Nejlepší města pro život? Praha si nevede špatně. Podívejte se na žebříček

New York - Z žebříčku, který sestavuje americká poradenská společnost Mercer, vyplývá, že nejlepší kvalitu života nabízejí Vídeň, Curych a Auckland. A jak si stojí Praha?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pražský hrad
doporučujeme

V nově zveřejněném pořadí, do něhož se promítá třeba úroveň bezpečnosti, politické stability či vzdělávacího systému, ale také kvalita životního prostředí či pestrost kulturní nabídky.

Vídeň tabulce dominuje už šestý rok za sebou. Rakouská metropole boduje zejména díky přiměřeným cenám bydlení, promyšlenému a levnému systému veřejné dopravy, zdravotní péči a bohaté kulturní scéně.

V první desítce letos převažují evropská města. Kromě Vídně a Curychu je to Mnichov na 4., Düsseldorf na 6., Frankfurt nad Mohanem na 7., Ženeva na 8. a Kodaň na 9. místě. Známá světová velkoměsta naopak zaostávají: Londýn je 40., New York a Tokio shodně 44. a Šanghaj 101.

Oproti předchozímu roku si v žebříčku nejvíce polepšila Varšava (79.) a Vratislav (100.). Směrem dolů se naopak propadly třeba Buenos Aires (91.), Moskva (167.), Kyjev (176.) či Tripolis (216.). Na posledním místě je Bagdád (206.)

Praha (69.) si nadále drží pozici nejlepšího hodnoceného města z někdejšího východního bloku s výjimkou bývalé Německé demokratické republiky: Berlín je 14. a Lipsko 59. Za Prahou v "exkomunistickém regionu" následují shodně na 75. místě Lublaň a Budapešť. Bratislava je 81. Česká metropole je na tom podle žebříčku také lépe než mimo jiné Hongkong, Dubaj, Atény či Johannesburg.

1. Vídeň Rakousko
2. Curych Švýcarsko
3. Auckland Nový Zéland
4. Mnichov Německo
5. Vancouver Kanada
6. Düsseldorf Německo
7. Frankfurt Německo
8. Ženeva Švýcarsko
9. Kodaň Dánsko
10. Sydney Austrálie

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama