Covid zlikvidoval cestovní ruch: Do Španělska přijelo o 73 procent méně turistů

Do Španělska přijelo od začátku roku do konce srpna 15,7 milionu turistů, což je o 73 procent méně než ve stejném období loni. Oznámil to dnes místní statistický úřad. Španělsko bývá po Francii druhou nejvíce navštěvovanou zemí světa, každoročně se tam vypraví kolem 80 milionů lidí.

Španělské letovisko Benidorm
doporučujeme

Letos ale situaci změnila pandemie. Příjmy turistického sektoru pak v uvedeném období klesly skoro o dvě třetiny na 16,75 miliardy eur (451 miliard Kč).

Úbytek turistů je jen další ranou pro tuto čtvrtou největší ekonomiku eurozóny. Většinu příjmů turistickému odvětví zajišťují letní měsíce. Jen v srpnu, kdy sezona ve Španělsku obvykle vrcholí, klesl počet turistů o 76 procent, příjmy odvětví pak o 79 procent.

Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že španělská ekonomika letos klesne o 12,8 procenta.

Špatně je na tom i Itálie

Italská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla kvůli pandemii v porovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 13 procent. Ve své zpřesněné zprávě to dnes oznámil italský statistický úřad ISTAT. Meziročně se pak hrubý domácí produkt (HDP) vlivem plošné karantény snížil o 18 procent. I to je víc, než činily odhady.

Statistický úřad v srpnu v předběžné zprávě uvedl, že ekonomika za druhé čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 12,8 procenta. Meziroční propad podle tehdejší zprávy činil 17,7 procenta.

Italská vláda odhaduje, že hospodářství za celý rok vykáže propad o devět procent. Většina mezinárodních institucí, jako je Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), MMF či Evropská komise, ale čekají propad hlubší než deset procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sasko kvůli koronaviru uzavřelo chatky na Labské stezce, Němci se bojí do…

27.10.2020 12:32 Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci už nyní nelze přenocovat v chatkách na trase česko-saské…

Německo má za den přes 11 tisíc nakažených, platí zákaz turistických cest…

23.10.2020 13:37 Aktualizováno Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45…

Krkavce z Toweru ohrožuje pandemie. Naplní se obávané proroctví?

22.10.2020 09:06 Na bedrech Chrise Skaifeho leží těžká odpovědnost. Jako "pán krkavců" v londýnském Toweru bdí nad…

Slovensko patrně začne testovat cestující na hranicích, některé přechody…

21.10.2020 12:05 Slovensko patrně 2. listopadu začne na hranicích se sousedními zeměmi testovat cestující na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama