Luxus na kolech: Historické vozy Rolls-Royce jsou k vidění v Praze

Praha - V Národním technickém muzeu v Praze je až do 3. května k vidění unikátní výstava automobilů Rolls-Royce. Tři historické vozy značky Rolls-Royce a jeden vůz Bentley jsou vystaveny díky úzké spolupráci s českou sekcí Rolls-Royce Enthusiasts‘ Club.

Přidejte svůj názor

Bentley EXF9 Falcon SUV
doporučujeme

Příběh světoznámé značky se začal psát v roce 1906, kdy Charles Stewart Rolls a Frederick Henry Royce založili společný podnik s názvem Rolls-Royce Limited. Ve stejném roce zahájili v anglickém Derby výstavbu nové automobilky, která byla uvedena do provozu v roce 1908. Na výstavě jsou z této automobilky zastoupeny modely Rolls-Royce 25/30, Rolls-Royce Wraith a Rolls-Royce Silver Wraith.

Trojici Rolls-Royců doplňuje na výstavě vůz Bentley Mark VI. Rolls-Royce totiž v roce 1931 koupil továrnu v Crewe, vyrábějící automobily Bentley. Společnost však naštěstí nadále zachovala výrobu obou značek. Rolls-Royce určený pro usedlejší movitou klientelu nezřídka využívající služeb řidiče a Bentley pro majitele, kteří nemají hluboko do kapsy, ale zároveň chtějí svůj vůz sami řídit.

Přestože automobily Rolls-Royce nikdy nebyly vyráběny ve velkých počtech, patří dnes historické vozy této značky mezi poměrně rozšířené. Důvod je jednoduchý, automobily Rolls-Royce byly bez ohledu na své stáří vždy natolik kvalitní a výjimečné, že je málokdo odložil na vrakoviště.

Jedním z hrdých majitelů je i Jiří Černý, předseda české sekce Rolls-Royce Enthusiasts' Clubu. Na výstavu zapůjčil svůj černý vůz Rolls-Royce Silver Wraith. "Jako je pro herce nejvyšší laťkou Národní divadlo, tak pro nás techniky, automobilisty je tou zlatou kapličkou Národní technické muzeum," vysvětlil nám radost ze své účasti na výstavě.

Svůj vůz si pan Černý, stejně jako všichni majitelé Rolls-Royců, patřičně hýčká. Kabina řidiče lze otevřít, jedná se tak o částečný kabriolet. Nejzajímavější je ale nejspíš zabudovaný bar v zadní části vozu. "Lahev whiskey pro osazenstvo vzadu je samozřejmost," říká s úsměvem Jiří Černý a předvádí přednosti svého vozu. Chcete si i vy prohlédnout nejen vůz pana Černého? Pak si pospěšte, výstava je k vidění v Národním technickém muzeu na pražské Letné jen do 3. května.

Loading...
Témata: rolls-royce | Praha | výstavy
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Písek: Město zlata, královského hradu a nejstaršího dochovaného kamenného…

13.10.2019 19:42 Vábení zlatavého písku na dně řeky Otavy přilákalo do těchto končin obyvatele již v pravěku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama