Morava poprvé zažije svatohubertské oslavy tradic myslivosti

Olomouc - Dva krásné kostýmované průvody s historickými kočáry, slavnostní mše svatá, přehlídka cvičených sokolů, myslivečtí trubači nebo ochutnávka zvěřinových specialit. To vše a mnohé další čeká návštěvníky Olomouce již v sobotu 31. října v rámci velkolepé oslavy tradic myslivosti a starobylého loveckého Řádu svatého Huberta.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Program bude zahájen v 9.30 hodin kostýmovaným průvodem s historickými kočáry, který poputuje z Biskupského náměstí ke katedrále svatého Václava. O půl hodiny později začne mše svatá v hudebním podání smíšeného sboru Carmen a mužského sboru Řádu sv. Huberta ze Zábřehu, které na lesnice doprovodí Trubači Zábřeh. Po bohoslužbě se vydá další průvod od katedrály na Dolní náměstí po trase Dómská, Wurmova, Biskupské náměstí, Mariánská, náměstí Republiky, Denisova, Universitní, Na hradě, Žerotínovo náměstí a Panská. Na náměstí poté bude ve 12.30 hodin zahájen další program. „Diváci zde uvidí kynologickou přehlídku cvičených plemen, přehlídku práce sokolníků, ukázky vábení zvěře, povely v podání trubačů a další zajímavosti ze světa myslivosti," zve veřejnost na odpolední program jeden z organizátorů Marek Spáčil. Na Dolním náměstí promluví také velmistr řádu Jan František Votava a olomoucký primátor Antonín Staněk. „Olomoučané se na sobotní oslavu tradic myslivosti určitě mohou těšit. Podle všeho se bude jednat o krásnou a divácky atraktivní akci, která má navíc ušlechtilý obsah," dodává primátor Antonín Staněk.

Lovecký řád, zasvěcený patronu lovců svatému Hubertovi, založil už roku 1695 František Antonín hrabě Sporck, který chtěl v regulích řádu spojit osvícenecké myšlenky, novodobou ušlechtilou myslivost a humanismus. Tradici loveckého řádu se pokusili obnovit nadšenci ilegálně už v 70. letech minulého století, oficiálně byla činnost řádu obnovena roku 1993. Oslavy tradic myslivosti jsou spjaty především se sídlem hraběte Sporcka na zámku Kuks, letos poprvé tyto oslavy zažije Morava, konkrétně její historická a církevní metropole Olomouc. „Myslivost má v našich zemích opravdu velkou tradici a věnují se jí tisíce nadšenců. Myslím, že můžeme být pyšní na to, že právě Olomouc bude letos hostit svatohubertské oslavy tradic myslivosti," říká náměstek primátora Pavel Urbášek. Více informací lze nalézt na www.radsvatehohuberta.cz.

Loading...
Témata: olomouc
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Písek: Město zlata, královského hradu a nejstaršího dochovaného kamenného…

13.10.2019 19:42 Vábení zlatavého písku na dně řeky Otavy přilákalo do těchto končin obyvatele již v pravěku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama