Na co si dát pozor, pokud pojedete na dovolenou autem

Praha - Vyrazit na dovolenou autem letos plánuje 25 procent Čechů, 14 procent tento způsob dopravy volí pravidelně každý rok. Vyplývá to z průzkumu Direct pojišťovny, jehož výsledky zveřejnila v pondělí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Průzkum však také ukázal, že řada řidičů nedostatečně předchází nepředpokládaným událostem, jako je například odcizení vozidla. Většinou ho totiž nemají dostatečně pojištěné.

Vzhledem k délce trasy a vysokým teplotám doporučují odborníci věnovat před cestou dostatečný čas důkladné přípravě auta. Platná technická kontrola a osvědčení o kontrole emisí jsou samozřejmostí. "Nejdůležitější je kontrola stavu pneumatik a základních kapalin vozu, kterými jsou olej a brzdná kapalina. Kontrola světel či zásoba náhradních žárovek může ušetřit kromě starostí i peníze za případnou pokutu. Nezbytné je také zkontrolovat povinnou výbavu vozidla. Řidiči by si rovněž měli zjistit odlišnosti v pravidlech silničního provozu dané země." upozornil mluvčí Direct pojišťovny Tomáš Zavoral

Protože většinou cestují celé rodiny, je důležité zjistit si dopravní předpisy konkrétních zemí týkající se dětí. Například v nejoblíbenější letní destinaci Čechů, tedy v Chorvatsku, smějí na přední sedačce sedět děti až od 12 let a dětská autosedačka je povinná pro děti mladší pět let. V Německu je dětský zádržný systém povinný u dětí do výšky 150 centimetrů.

V případě dopravní nehody platí ve všech evropských zemích několik základních pravidel. "Povinností účastníků je označit místo nehody výstražným trojúhelníkem. Zavolat policii se doporučuje v každém případě, ať už je způsobená škoda jakkoli velká. Přestože by to v některých zemích mohlo znamenat zaplacení drobného poplatku, přítomnost policie přispěje k uplatnění nároku na pojistné plnění. Řidiči by však neměli podepisovat žádné dokumenty, kterým nerozumí, a nemohou tedy ani vědět, zda s nimi souhlasí," upozornil Zavoral.

Témata: dovolená | průzkumy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita i antický amfiteátr. Plovdiv je evropským městem kultury, na…

12.01.2019 19:28 Druhé největší bulharské město Plovdiv se dnes oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury pro…

Nejpříjemnější země? Zahraniční turisté v anketě zvolili i Česko

12.01.2019 13:10 Nejoblíbenějším typem ubytování jsou podle jednoho z největších internetových rezervačních portálů…

Nechali byste si na ulici vyčistit uši? Vítejte v moderní metropoli Barmy

12.01.2019 08:48 Instalatér, veřejný písař, čistič uší - takové drobné profese oživují historické centrum Rangúnu a…

Na výletní lodi v Karibiku řádí virus, onemocnělo 300 lidí včetně posádky

11.01.2019 13:20 Zažívací potíže postihly téměř 300 cestujících a členů posádky americké výletní lodě na cestě po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama