Tádžmahal se po půl roce opět otevřel, turisté musí dodržovat přísná opatření

V Indii dnes po šesti měsících otevřela znovu své brány jedna z nejznámějších světových památek, hrobka Tádžmahal. Uzavřena byla v březnu, kdy indické úřady vyhlásily po celé zemi zákaz vycházení, aby zabránily šíření koronaviru. Před pandemií navštívilo tuto stavbu z bílého mramoru, která figuruje na seznamu kulturního dědictví UNESCO, v průměru 20.000 lidí denně.

Tádžmahal
doporučujeme

Po znovuotevření platí při návštěvě Tádžmahalu přísná preventivní opatření. Hrobku smí navštívit maximálně 5000 lidí za den. Turisté také musí dodržovat při návštěvě společenské odstupy, skupinové fotografie jsou zakázány. Příchozím je u vstupu měřena teplota.

Indické úřady v posledních měsících uvolňují opatření zavedená na jaře, přestože denní přírůstky nakažených v zemi s 1,35 miliardy obyvatel neklesají a jsou nejvyšší na světě. Jarní celostátní přísná karanténa těžce postihla indickou ekonomiku a desítky tisíc lidí přišly o práci.

Za posledních 24 hodin indické úřady zaznamenaly 86.961 nových případů nákazy koronavirem, čímž se celkový počet infekcí od začátku epidemie vyšplhal na 5,49 milionu. Hůře na tom jsou už jen Spojené státy s 6,79 milionu případů. Počet úmrtí se v Indii za poslední den zvýšil o 1130 na 87.882.

Mauzoleum Tádžmahal nechal vystavět císař Šáhdžahán pro svou zesnulou manželku Mumtáz Mahal před více než 350 lety v severoindickém městě Ágra. Dílo mělo být důkazem panovníkovy lásky k jeho ženě.

Půlroční uzávěra Tádžmahalu byla podle BBC nejdelší v jeho historii. Naposledy byla hrobka krátce uzavřena v roce 1978, když město Ágra postihla povodeň. V roce 1971 byl Tádžmahal několik dní nepřístupný kvůli válce mezi Indií a Pákistánem.

Dnes památka otevřela v 8:00 místního času (4:30 SELČ); předtím byl celý komplex vydezinfikován. Zaměstnanci vítali návštěvníky v rouškách či obličejových štítech, uvedl indický novinář Kumár Sinh. "Není tady ale nijak rušno, nepřipomíná to typický Tádžmahal. Myslím si, že mnoho lidí nepřijde, dokud nezačne počet případů klesat," prohlásil Sinh.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sasko kvůli koronaviru uzavřelo chatky na Labské stezce, Němci se bojí do…

27.10.2020 12:32 Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci už nyní nelze přenocovat v chatkách na trase česko-saské…

Německo má za den přes 11 tisíc nakažených, platí zákaz turistických cest…

23.10.2020 13:37 Aktualizováno Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45…

Krkavce z Toweru ohrožuje pandemie. Naplní se obávané proroctví?

22.10.2020 09:06 Na bedrech Chrise Skaifeho leží těžká odpovědnost. Jako "pán krkavců" v londýnském Toweru bdí nad…

Slovensko patrně začne testovat cestující na hranicích, některé přechody…

21.10.2020 12:05 Slovensko patrně 2. listopadu začne na hranicích se sousedními zeměmi testovat cestující na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama