Z Prahy dnes ráno odletěli první čeští turisté do Tuniska

Z Prahy dnes brzy ráno odletěli první čeští turisté do Tuniska. Cestovní kanceláře na dnešek nechaly vypravit po uvolnění restrikcí proti koronaviru do této oblíbené destinace první lety. Do pobřežního města Monastir odstartovalo ve 04:20 letadlo se zhruba 190 cestujícími.

Tunisko

Později byl naplánován let s cílovou stanicí Enfída a ostrov Džerba. Česká republika zařadila Tunisko na seznam bezpečných zemí 3. srpna. Severoafrická země umožňuje Čechům, kteří do země přijedou v rámci organizované turistiky, vstup bez povinnosti předložení negativního testu na covid-19.

Odbavení na pražském letišti se uskutečnilo podle standardních pravidel. Cestující jsou pravidelně nápisy i hlášením vyzýváni k nošení roušek a dodržování bezpečných rozestupů. Na letišti jsou automaty na roušky a dezinfekci. Ochranné pomůcky včetně rukavic jsou v prodeji také v letadle, kde musejí mít po celou dobu letu cestující zakrytá ústa a nos.

Při pasové kontrole v Tunisku je třeba odevzdat vyplněný zdravotní formulář. Při letu do Monastiru ho rozdávali stevardi v letadle. Vyplnit by ho mělo být možné také online. Požadované informace se týkají osobních údajů cestujícího, včetně čísla pasu. Ten musí mít platnost ještě tři měsíce po návratu. Dále se formulář dotazuje na místa a dobu, kterou turista plánuje v Tunisku strávit. Nutné je uvést číslo letu a sedadlo. Dále cestující vyplňují osobní informace do průkazu o příletu, který rovněž dostávají v letadle.

V Monastiru po příletu personál letiště postupně všem cestujícím termokamerou změřil teplotu. I zde se vyžaduje nošení roušek a dodržování odstupu jeden a půl metru od ostatních. Žádná další omezení neplatí.

Autobusy do hotelů mohou být plné jen z poloviny, proto jich na letišti v Monastiru dnes podle Kateřiny Duškové z Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch čekalo zhruba dvojnásob než je obvyklé. I v autobusech lidé musejí mít zakrytá ústa a nos.

Do Tuniska podle mluvčí letecké společnosti Smartwings Vladimíry Dufkové z České republiky odletí pět spojů - jeden do Monastiru, a po dvou do Enfídy a na Džerbu. Následně bude vypravovat do severoafrické země 13 charterových letů týdně. Z Prahy bude létat 12 spojů, jeden z Brna.

O Tunisko je podle cestovních kanceláří, které ČTK oslovila, u Čechů velký zájem. Zatím podle nich může částečně nahradit zatím nedostupný Egypt a Turecko. Český statistický úřad má poslední údaje o delším pobytu Čechů v Tunisku z roku 2014, kdy tam odjelo 77.000 tuzemských cestovatelů.

Pak cestování do země razantně utlumily teroristické útoky islamistů. Podnikli atentát na muzeum Bárdá v centru tuniské metropole, kde 18. března 2015 zahynulo 22 lidí, převážně zahraničních turistů. Pak 26. června 2015 postřílel tuniský mladík na pláži a u bazénu hotelu v letovisku Kantáví 38 lidí, z toho 30 Britů. K odpovědnosti za nejhorší teror v historii Tuniska se posléze přihlásila radikální organizace Islámský stát. Vláda poté výrazně zvýšila bezpečnostní opatření.

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Slovensku stále chybí turisté ze zahraničí

22.09.2021 09:49 Služeb hotelů a dalších ubytovacích zařízení na Slovensku v červenci využilo více hostů než ve…

Do Chorvatska přijelo do půlky srpna více Čechů než za celý loňský rok

19.08.2021 13:08 Do Chorvatska přijelo z České republiky letos do poloviny srpna podle Chorvatského turistického…

Související:

Právě se děje

reklama