Posvátná hora Uluru se zavírá. Turisté ji na poslední chvíli berou útokem

Posvátná hora Uluru, známá též pod názvem Ayers Rock, bude od 26. října nepřístupná turistům. Hora je od roku 1985 pod správou australských domorodců, kteří představují asi dvě procenta ze zhruba 20 milionů obyvatel Austrálie.

Přidejte svůj názor

Austrálie
doporučujeme

Hora Uluru, se nachází ve středu australského kontinentu v národním parku Uluru-Kata Tjuta v polopoušti nedaleko města Alice Springs. Jedná se o pískovcový skalní útvar, který ční do výše 348 metrů nad okolní rovinatou krajinu. Monolit je dlouhý 3,6 km a široký 2,4 km a vrchol se nachází v nadmořské výšce 863 metrů. Jeho geologické stáří je asi 600 milionů let.

Skála, která figuruje na seznamu Světového dědictví UNESCO, je pověstná tím, jak v závislosti na slunečním světle mění barvu od oranžové přes jantarovou až po karmínovou. 

Austrálci horu považují za sídlo duchů svých předků a dlouhou dobu usilovali o to, aby byla pro turisty znepřístupněna. Rozhodnutí bylo přijato v listopadu 2017. Zákaz začne platit přesně 34 let od doby, kdy byly park a potažmo i hora Uluru předány domorodým obyvatelům.

Podle domorodé tradice stvořili Uluru dva chlapci, kteří si zde po velkém lijáku hráli s blátem, jiná legenda praví, že horu vyzdvihli démoni ještě před příchodem domorodého obyvatelstva. Traduje se také, že kameny, které si turisté ze skály pod hrozbou pokuty odnesou, jim přinesou jen smůlu. To, že na této "kletbě Uluru" možná něco bude, potvrzují případy turistů, kteří odnesené kameny navzdory vysokým nákladům posílají zpátky.

Hora byla Evropany poprvé zmapována v roce 1872, její vrchol jako první zdolal australský cestovatel William Gosse o rok později a pojmenoval ji na počest tehdejšího premiéra státu Jižní Austrálie sira Henryho Ayerse. Od roku 1993 se používá název Uluru.

Národní park je v současnosti domovem 21 druhů savců a 73 druhů plazů a nachází se zde také mnoho vzácných a endemických rostlin. Pro oblast jsou charakteristické vysoké teplotní rozdíly, v létě zde panuje průměrná teplota 37,8 stupně a v zimě jen 4,7 stupně. Průměrný roční úhrn srážek dosahuje 285 milimetrů.

Uluru navzdory její odloučené poloze každoročně navštěvovalo sta tisíce turistů, v loňském roce jich bylo téměř 400.000. Austrálci opakovaně kritizovali turisty, že se na posvátné skále chovají neuctivě; neukáznění návštěvníci na hoře například močili, odpalovali golfové míčky nebo se obnažovali.

Výstup na vrchol se také nepovažuje za příliš bezpečný. Od 50. let, kdy se vedou záznamy, při výstupu zemřelo 37 lidí, poslední z nich byl japonský turista v roce 2018.

Nejčastěji se po lezecké stezce na vrchol vydávali Australané a druhými nejčastějšími návštěvníky byli turisté z Japonska. Alternativou je turistická trasa kolem hory, která zůstává přístupná. Některé části hory je však zakázané fotografovat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Staří Římané dodnes fascinují. Akvadukt ve Valencii je delší, než se…

14.02.2020 08:21 Ve východošpanělském regionu Valencie jsou pozůstatky nejdelšího římského akvaduktu na Pyrenejském…

Turisté ničí proslulou památku, Řím přišel s rázným protiopatřením

25.01.2020 18:41 Aktualizováno Slavná římská fontána di Trevi bude kvůli neukázněným turistům ohrazena bariérou. Opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama