Přehled: Lyžování v zahraničí bude pro Čechy o svátcích prakticky nemožné

Češi mohou o nadcházející hlavní sezoně a zimních svátcích kvůli koronavirové pandemii prakticky zapomenout na lyžování v alpských zemích. Lyžařská sezóna začne například v Itálii a Bavorsku nejdříve v lednu, v oblíbeném Rakousku na Štědrý den. Situaci přitom ještě komplikují přísné podmínky cestování či zavřené hotely.

Lyžování, ilustrační fotografie
doporučujeme

České ministerstvo zahraničních věcí přineslo přehled pravidel a omezení, které jednotlivé lyžařské destinace na příští týdny nyní chystají:

Rakousko

Zprovozní lyžařská střediska 24. prosince, ale ubytování v hotelech a penzionech bude povoleno až od 7. ledna. V tento den by měly otevřít i restaurace. Češi mohou nyní do Rakouska cestovat s negativním testem, od 19. prosince ale zřejmě země podmíní příjezd povinnou karanténou na deset dní bez ohledu na výsledek testu. V praxi to znamená, že lyžování kolem svátků bude možné pouze pro Rakušany, poznamenal k tomu ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Itálie

Lyžařská sezóna bude zahájena nejdříve 7. ledna. Střediska na severu země zůstávají uzavřena, v provozu nejsou ani další služby jako hotely nebo restaurace. Od 21. prosince navíc i v Itálii dojde ke zpřísnění cestování. Chystá se povinná dvoutýdenní karanténa bez ohledu na výsledek testu.

Slovensko

Od 21. prosince platí povinnost negativního testu pro všechny návštěvníky lyžařských středisek. Čeští občané se přitom testem musí prokázat už teď, pokud na Slovensko cestují. Provoz hotelů není omezen, ale restaurace nesmí obsluhovat zákazníky ve vnitřních prostorech.

Německo

Do konce prosince zůstávají zavřená střediska také v německých Alpách. Vleky v Bavorsku stojí nejméně do 10. ledna. K dispozici budou alespoň upravované běžecké tratě. Do Bavorska ale aktuálně není možné cestovat kvůli sportu nebo rekreaci. Výjimky jsou striktně omezeny na pendlery, mezinárodní dopravu nebo návštěvy nejbližší rodiny.

Francie

Zprovoznění lyžařských areálů se očekává až během ledna, právě alpské regiony se totiž potýkají s velkou vlnou epidemie. Vláda o konkrétních podmínkách rozhodne pravděpodobně v pátek, otevřeny mají být alespoň běžecké tratě. Po cestujících z EU nyní Francie nepožaduje testy, pouze je silně doporučuje. Platí však povinnost před každou cestou vyplnit speciální atestaci.

Švýcarsko

Jediná alpská země, kde vlekaři zahájili sezonu bez zdržení. Pro české občany však aktuálně platí povinná desetidenní karanténa. Změna je zatím ohlášena od 14. prosince, kdy by Česko mohlo vypadnout ze švýcarského seznamu rizikových zemí.

Polsko

Otevřené jsou zatím sjezdovky, uzavřeny hotely a restaurace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet Čechů cestujících do ciziny loni klesl o polovinu. Které destinace…

14.01.2021 13:20 I když se loni někteří Češi ani přes výrazný útlum cestovního ruchu navštěvování jiných zemí…

Konec drogové turistiky. Amsterdam hodlá zakázat cizincům vstup do…

08.01.2021 12:57 Amsterdam chce zahraničním turistům zakázat přístup do takzvaných coffeshopů a tím jim odepřít…

Britská muzea obdrží předměty z expedice polárníka Shackletona

05.01.2021 07:26 Britská vláda zakoupila sáně a vlajku použité na jedné z expedic objevitele Ernesta Shackletona k…

Německá zimní střediska se kvůli návalům zavírají před turisty, obdobný…

04.01.2021 14:45 Aktualizováno Některá zimní rekreační střediska v Německu kvůli návalům turistů z posledních dní zavírají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama