Ředitel Aqualandu Moravia se chlubí: Za venkovní geotermální bazén platíme milion měsíčně, ale stojí to za to

Brno - V nejmodernějším a největším českém akvaparku Aqualand Moravia nově v zimním provozu funguje venkovní geotermální bazén, který čerpá vodu z vrtu až z hloubky 1,3 km. Jedná se o první akvapark v Česku, který tuto přírodní atrakci nabízí. Jaké jsou však náklady na měsíční provoz? Kolik stálo zbudování bazénu? A jak Češi k této novince přistupují? O tom všem se v rozhovoru rozpovídal ředitel Aqualandu Moravia Petr Pavlacký.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Geotermální bazán v Aqualand Moravia
doporučujeme

Jedná se o první geotermální bazén tohoto typu u akvaparku v Česku?

Podle našich informací v Česku jiné podobné zařízení není. Myslím tím kombinaci akvaparku, určeného především pro zábavu, a geotermálního zdroje vody, využívaného do bazénů zábavního zařízení. V Česku existují pouze specifická lázeňská zařízení, která tomu však zase odpovídají vyšší cenou.

O jakém vrtu zde hovoříme?

Jedná se o místní geotermální vrt 3G Mušov, vodu bereme z hloubky až 1,3 km. V porovnání s ostatními podobnými zdroji jde o velmi kvalitní přírodní, silně mineralizovanou sirnou vodu se zvýšeným obsahem fluoritů a jodidů. Tuto léčivou vodu, srovnatelnou s vodou v lázeňských zařízeních, využíváme v přírodní podobě v balneo vanách ve wellness centru. V bazénech je však voda v souladu s platnou legislativou chemicky upravena. Nedá se tedy v tomto případě hovořit o léčivé vodě v pravém slova smyslu, protože chemizací některé své vlastnosti ztrácí, ale o geotermálním zdroji vody. Přesto má tato voda pozitivní vliv na organismus.

K čemu je dobrý pobyt v geotermální vodě?

Pobyt v geotermální vodě příznivě ovlivňuje revmatologické procesy. Sulfanové vody totiž mají desinfekční a protizánětlivý účinek. Jsou také prokázány dlouhodobé klinické efekty v oblasti vzestupu kondice, nespecifické imunity a snížení únavového syndromu. Sirné vody mají rovněž výrazný terapeutický efekt u chronických zánětlivých procesů v pohybovém systému a protigenerativní účinek síry se projevuje u kožních onemocnění. Termoterapie při koupelích navíc působí analgeticky.

Co vás vedlo k vybudování bazénu? Byla to snaha vyjít vstříc současné poptávce Čechů?

Určitě jsme primárně reagovali na poptávku. Chtěli jsme, aby si lidé mohli užít kouzlo termálních lázní i u nás v Česku a v zimním počasí relaxovat venku v teplé vodě s překrásným výhledem na Pálavu. Doplnili jsme tím původní nabídku i o relax a zdraví prospěšné koupání. Určitě jsme však měli snahu se také odlišit a být v tomto ohledu unikátní, což se nám v rámci ČR povedlo.

Můžete nám přiblížit rozměry bazénu, případně také nutné investice na provoz?

Geotermální bazén Riviéra je v současnosti největší geotermální venkovní bazén v Česku. Disponuje úctyhodnými 930 m2 nebo, chcete-li, 1163 m3 vody s teplotou až 35 stupňů Celsia. Co se týká měsíčních nákladů na provoz bazénu, tak v tomto zimním období hovoříme o částce 1 milion korun. Přesto jsme se rozhodli pokrýt tyto zvýšené náklady z běžné ceny vstupného. Chceme zkrátka návštěvníkům dopřát maximální zážitek v našem akvaparku.

A jaké byly investice do zbudování bazénu?

Bazén byl budován jako součást investice celého akvaparku a jedná se o druhý největší bazén, který tu máme. Celková investice je v hodnotě 1,3 miliardy korun.

Od kdy do kdy bude bazén veřejnosti otevřen?

Rozhodli jsme se využít neopakovatelné kouzlo zimního koupání, otevřen tedy letos bude do 15. 3. 2015. Možnost bazén vyzkoušet tak mají všichni z celé republiky po dobu celých jarních prázdnin. Následně bude bazén standardně v provozu jako součást letního areálu spolu s dalšími bazény a atrakcemi, jako je třeba oblíbené vlnobití.

A jak hodnotíte první týdny provozu bazénu?

Prozatím máme ze strany návštěvníků k této novince velmi pozitivní ohlasy. Za stejnou cenu mají hosté nyní možnost využít něco navíc. Jsou lidé, kteří v bazénu dokonce stráví většinu času pobytu v akvaparku.

Je bazén v současnosti zhotoven plně podle představ, či plánujete v blízké budoucnosti nějaké další úpravy?

Na příští sezonu plánujeme vylepšení v podobě doplnění vyššího počtu vpustí s geotermální vodou pro ještě lepší termální zážitek. Pro větší pohodlí pak plánujeme postavit zábrany proti větru, které lidé ocení v případě větrného počasí. To však budeme činit s maximální rozvahou tak, abychom návštěvníkům neomezili překrásný výhled na pálavské vrchy, což je rovněž unikátem. Mnozí z nás znají fascinující výhledy v prostředí alpských termálních středisek a krajina kolem nás je stejně úžasná.

Loading...
Témata: Aqualand Moravia
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejmenší hrad u nás ani zdaleka nepřipomíná hrad. Kde ho najdeme?

11.08.2019 16:52 Velkolepá díla středověkých stavitelů v podobě hradů patří neodmyslitelně k české krajině. Ty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama