Chorvatsko zaznamenalo úbytek turistů z Česka, největším problémem jsou noční bary a kluby

Do Chorvatska za prvních 16 srpnových dní přijelo 111.000 Čechů, ve srovnání s loňskem je to pokles o šest procent. Informaci s odkazem na údaje eVisitor, oficiální informační systém chorvatské turistické rady, zveřejnilo v tiskové zprávě Chorvatské turistické sdružení. Podle Ivana Lackoviče, jednatele CK Travel Family, která k Jadranu každoročně vypravuje nejvíc českých cestovatelů, je Chorvatsko stále nejbezpečnější přímořskou dovolenkovou destinací.

Chorvatsko

Počty nakažených podle Lackoviče rostou jen lokálně - v nočních barech a klubech. Pokud lidé budou dodržovat standardní hygienická opatření a vyhnou se těmto místům, riziko nákazy je minimální, sdělil ČTK.

Lackovič předpokládá, že letos by dovolenou v Chorvatsku, které dlouhodobě patří k nejoblíbenějším letním cílům českých turistů, mohlo strávit zhruba 500.000 Čechů. Podle Českého statistického úřadu loni v zemi delší pobyt absolvovalo 740.000 lidí.

Chorvatsko v posledních dnech zaznamenalo rekordní počty nakažených koronavirem. Slovinsko proto zemi ode dneška zařadilo na seznam rizikových států, v pondělí k tomuto kroku přistoupilo Rakousko. "Ve většině chorvatských letovisek je počet nakažených minimální a čeští turisté se nemají čeho obávat. Například v severní části Chorvatska, kde tráví dovolenou až 60 procent všech turistů, a kde je i pro Čechy velmi oblíbené letovisko Istrie, za celou sezonu nebylo víc než 20 nakažených. V Dubrovníku je aktuálně 21 nakažených," uvedl Lackovič.

Největším problémem jsou podle Lackoviče noční kluby a bary. Chorvatský ústav veřejného zdraví proto jejich provoz omezil pouze na venkovní prostory s dodržením bezpečných odstupů. Restaurace i obchody u Jadranu jsou podle Lackoviče otevřené. Roušky jsou povinné ve veřejné dopravě, bankách, nákupních centrech, obchodech nebo na poštách, řekl dále.

Přes cestovní agenturu Invia se ve druhé polovině srpna do Chorvatska vydá 21 procent jejích klientů. Nejvíce jich bude podle mluvčí agentury Andrey Řezníčkové v Poreči. "V létě dovolenou v Chorvatsku poptávají hlavně rodiny s dětmi. V září se do země chystá ještě téměř tisícovka klientů. To už jsou lidé spíše bez dětí," uvedla Řezníčková.

Portál Slevomat zaznamenal růst prodejů Chorvatska podle svého ředitele Ladislava Veselého začátkem června. Od počátku srpna postupně klesají. "A to je trend celého zahraničí. Tedy těžko odhadnout, zda se v tom poklesu projevuje pouze končící sezona, nebo zprávy o koroně. Myslíme si ale, že pro lidi, co jsou na Chorvatsko zvyklí a jezdí tam pravidelně, se nic moc nemění. Ti jsou odhodlaní odjet tak jako tak. Navíc v rámci zahraničí stejně větší, respektive lepší možnosti celé léto neměli," doplnil.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Do Chorvatska přijelo do půlky srpna více Čechů než za celý loňský rok

19.08.2021 13:08 Do Chorvatska přijelo z České republiky letos do poloviny srpna podle Chorvatského turistického…

Související:

Právě se děje

reklama