Britská muzea obdrží předměty z expedice polárníka Shackletona

Britská vláda zakoupila sáně a vlajku použité na jedné z expedic objevitele Ernesta Shackletona k jižnímu pólu. Podle vládního fondu národního dědictví NHMF měla koupě za cíl, aby cenné artefakty uznávaného polárníka zůstaly na britské půdě, uvedla agentura AP.

Ledovec, Antarktida
doporučujeme

NHMF uvedl, že zaplatil 204.000 liber (5,89 milionu korun) za tyto dva předměty, které Shackleton použil během své první antarktické expedice z let 1907 až 1909. Předměty obdrží dvě muzea v Anglii.

Shackletonova expedice Nimrod - pojmenovaná po stejnojmenné lodi - se v Antarktidě dostala do vzdálenosti přibližně 180 kilometrů od jižního pólu. Tak blízko do té doby k jižní točně nikdo nepronikl.

Objevitelé se s ohledem na docházející zásoby museli obrátit zpět, aniž by dosáhli cíle. Navzdory tomu je výprava považována za jednu z nejúspěšnějších v britských dějinách, neboť připravila půdu pro zdárnou expedici norského objevitele Roalda Amundsena hned o dva roky později.

Dochované sáně o délce 3,35 metru byly jedněmi ze čtyř, na nichž účastníci výpravy táhli zásoby antarktickou pustinou. Vlajka s červenou hlavou jednorožce a zlatou kotvou se vyskytuje na mnoha zrnitých fotografiích z expedice.

"Z výpravy toho zbylo velice málo," řekl Jeremy Michell, hlavní kurátor Národního námořního muzea v Londýně, kde budou sáně vystaveny. "V naší polárnické výstavě, kterou tu máme, je jenom jeden předmět, kterým je nepříliš záživná stojací lampa z Nimrodu. U ní nejdou vyprávět stejně inspirující příběhy, jako když máte sáně."

Vlajku obdrží Scottův institut pro polární výzkum ve městě Cambridge.

Sáně a vlajka byly vlastnictvím Erika Marshalla, chirurga a polárníka, který Shackletona při expedici Nimrod doprovázel. Koupil je ze zahraničí a v 50. letech daroval své bývalé škole.

Ředitelka NHMF Eilish McGuinnessová uvedla, že její instituce během pandemie covidu-19 zrušila mnoho plánovaných nákupů, nadále je však připravena kupovat "věci v naléhavých a speciálních případech", které by se mohly ztratit. "Po celou dobu panovala obecná shoda, že toto bylo natolik důležité, že jsme opravdu museli pomoci zachovat tak cenné předměty ve Spojeném království," dodala.

Shackleton jižního pólu nikdy nedosáhl a zemřel v roce 1922 na ostrově Jižní Georgie při své čtvrté antarktické expedici. V roce 2002 se umístil na 11. místě v televizní soutěži 100 největších Britů, v níž diváci vysílací společnosti BBC vybírali nejvýznamnější postavu britských dějin.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy letos zahraniční dovolená neláká, polovina z nich podle průzkumu…

07.06.2021 10:04 Dovolenou v létě letos neplánuje více než polovina Čechů a z těch, kteří ji plánují, je většina pro…

Průzkum: Do ciziny se chystají hlavně mladí Češi, většinou zamíří do…

01.06.2021 19:11 Na dovolenou do ciziny se v létě podle aktuálního průzkumu společnosti Kalkulátor.cz chystají…

CK: Klienti mají zájem o hrazené testy, chybějí ale přesné informace

01.06.2021 15:56 Tuzemské cestovní kanceláře sledují u klientů velký zájem o testy na koronavirus hrazené…

Izrael otevřel své hranice turistům, bude je ale vybírat

23.05.2021 14:21 Izrael otevřel své hranice turistům. Bude je ale vybírat, a protože registrace se otevřela teprve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama