Hrady a zámky zahajují sezonu. Přehled otevřených památek

Praha - Už zítra se po celé republice otevřou hrady a zámky. A očekávána je další rekordní sezóna. Češi památky totiž milují. Loňský rok, co se návštěvnosti týče, byl nejúspěšnějším v historii. Pomohlo počasí, doprovodné akce, ale i reportáže památkových inspektorů.

Přidejte svůj názor

Zámek Lednice, Lednicko-valtický areál
doporučujeme

K lákadlům nové sezony hradu Velhartice patří herbář z roku 1596

Vzácný, česky tištěný Mattioliho herbář z konce 16. století bude jednou z novinek a lákadel nové návštěvnické sezony na hradu Velhartice na Klatovsku. Herbář z roku 1596 získala národní kulturní památka z antikvariátu, kam se dostal ze soukromé sbírky. Ministerstvo kultury na cenný tisk poskytlo potřebných 180.000 korun, řekl ČTK kastelán Petr Mejstřík.

I když tisky ze 16. století nejsou až tak vzácné, kompletních Mattioliho herbářů mnoho není. "Problém je v tom, že tyto vzácné tisky hodně mizí z České republiky, to prostě tak je. Ty Mattioliho herbáře nebyly úplně frekventované, ale bylo jich tady poměrně dost. Teď je na památkových objektech registrujeme na Křivoklátě v Českém Krumlově, jinde jsme je neobjevili," řekl Mejstřík.

Nezřídka se stalo, že kvůli atraktivním zobrazením rostlin byly v minulosti herbáře rozřezány a některé jednotlivé stránky se rámovaly i jako samostatné grafiky, později často dobarvované. Hodnotu velhartického herbáře zvyšuje také jeho původní originální kožená vazba s mosaznými přezkami z 16. století. Zajímavá je podle kastelána i dobře čitelná a srozumitelná čeština.

Výtisk Herbáře a bylináře vznešeného a učeného p. doktora Petra Ondřeje Mattioliho, jak zní název knihy, je druhé české vydání. Kromě bohatých vyobrazení rostlin a jejich částí obsahuje také návody, jak byliny a léčivé rostliny využívat. "Budeme ho prezentovat v rámci zámeckého prohlídkového okruhu, patrně v rodinné místnosti, kde se bavíme o vzdělávání a o učenosti šlechty v šestnáctém, sedmnáctém století. Tam nám ten Mattioliho herbář přesně zapadá," řekl kastelán.

Pietro Andrea Mattioli byl lékař, kterého snaha o lékařské využití rostlin vedl k zájmu o botaniku. Překládal do italštiny antický lékařský text z prvního století a herbář původně napsal jako komentář k tomuto spisu. První verze textu herbáře vyšla v roce 1544.

A jak to na většině památek teď vypadá?

Šůruje se, leští, uklízí, zkrátka finišuje. Teď si kasteláni přejí, aby jim vyšlo počasí jako vloni a lidé se zase hrnuli.

Seznam památek, které budou o víkendu otevřené

Loading...
Témata: hrady a zámky
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejmenší hrad u nás ani zdaleka nepřipomíná hrad. Kde ho najdeme?

11.08.2019 16:52 Velkolepá díla středověkých stavitelů v podobě hradů patří neodmyslitelně k české krajině. Ty…

Dovolená na vodě? Expert pro EZ vysvětlil, na co si dát pozor a kam vyrazit

22.07.2019 11:13 Dovolená trávená splouváním řeky patří v tuzemsku k tradičním a velmi oblíbeným. Zeptali jsme se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama