Obscénní, nebo skvělé? Mezi turisty se šíří nová zábava

Londýn - Neuctivé? Obscénní? Úžasné? Zatímco některé části světa zavádějí zákazy bikin a vedou kampaně za to, aby se u nich turisté tolik neodhalovali, na jiných místech se cestovatelé navzájem povzbuzují, aby na společenských sítích odložili alespoň polovinu všeho oblečení. A ukázali se ostatním.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ilustrační foto

To, co začalo jako spontánní nápad vložený na Instagram, spustilo vlnu cestovatelských fotografií, na nichž lidé pózují do půl pasu nazí - ovšem fotí se zezadu. A projekt nazvaný Topless Tour si získává čím dál tím víc příznivců i následovníků. Zdá se přitom, že pózování do půl těla bez oblečení je cosi, co zvyšuje potěšení z cestovatelské svobody a pocitu dobrodružství.

Projekt Topless Tour odstartovaly před dvěma lety kamarádky Olivia Edgintonová (20 let), Lydia Bucklerová (21) a Ingvild Marstein Olsenová, (20), studentky hudební a taneční konzervatoře v Londýně. Během cesty do Norska, odkud Olstenová pochází, si trojice dívek chtěla pořídit u jednoho z místních jezer fotografii na památku, která by vyjadřovala jejich okamžik uvolnění a svobody.

Od Idaha přes Kapské město až po Thajsko začaly proudit fotografie napůl odhalených lidí. Mezi nejzajímavější patří žena, jak skáče bungee jumping "nahoře bez" ve Švýcarských Alpách.

Topless Tour má na Instagramu v současnosti téměř 20.000 stoupenců, ale jejich počet rychle roste. Většina fotografií přichází od žen, ale do projektu se přihlásila i řada mužů.

"Jedna z našich stoupenkyň před časem napsala: 'Všechen tlak a posuzování sebe sama ze mně spadlo. A taky moje tričko. Cítila jsem se svobodná, šťastná a sama sebou'," uvedla.

Pozor na cestách

Pobyt na pláži, zasvěcený opalování a koupeli v mořských vlnách, bývá mnohdy tou hlavní náplní dovolené. Proto nelze nezmínit potenciální problémy, do kterých se mohou turisté v některých populárních destinacích dostat, nebudou-li respektovat tamní obyčeje. Kontroverze se točí především kolem plavek, respektive kolem toho, jaké části těla musí být při opalování zahaleny. Nejpřísnější pravidla globálně platí v muslimských zemích, které však nelze vnímat jako monolit, pravidla se liší nejen stát od státu, ale i na různých místech jednotlivých zemí.

Obecně lze říci, že čím více turisticky otevřená konkrétní země je, tím benevolentnější nároky na plážový dress code klade. Ve všech muslimských zemích, ať už v blízkovýchodním regionu či jihovýchodní Asii, i v dalších státech s konzervativnějšími zvyky, tedy například v Thajsku, by se dámy měly rozhodně vyvarovat opalování nahoře bez na veškerých veřejných plážích. Rovněž zapomeňte na tanga.

V nejoblíbenějších turistických oblastech Turecka či Thajska platí benevolentnější pravidla a opalování nahoře bez je zde možné, avšak pouze u hotelového bazénu, na soukromých plážích či plážích vyhrazených cizincům. Pro úplnost dodejme, že USA jsou v této otázce velmi striktní a na řadě pláží jsou zakázána tanga i opalování nahoře bez, píše server rady-na-cesty.tripzone.cz.

Opravdu závažným těžkostem budou turisté čelit při nerespektování pravidel v zemích s represivní drogovou politikou. Drakonickými tresty za držení a užívání jakýchkoliv návykových látek je z turisticky nejatraktivnějších zemí nechvalně proslulé zejména Thajsko. Pokud u vás policie objeví cigaretu marihuany a vyváznete pouze s tučnou pokutou, můžete mluvit o obrovském štěstí. Jestliže takové štěstí mít nebudete, strávíte i několik měsíců za mřížemi. Ještě mnohonásobně tvrdší jsou samozřejmě tresty za tvrdé drogy, jak ostatně dokládá mediálně známý případ Radka Hanykovicse a Emila Novotného, dvou Čechů, které thajský soud v polovině 90. let poslal za pašování heroinu do vězení na 50 let. V Thajsku i některých dalších asijských a afrických zemích s přísnou legislativou hrozí za drogové delikty i trest smrti.

Témata: dovolená | internet | Léto
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem Čechů o exotickou dovolenou roste. Které destinace nejvíc frčí?

18.02.2019 12:09 Zájem Čechů o dovolené v exotických destinacích loni vzrostl zhruba o desetinu. Nejpopulárnější…

Dovolená v Bibione? Letovisko zakáže kouření na osmi kilometrech pláže

15.02.2019 07:46 Italské přímořské letovisko Bibione zakáže od letošního léta kouření na celé své osm kilometrů…

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama