Dovolená v Itálii? Přípravy jsou v plném proudu, pláže čekají velké změny

Lehátka a slunečníky rozmístěné na předepsanou vzdálenost, všudypřítomná dezinfekce... Itálie dělá všechno pro to, aby mohla letos v létě uvítat na svých plážích rekreanty, kteří jsou nezanedbatelnou manou pro její ekonomiku na pokraji vyčerpání, píše agentura AFP.

Ilustrační foto
doporučujeme

"V Benátsku, turisty nejvíce navštěvovaném regionu, obrat z turistiky činí 18 miliard eur (486 miliard Kč) ročně, z toho devět miliard eur (243 miliard Kč) plyne z provozu pláží. Pláže jsou pro ekonomiku otázkou života a smrti," varoval nedávno Luca Zaia, prezident tohoto regionu na severovýchodě Itálie, který zahrnuje Benátky.

Italská vláda, dobře si vědoma významu turistiky, která představuje 13 procent hrubého domácího produktu, vydala sérii předpisů s cílem zabránit šíření covidu-19: mezi slunečníky musí být vzdálenost nejméně 4,5 metru, všechny společné prostory, jako jsou sprchy a bary, musejí mít k dispozici dezinfekci, která bude všude tam, kudy turisté procházejí.

Ve městě Cesentico, kde se narodil cyklista Marco Pantani, jsou všechny budovy na pobřeží moře uzavřené, ačkoli slunce září. Jen tři hotely ze všech 310 jsou otevřené. Za staženými roletami se však všichni činí, aby mohli co nejdříve otevřít.

"Za normální situace bych měl otevřít počátkem března," uvádí Simone Battistoni, jehož rodina od roku 1927 vede přímořský hotel Bagno Milano. Společně se svým kolegou Guidem Gargiulem rozestavují slunečníky a lehátka na předepsanou vzdálenost.

"Je to přece jen radost pohlédnout na všechny ty slunečníky," s úsměvem říká Simone. Oba docházejí ke stejnému závěru: podle nových pravidel se bude muset počet slunečníků snížit nejméně o 30 procent, čímž rovněž klesne zisk.

Simone obvykle v sezoně zaměstnává 120 lidí, ale letos jich bude moci najmout jen asi 70. Je to bolestné rozhodnutí.

"Je to těžká situace," lamentuje Fiorenzo Presepi, majitel hotelu La Dolce Vita. "Normálně bych měl od neděle plno. Giro d´Italia tady má etapu a Němci si vždy rezervovali pokoje už rok dopředu a zůstávali tu nejméně týden," dodává.

Stejná situace je v Rimini, zvěčněném Federikem Fellinim ve filmu Amarcord, kde je Grandhotel beznadějně zavřený. Pláže jsou prázdné a jen několik surfařů brázdí vlny. "Tady se všechno točí kolem turistiky," říká Marco Vannucci v černé kombinéze a s prknem v ruce.

Jaderské pobřeží se svými desítkami kilometrů pláží možná není z Itálie to nejhezčí, ale během desetiletí se stalo oblíbenou destinací díky hotelům, restauracím a přímořským zařízením nabízejícím hostům nejrůznější aktivity.

Ve městě Jesolo východně od Benátek jsou desítky hotelů srovnané podél pláže jako v Miami Beach. Spoléhají zde na technologii, aby zabránili šíření viru: slunečníky jsou dálkově ovladatelné, toalety se samy dezinfikují po každém použití, turisté mají elektronické náramky.

"V posledních týdnech jsme pracovali na nové koncepci pro pláže, zvláště jsme věnovali pozornost dezinfekci, nejen na toaletách a v dalších veřejných prostorech, ale také pokud jde o plážové vybavení, jako jsou lehátka," říká Alessandro Berton, prezident odborového svazu Unionmare Veneto.

Také ředitel hotelu Mondial Christofer De Zotti je znepokojen ohledně budoucnosti sezony. "Skutečným zvratem bude otevření hranic, neboť lidé jako my pracují ze 60 procent pro zahraniční klienty. Důležité je vědět, kdy se turisté budou moci vypravit na dovolenou v Itálii," dodává.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu covidu? Chorvatské sdružení oponuje

23.09.2020 14:49 Turistické destinace v Chorvatsku, hotelové řetězce ani jiné typy ubytování v létě nezaznamenaly…

Město bohů v Mexiku se pozvolna vrací k životu, turisté i místní jsou…

22.09.2020 09:21 Zdálo se, že v posledních měsících poznamenaných pandemií covidu-19 mexický Teotihuacán spí zimním…

Tádžmahal se po půl roce opět otevřel, turisté musí dodržovat přísná…

21.09.2020 12:11 V Indii dnes po šesti měsících otevřela znovu své brány jedna z nejznámějších světových památek,…

Česko mění mapu cestovatele. Kanárské ostrovy budou v kategorii vysoce…

11.09.2020 15:41 Při návratu z Rumunska nově nebude od pondělí nutná karanténa či negativní test na onemocnění covid…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama