Na co si dát pozor, pokud pojedete na dovolenou autem

Praha - Vyrazit na dovolenou autem letos plánuje 25 procent Čechů, 14 procent tento způsob dopravy volí pravidelně každý rok. Vyplývá to z průzkumu Direct pojišťovny, jehož výsledky zveřejnila v pondělí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Průzkum však také ukázal, že řada řidičů nedostatečně předchází nepředpokládaným událostem, jako je například odcizení vozidla. Většinou ho totiž nemají dostatečně pojištěné.

Vzhledem k délce trasy a vysokým teplotám doporučují odborníci věnovat před cestou dostatečný čas důkladné přípravě auta. Platná technická kontrola a osvědčení o kontrole emisí jsou samozřejmostí. "Nejdůležitější je kontrola stavu pneumatik a základních kapalin vozu, kterými jsou olej a brzdná kapalina. Kontrola světel či zásoba náhradních žárovek může ušetřit kromě starostí i peníze za případnou pokutu. Nezbytné je také zkontrolovat povinnou výbavu vozidla. Řidiči by si rovněž měli zjistit odlišnosti v pravidlech silničního provozu dané země." upozornil mluvčí Direct pojišťovny Tomáš Zavoral

Protože většinou cestují celé rodiny, je důležité zjistit si dopravní předpisy konkrétních zemí týkající se dětí. Například v nejoblíbenější letní destinaci Čechů, tedy v Chorvatsku, smějí na přední sedačce sedět děti až od 12 let a dětská autosedačka je povinná pro děti mladší pět let. V Německu je dětský zádržný systém povinný u dětí do výšky 150 centimetrů.

V případě dopravní nehody platí ve všech evropských zemích několik základních pravidel. "Povinností účastníků je označit místo nehody výstražným trojúhelníkem. Zavolat policii se doporučuje v každém případě, ať už je způsobená škoda jakkoli velká. Přestože by to v některých zemích mohlo znamenat zaplacení drobného poplatku, přítomnost policie přispěje k uplatnění nároku na pojistné plnění. Řidiči by však neměli podepisovat žádné dokumenty, kterým nerozumí, a nemohou tedy ani vědět, zda s nimi souhlasí," upozornil Zavoral.

Loading...
Témata: dovolená | průzkumy
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie uvolňuje pravidla: Povolí nesezdaným cizincům společný…

06.10.2019 07:39 Saúdská Arábie nově povolí nesezdaným cizincům, aby směli v tamních hotelích bydlet v jednom pokoji…

Společnost Adria Airways vyhlásila bankrot, všechny lety jsou zrušeny

30.09.2019 17:31 Slovinská letecká společnost Adria Airways vyhlásila bankrot a zrušila všechny lety. Oznámil to ve…

Saúdská Arábie se otevírá turistům, láká na skalní město. O víza mohou…

27.09.2019 09:56 Saúdská Arábie se otevírá zahraničním turistům a bude vydávat víza lidem ze 49 zemí. Občané čtyř…

Proč účinky dovolené trvají tak krátce? Psychologové záhadu rozlouskli a…

26.09.2019 08:32 Sotva jsme nastoupili znovu do práce, účinek dovolené ustupuje věčnému stresu. Blahodárné psychické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama