Posvátná hora Uluru se zavírá. Turisté ji na poslední chvíli berou útokem

Posvátná hora Uluru, známá též pod názvem Ayers Rock, bude od 26. října nepřístupná turistům. Hora je od roku 1985 pod správou australských domorodců, kteří představují asi dvě procenta ze zhruba 20 milionů obyvatel Austrálie.

Hora Uluru, se nachází ve středu australského kontinentu v národním parku Uluru-Kata Tjuta v polopoušti nedaleko města Alice Springs. Jedná se o pískovcový skalní útvar, který ční do výše 348 metrů nad okolní rovinatou krajinu. Monolit je dlouhý 3,6 km a široký 2,4 km a vrchol se nachází v nadmořské výšce 863 metrů. Jeho geologické stáří je asi 600 milionů let.

Skála, která figuruje na seznamu Světového dědictví UNESCO, je pověstná tím, jak v závislosti na slunečním světle mění barvu od oranžové přes jantarovou až po karmínovou. 

Austrálci horu považují za sídlo duchů svých předků a dlouhou dobu usilovali o to, aby byla pro turisty znepřístupněna. Rozhodnutí bylo přijato v listopadu 2017. Zákaz začne platit přesně 34 let od doby, kdy byly park a potažmo i hora Uluru předány domorodým obyvatelům.

Podle domorodé tradice stvořili Uluru dva chlapci, kteří si zde po velkém lijáku hráli s blátem, jiná legenda praví, že horu vyzdvihli démoni ještě před příchodem domorodého obyvatelstva. Traduje se také, že kameny, které si turisté ze skály pod hrozbou pokuty odnesou, jim přinesou jen smůlu. To, že na této "kletbě Uluru" možná něco bude, potvrzují případy turistů, kteří odnesené kameny navzdory vysokým nákladům posílají zpátky.

Hora byla Evropany poprvé zmapována v roce 1872, její vrchol jako první zdolal australský cestovatel William Gosse o rok později a pojmenoval ji na počest tehdejšího premiéra státu Jižní Austrálie sira Henryho Ayerse. Od roku 1993 se používá název Uluru.

Národní park je v současnosti domovem 21 druhů savců a 73 druhů plazů a nachází se zde také mnoho vzácných a endemických rostlin. Pro oblast jsou charakteristické vysoké teplotní rozdíly, v létě zde panuje průměrná teplota 37,8 stupně a v zimě jen 4,7 stupně. Průměrný roční úhrn srážek dosahuje 285 milimetrů.

Uluru navzdory její odloučené poloze každoročně navštěvovalo sta tisíce turistů, v loňském roce jich bylo téměř 400.000. Austrálci opakovaně kritizovali turisty, že se na posvátné skále chovají neuctivě; neukáznění návštěvníci na hoře například močili, odpalovali golfové míčky nebo se obnažovali.

At the base of #uluru as people wait to climb, pretty much everyone says they “respect TOs”... but are climbing anyway. I’d say there are about a thousand people here this morning. https://t.co/KbzketWHpE

— Samantha Jonscher (@Samjonscher) October 23, 2019

Výstup na vrchol se také nepovažuje za příliš bezpečný. Od 50. let, kdy se vedou záznamy, při výstupu zemřelo 37 lidí, poslední z nich byl japonský turista v roce 2018.

Nejčastěji se po lezecké stezce na vrchol vydávali Australané a druhými nejčastějšími návštěvníky byli turisté z Japonska. Alternativou je turistická trasa kolem hory, která zůstává přístupná. Některé části hory je však zakázané fotografovat.

Související

Čtyřicetiletý Joel Cauchi byl identifikován jako útočník v Bondi Junction.

Policie zná pachatele útoku v Sydney. Trpěl duševní poruchou

Australská policie identifikovala čtyřicetiletého muže, trpícího duševní poruchou, jako pachatele sobotního útoku nožem v nákupním centru Westfield Bondi Junction v Sydney, při kterém přišlo o život nejméně šest lidí. Uvedly to světové agentury s odvoláním na australskou policii. 
Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Více souvisejících

Austrálie Turisté cestování Příroda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy