Na co si dát pozor, pokud pojedete na dovolenou autem

Praha - Vyrazit na dovolenou autem letos plánuje 25 procent Čechů, 14 procent tento způsob dopravy volí pravidelně každý rok. Vyplývá to z průzkumu Direct pojišťovny, jehož výsledky zveřejnila v pondělí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Průzkum však také ukázal, že řada řidičů nedostatečně předchází nepředpokládaným událostem, jako je například odcizení vozidla. Většinou ho totiž nemají dostatečně pojištěné.

Vzhledem k délce trasy a vysokým teplotám doporučují odborníci věnovat před cestou dostatečný čas důkladné přípravě auta. Platná technická kontrola a osvědčení o kontrole emisí jsou samozřejmostí. "Nejdůležitější je kontrola stavu pneumatik a základních kapalin vozu, kterými jsou olej a brzdná kapalina. Kontrola světel či zásoba náhradních žárovek může ušetřit kromě starostí i peníze za případnou pokutu. Nezbytné je také zkontrolovat povinnou výbavu vozidla. Řidiči by si rovněž měli zjistit odlišnosti v pravidlech silničního provozu dané země." upozornil mluvčí Direct pojišťovny Tomáš Zavoral

Protože většinou cestují celé rodiny, je důležité zjistit si dopravní předpisy konkrétních zemí týkající se dětí. Například v nejoblíbenější letní destinaci Čechů, tedy v Chorvatsku, smějí na přední sedačce sedět děti až od 12 let a dětská autosedačka je povinná pro děti mladší pět let. V Německu je dětský zádržný systém povinný u dětí do výšky 150 centimetrů.

V případě dopravní nehody platí ve všech evropských zemích několik základních pravidel. "Povinností účastníků je označit místo nehody výstražným trojúhelníkem. Zavolat policii se doporučuje v každém případě, ať už je způsobená škoda jakkoli velká. Přestože by to v některých zemích mohlo znamenat zaplacení drobného poplatku, přítomnost policie přispěje k uplatnění nároku na pojistné plnění. Řidiči by však neměli podepisovat žádné dokumenty, kterým nerozumí, a nemohou tedy ani vědět, zda s nimi souhlasí," upozornil Zavoral.

Témata: dovolená | průzkumy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská policie má ostudu. Turistu u sídla královny zadržela kvůli…

24.09.2018 12:23 Londýn - Britská policie v neděli na několik hodin zadržela muže, kterého podezřívala, že se snaží…

Eilean Donan: Nejslavnější hrad, který si zahrál i s Jamesem Bondem

23.09.2018 16:40 Na severozápadním břehu Skotska se na malinkatém ostrůvku tyčí romantický hrad Eilean Donan, díky…

Češi při podzimní dovolené vyžadují luxus. Zájem o pětihvězdičkové hotely…

22.09.2018 06:09 Praha - I po konci hlavní dovolenkové sezony mají čeští turisté zájem o cestování k moři. Poptávka…

Němci sraženi z trůnu, už nemají nejsilnější pas. Jak si vede Česko?

14.09.2018 13:14 Singapur - Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapuřané. Obyvatelé tohoto městského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama