Dovolená v Itálii? Přípravy jsou v plném proudu, pláže čekají velké změny

Lehátka a slunečníky rozmístěné na předepsanou vzdálenost, všudypřítomná dezinfekce... Itálie dělá všechno pro to, aby mohla letos v létě uvítat na svých plážích rekreanty, kteří jsou nezanedbatelnou manou pro její ekonomiku na pokraji vyčerpání, píše agentura AFP.

"V Benátsku, turisty nejvíce navštěvovaném regionu, obrat z turistiky činí 18 miliard eur (486 miliard Kč) ročně, z toho devět miliard eur (243 miliard Kč) plyne z provozu pláží. Pláže jsou pro ekonomiku otázkou života a smrti," varoval nedávno Luca Zaia, prezident tohoto regionu na severovýchodě Itálie, který zahrnuje Benátky.

Italská vláda, dobře si vědoma významu turistiky, která představuje 13 procent hrubého domácího produktu, vydala sérii předpisů s cílem zabránit šíření covidu-19: mezi slunečníky musí být vzdálenost nejméně 4,5 metru, všechny společné prostory, jako jsou sprchy a bary, musejí mít k dispozici dezinfekci, která bude všude tam, kudy turisté procházejí.

Ve městě Cesentico, kde se narodil cyklista Marco Pantani, jsou všechny budovy na pobřeží moře uzavřené, ačkoli slunce září. Jen tři hotely ze všech 310 jsou otevřené. Za staženými roletami se však všichni činí, aby mohli co nejdříve otevřít.

"Za normální situace bych měl otevřít počátkem března," uvádí Simone Battistoni, jehož rodina od roku 1927 vede přímořský hotel Bagno Milano. Společně se svým kolegou Guidem Gargiulem rozestavují slunečníky a lehátka na předepsanou vzdálenost.

"Je to přece jen radost pohlédnout na všechny ty slunečníky," s úsměvem říká Simone. Oba docházejí ke stejnému závěru: podle nových pravidel se bude muset počet slunečníků snížit nejméně o 30 procent, čímž rovněž klesne zisk.

Simone obvykle v sezoně zaměstnává 120 lidí, ale letos jich bude moci najmout jen asi 70. Je to bolestné rozhodnutí.

"Je to těžká situace," lamentuje Fiorenzo Presepi, majitel hotelu La Dolce Vita. "Normálně bych měl od neděle plno. Giro d´Italia tady má etapu a Němci si vždy rezervovali pokoje už rok dopředu a zůstávali tu nejméně týden," dodává.

Stejná situace je v Rimini, zvěčněném Federikem Fellinim ve filmu Amarcord, kde je Grandhotel beznadějně zavřený. Pláže jsou prázdné a jen několik surfařů brázdí vlny. "Tady se všechno točí kolem turistiky," říká Marco Vannucci v černé kombinéze a s prknem v ruce.

Jaderské pobřeží se svými desítkami kilometrů pláží možná není z Itálie to nejhezčí, ale během desetiletí se stalo oblíbenou destinací díky hotelům, restauracím a přímořským zařízením nabízejícím hostům nejrůznější aktivity.

Ve městě Jesolo východně od Benátek jsou desítky hotelů srovnané podél pláže jako v Miami Beach. Spoléhají zde na technologii, aby zabránili šíření viru: slunečníky jsou dálkově ovladatelné, toalety se samy dezinfikují po každém použití, turisté mají elektronické náramky.

"V posledních týdnech jsme pracovali na nové koncepci pro pláže, zvláště jsme věnovali pozornost dezinfekci, nejen na toaletách a v dalších veřejných prostorech, ale také pokud jde o plážové vybavení, jako jsou lehátka," říká Alessandro Berton, prezident odborového svazu Unionmare Veneto.

Také ředitel hotelu Mondial Christofer De Zotti je znepokojen ohledně budoucnosti sezony. "Skutečným zvratem bude otevření hranic, neboť lidé jako my pracují ze 60 procent pro zahraniční klienty. Důležité je vědět, kdy se turisté budou moci vypravit na dovolenou v Itálii," dodává.

Související

Více souvisejících

Itálie pláž Itálie (Benátky) dovolená cestování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy