CK: Klienti mají zájem o hrazené testy, chybějí ale přesné informace

Tuzemské cestovní kanceláře sledují u klientů velký zájem o testy na koronavirus hrazené zdravotními pojišťovnami. I tento krok vlády podle nich přispěje k nárůstu prodejů letních zájezdů. O testech a certifikátech, kterými se lidé mohou prokazovat při cestách do zahraničí ale chybějí přesné informace. ČTK to dnes řekli zástupci cestovních kanceláří a agentur.

Eurozpravy.cz

Pojišťovny budou v červnu proplácet dva PCR testy a čtyři antigenní testy, od července pak dva PCR a dva antigenní testy měsíčně. Certifikát o negativním testu na covid-19, očkování nebo prodělání nemoci si lidé mohou ode dneška stahovat prostřednictvím Očkovacího portálu občana.

Hned na přihlašovací stránce ale mohou uživatelé narazit na nesrovnalost. Je zde uvedeno, že přihlášení jednorázovým SMS kódem slouží jen pro ty, kteří absolvovali očkování a uvedli číslo mobilního telefonu. Zpravodajové ČTK ale zjistili, že se mohou tímto způsobem přihlásit i lidé, kteří si nechali v certifikovaném odběrovém místě provést test. Ve chvíli, kdy lidé dostanou SMS zprávu z centra o výsledku testu, měl by se jim v systému zobrazit a je možnost si stáhnout certifikát. Ten je česko-anglický, ale platný jen pro Evropskou unii. Některé mimo evropské státy jako Turecko nebo Egypt vyžadují tištěný certifikát s razítkem.

"Vyjádření, které proběhlo v médiích o testech zdarma a neúplné informace o této možnosti, způsobilo zahlcení našich informačních linek. Dle našich informací testovací místa zatím nevědí, jak PCR testy zdarma realizovat, dále nevíme, zda jsou legální pouze antigenní testy, jak uvedly některé servery a zda budou akceptovány i u jiných zemích," uvedl mluvčí CK Exim Tours Petr Kostka.

Možnost podstoupit dva PCR hrazené ze zdravotního pojištění podle mluvčí cestovní agentury Invia umožní si léto užít i lidem, pro které by jinak testy znamenaly význam zásah do rozpočtu. "U čtyřčlenné rodiny je to už opravdu viditelné finanční ulehčení. Zájem se den ode dne zvyšuje, až budou o hrazených PCR testech a certifikátech v angličtině jednoznačné informace, očekáváme další velký nárůst prodejů," řekla.

Také mluvčí CK Čedok Eva Němečková potvrdila, že klienti mají o hrazené testy zvýšený zájem. Ten ale bude klesat v závislosti na proočkovanosti populace, uvedla dále. Lidé se podle ní zajímají především o podmínky vstupu do jednotlivých zahraničních destinacích, platná opatření a také pravidla pro návrat. "Pro klienty jsme připravili přehled vybraných států, kde veškeré informace najdou," dodala.

Témata: EZ

Cestování bez omezení očekává příští rok třetina Čechů

22.06.2021 13:02 Cestování bez omezení podle průzkumu Holiday Barometer společnosti Europ Assistance očekává 35…

Čechy letos zahraniční dovolená neláká, polovina z nich podle průzkumu…

07.06.2021 10:04 Dovolenou v létě letos neplánuje více než polovina Čechů a z těch, kteří ji plánují, je většina pro…

Průzkum: Do ciziny se chystají hlavně mladí Češi, většinou zamíří do…

01.06.2021 19:11 Na dovolenou do ciziny se v létě podle aktuálního průzkumu společnosti Kalkulátor.cz chystají…

Izrael otevřel své hranice turistům, bude je ale vybírat

23.05.2021 14:21 Izrael otevřel své hranice turistům. Bude je ale vybírat, a protože registrace se otevřela teprve…

Zahraniční destinace chystají zahájení sezony. Co udělala pandemie s…

18.05.2021 13:06 Aktualizováno Zahraniční destinace se podle cestovní agentury <a href="https://www.invia.cz/" target="_blank" rel…

Související:

Právě se děje