajský server News.com.au se s pomocí odborníků snažil zjistit, jaká zdravotní rizika mohou dovolenou provázet a proč.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

I když jste nebyli celé měsíce na nemocenské, můžete podlehnout chřipce nebo nějaké nákaze hned, jak dorazíte na dovolenou. Nizozemští vědci zjistili, že zhruba každý třicátý člověk onemocní, jakmile přestane pracovat a zkusí odpočívat. Tomuto stavu se někdy říká nemoc z volna. Jedna z teorií uvádí, že když jsme v práci, naše tělo neustále produkuje stresové hormony, jako je adrenalin, což může pomáhat zahánět infekce, zatímco bojujeme s požadavky životního shonu.

Ale jakmile zkusíme odpočívat, chytneme každou choroboplodnou látku, která proletí kolem. Tomu může napomoct i blízkost dalších lidí v letadle; podle časopisu Journal of Environmental Health Research se například chřipka přenáší stokrát pravděpodobněji v letadle než během běžného života na zemi.

Můžete si myslet, že dovolená pomáhá bojovat proti bolestem hlavy, ale ve skutečnosti se může stát spouštěčem migrény. Podle jedné z teorií vysoký tlak při horkém počasí dráždí podvěsek mozkový; oblast v mozku fungující jako přirozený termostat, vysvětluje doktor Andy Dowson, odborník na bolesti hlavy londýnské nemocnice King's College Hospital. Migréna může být i důsledkem cestovní horečky. Pomoct může prevence. Snažte se sedět v nejstabilnější části letadla, což je nad křídlem, případně ve střední části lodi nebo na předním sedadle auta. Zkuste mít oči zavřené tak dlouho a často, jak to jde; migrénu často vyvolávají vizuální informace zprostředkovávané očima, které se "perou" s informacemi z centra rovnováhy v našich uších.

Cestování letadlem může probudit bolest v zubu, který vás do té doby vůbec nezlobil. Způsobují ji malé vzduchové kapsy uvězněné v hlubokých plombách nebo místech dosud nezjištěného kazu, vysvětluje britský zubní chirurg Luke Cascarini. Tento uvězněný vzduch má jiný tlak než je v kabině letadla, a proto způsobuje bolest.

Máte hrůzu z letadla?

Mužské obavy jsou většinou racionálního rázu, týkají se především technického či konstrukčního hlediska. Muži dále mají strach z případné nouzové situace, a to zejména proto, že do řízení letadla nebudou moci nijak zasáhnout. Je mnoho cestujících, kteří (ať už na základě pověr, šuškandy či své povahy) nemají stoprocentní důvěru v posádku letadla. V tomto případě je třeba připomenout, že již během výcviku jsou na budoucího pilota kladeny vysoké nároky, prochází mnoha školeními a znalostními i psychologickými testy, které zaručí profesionální přístup k práci.

Každý pilot, než usedne do kokpitu dopravního letadla, musí vlastnit průkaz obchodního pilota a musí mít nalétány stovky hodin na menším stroji a simulátoru. Rok co rok posádka (včetně letušek) absolvuje několik školení, kde nacvičuje krizové situace a dále se vzdělává. Proto není potřeba se strachovat, že osoba sedící v pilotní kabině nemá dostatek znalostí či zkušeností k výkonu své práce. Vždyť kolikrát bez obav jezdíme tramvají, vlakem nebo autobusem a o schopnostech šoféra nás ani nenapadne pochybovat, informuje rady-na-cesty.tripzone.cz.

Ženský strach je obvykle iracionálnější, je založen na pocitech a abstraktních obavách. Pomineme-li strach z uzavřených prostor nebo z velkého množství lidí na jednom místě, trápí ženy hlavně obava, že případnou krizovou situaci nezvládnou, například že zpanikaří nebo že se ztratí na neznámém letišti. V obou případech se lze s obavami nejlépe vyrovnat tím, že se na možné nepříjemné situace řádně připravíme.

Představa, že nějakou situaci nezvládnete se dá rozptýlit tím, že si jasně naplánujete a zapamatujete, co v jakém okamžiku je třeba udělat. Pro uklidnění trénujete hluboké dýchání a soustředíte se na příjemné věci. Na palubě letadla se můžete spolehnout na milý personál, který se o vás postará a v případě jakékoli potřeby ochotně pomůže.

Nejlepším způsobem, jak se vyrovnat se strachem z létání je nemyslet na cestu samotnou, ale na její cíl. Před odletem na dovolenou si představte, jak se vzdalujete každodenním problémům a blížíte se například k vysněné pláži. Při cestě domů se zas můžete těšit na svoje blízké a pohodu domova. Užitečné je zabavit myšlenky a myslet na cokoli jiného, než na let. Proto je dobré vzít si do letadla křížovky, hru, přehrávač s filmem, nebo ještě lépe zápisník a cestou plánovat, co vás čeká a na co se můžete těšit. Rozhovor se spolucestujícím je také velice povzbudivý a pomáhá odpoutat se od negativních myšlenek.

Témata: dovolená | nemoci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama