Britská muzea obdrží předměty z expedice polárníka Shackletona

Britská vláda zakoupila sáně a vlajku použité na jedné z expedic objevitele Ernesta Shackletona k jižnímu pólu. Podle vládního fondu národního dědictví NHMF měla koupě za cíl, aby cenné artefakty uznávaného polárníka zůstaly na britské půdě, uvedla agentura AP.

Ledovec, Antarktida
doporučujeme

NHMF uvedl, že zaplatil 204.000 liber (5,89 milionu korun) za tyto dva předměty, které Shackleton použil během své první antarktické expedice z let 1907 až 1909. Předměty obdrží dvě muzea v Anglii.

Shackletonova expedice Nimrod - pojmenovaná po stejnojmenné lodi - se v Antarktidě dostala do vzdálenosti přibližně 180 kilometrů od jižního pólu. Tak blízko do té doby k jižní točně nikdo nepronikl.

Objevitelé se s ohledem na docházející zásoby museli obrátit zpět, aniž by dosáhli cíle. Navzdory tomu je výprava považována za jednu z nejúspěšnějších v britských dějinách, neboť připravila půdu pro zdárnou expedici norského objevitele Roalda Amundsena hned o dva roky později.

Dochované sáně o délce 3,35 metru byly jedněmi ze čtyř, na nichž účastníci výpravy táhli zásoby antarktickou pustinou. Vlajka s červenou hlavou jednorožce a zlatou kotvou se vyskytuje na mnoha zrnitých fotografiích z expedice.

"Z výpravy toho zbylo velice málo," řekl Jeremy Michell, hlavní kurátor Národního námořního muzea v Londýně, kde budou sáně vystaveny. "V naší polárnické výstavě, kterou tu máme, je jenom jeden předmět, kterým je nepříliš záživná stojací lampa z Nimrodu. U ní nejdou vyprávět stejně inspirující příběhy, jako když máte sáně."

Vlajku obdrží Scottův institut pro polární výzkum ve městě Cambridge.

Sáně a vlajka byly vlastnictvím Erika Marshalla, chirurga a polárníka, který Shackletona při expedici Nimrod doprovázel. Koupil je ze zahraničí a v 50. letech daroval své bývalé škole.

Ředitelka NHMF Eilish McGuinnessová uvedla, že její instituce během pandemie covidu-19 zrušila mnoho plánovaných nákupů, nadále je však připravena kupovat "věci v naléhavých a speciálních případech", které by se mohly ztratit. "Po celou dobu panovala obecná shoda, že toto bylo natolik důležité, že jsme opravdu museli pomoci zachovat tak cenné předměty ve Spojeném království," dodala.

Shackleton jižního pólu nikdy nedosáhl a zemřel v roce 1922 na ostrově Jižní Georgie při své čtvrté antarktické expedici. V roce 2002 se umístil na 11. místě v televizní soutěži 100 největších Britů, v níž diváci vysílací společnosti BBC vybírali nejvýznamnější postavu britských dějin.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet Čechů cestujících do ciziny loni klesl o polovinu. Které destinace…

14.01.2021 13:20 I když se loni někteří Češi ani přes výrazný útlum cestovního ruchu navštěvování jiných zemí…

Konec drogové turistiky. Amsterdam hodlá zakázat cizincům vstup do…

08.01.2021 12:57 Amsterdam chce zahraničním turistům zakázat přístup do takzvaných coffeshopů a tím jim odepřít…

Německá zimní střediska se kvůli návalům zavírají před turisty, obdobný…

04.01.2021 14:45 Aktualizováno Některá zimní rekreační střediska v Německu kvůli návalům turistů z posledních dní zavírají…

Expedice Tatra kolem světa 2 bude pokračovat, tým zamíří do Afriky

27.12.2020 16:11 Expedice Tatra kolem světa 2 bude asi po půlroční přestávce vynucené situací kolem pandemie nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama