V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

Eurozpravy.cz

Při zahajovacím ceremoniálu ve čtvrtek večer ministr cestovního ruchu Charis Theocharis uvedl, že letošní sezona bude lepší než ta loňská. Konkrétní cíle ale neuvedl. Vloni příjmy z cestovního ruchu, v němž před epidemií pracovala během léta zhruba pětina Řeků, klesly na čtyři miliardy eur (102 miliard Kč). V roce 2019 přitom dosahovaly 18 miliard eur (460 miliard Kč).

Řecko již několik měsíců vyzývá k zavedení covidových pasů na úrovni Evropské unie. Bez dalších povinností navíc umožní příjezd naočkovaným cizincům z některých nečlenských zemí. Jedná se o Izrael, USA či Británii. Ke skupině se dnes přidaly i Spojené arabské emiráty. Toto úsilí ale zatím kalí fakt, že obyvatelé Německa a Británie, tedy zemí, ze kterých do Řecka přijíždí nejvíce návštěvníků, stále musí po návratu do vlasti nastoupit karanténu.

Podle řecké vlády je možné zajistit bezpečný průběh letní turistické sezony díky testování, očkování proti covidu-19 a dodržování některých hygienických pravidel. Podle řeckého tisku ale není země v případě očkování zcela úspěšná. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 29,5 procenta obyvatelstva, což je méně než průměr EU, obě vakcíny pak 15,7 procenta populace, což je mírně nadprůměrný údaj, uvedlo Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

Řecko v posledních týdnech zrušilo celou řadu protiepidemických opatření. Ode dneška obyvatelé země již nemusí registrovat skrze zaslání sms zprávy svůj pohyb mimo bydliště. Uvolněno bylo i cestování mezi kraji s částečnou výjimkou ostrovů. Tam bude možné přijet jen po prokázání negativního testu či osvědčení o prodělané nemoci nebo ukončeném očkování.

Dnes v Řecku také obnovují provoz muzea a památky. Například aténská Akropole se otevře návštěvníkům po šesti měsících. Vláda již dříve umožnila zahájení provozu pláží s obsluhou či zahrádek barů a restaurací.

Řecko od listopadu čelilo novým vlnám nákazy. Podle posledních údajů ECDC země vykazovala 269 nakažených za posledních 14 dní na 100.000 obyvatel. To bylo o zhruba 33 jednotek více než v České republice.

Témata: EZ

Cestování bez omezení očekává příští rok třetina Čechů

22.06.2021 13:02 Cestování bez omezení podle průzkumu Holiday Barometer společnosti Europ Assistance očekává 35…

Čechy letos zahraniční dovolená neláká, polovina z nich podle průzkumu…

07.06.2021 10:04 Dovolenou v létě letos neplánuje více než polovina Čechů a z těch, kteří ji plánují, je většina pro…

Průzkum: Do ciziny se chystají hlavně mladí Češi, většinou zamíří do…

01.06.2021 19:11 Na dovolenou do ciziny se v létě podle aktuálního průzkumu společnosti Kalkulátor.cz chystají…

CK: Klienti mají zájem o hrazené testy, chybějí ale přesné informace

01.06.2021 15:56 Tuzemské cestovní kanceláře sledují u klientů velký zájem o testy na koronavirus hrazené…

Izrael otevřel své hranice turistům, bude je ale vybírat

23.05.2021 14:21 Izrael otevřel své hranice turistům. Bude je ale vybírat, a protože registrace se otevřela teprve…

Zahraniční destinace chystají zahájení sezony. Co udělala pandemie s…

18.05.2021 13:06 Aktualizováno Zahraniční destinace se podle cestovní agentury <a href="https://www.invia.cz/" target="_blank" rel…

Související:

Právě se děje