Covid zlikvidoval cestovní ruch: Do Španělska přijelo o 73 procent méně turistů

Do Španělska přijelo od začátku roku do konce srpna 15,7 milionu turistů, což je o 73 procent méně než ve stejném období loni. Oznámil to dnes místní statistický úřad. Španělsko bývá po Francii druhou nejvíce navštěvovanou zemí světa, každoročně se tam vypraví kolem 80 milionů lidí.

Španělské letovisko Benidorm
doporučujeme

Letos ale situaci změnila pandemie. Příjmy turistického sektoru pak v uvedeném období klesly skoro o dvě třetiny na 16,75 miliardy eur (451 miliard Kč).

Úbytek turistů je jen další ranou pro tuto čtvrtou největší ekonomiku eurozóny. Většinu příjmů turistickému odvětví zajišťují letní měsíce. Jen v srpnu, kdy sezona ve Španělsku obvykle vrcholí, klesl počet turistů o 76 procent, příjmy odvětví pak o 79 procent.

Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že španělská ekonomika letos klesne o 12,8 procenta.

Špatně je na tom i Itálie

Italská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla kvůli pandemii v porovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 13 procent. Ve své zpřesněné zprávě to dnes oznámil italský statistický úřad ISTAT. Meziročně se pak hrubý domácí produkt (HDP) vlivem plošné karantény snížil o 18 procent. I to je víc, než činily odhady.

Statistický úřad v srpnu v předběžné zprávě uvedl, že ekonomika za druhé čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 12,8 procenta. Meziroční propad podle tehdejší zprávy činil 17,7 procenta.

Italská vláda odhaduje, že hospodářství za celý rok vykáže propad o devět procent. Většina mezinárodních institucí, jako je Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), MMF či Evropská komise, ale čekají propad hlubší než deset procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turisté si myslí, že pro ně cestovní omezení neplatí. Končí ve vězení

30.01.2021 22:00 Aktualizováno Pokud jde o karanténu kvůli pandemii covidu-19, tahle by mohla být nejlepší: rozvalit se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama