Největší ochutnávka vín v ČR se blíží. Vyrazte do Velkých Bílovic

Velké Bílovice - Máte rádi víno? Tak pro vás máme velmi zajímavý tip na víkend. V sobotu 2. dubna vyrazte do Velkých Bílovic, kde proběhne největší ochutnávka vín letošního roku. Na návštěvníky čeká 11. ročník akce Ze sklepa do sklepa. Akcí milovníky vína provede „slípka“, kterou chrání vína vinaři z tamního Spolku Velkobílovčtí vinaři.

Ilustrační foto

51 vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Budete moci ochutnat stovky vytříbených červených, bílých i růžových vín, s přívlastky i bez. Tradiční akce ve Velkých Bílovicích má neopakovatelnou atmosféru.

Ochutnávku doprovodí tóny tradiční cimbálové muziky. Na nabitý program se můžete těšit od 11 do 19 hodin. Cena vstupenky na osobu je 1 200 korun. Každý návštěvník si odtud odveze vína dle vlastního výběru v hodnotě 600 korun. V uplynulém roce si nenechalo zážitek Ze sklepa do sklepa ujít 5618 lidí.

Sklenička, mapka a jde se na degustaci

"Účastníci akce Ze sklepa do sklepa obdrží při svém vstupu sklínku se slípkou, katalog zúčastněných vinařů na akci s mapou, kapsičku na krk s logem slípky a další nutné vybavení, bez kterého se nelze obejít. Samozřejmostí je volná degustace vín v padesáti sklepech. Pro přemisťování mezi vinařskými oblastmi mohou návštěvníci využít zdarma pendlující autobusy. Ty budou mít i časovou návaznost na vlakové meziměstské spoje," říká za Spolek Velkobílovičtí vinaři Stanislav Hrabal.

Velké Bílovice je největší vinařská obec v České republice. V současnosti činí rozloha tamních vinohradů přes 750 hektarů. Prvními zmínka o založení zdejších vinohradů pochází již z 15. století. Obec je jednou z nejteplejších míst na Moravě a i díky své jílovité půdě se zde daří pěstovat náročné odrůdy vinné révy.

Naučná cyklostezka vede přímo vinicemi

Oblast je ideální nejen pro milovníky vín, ale i pro lidi, kteří mají rádi turistiku a nádhernou krajinu. Tamní unikátní naučně-poznávací stezka je díky nenáročnému terénu vhodná pro celou rodinu. Přibližně 15 km trasy prochází všemi třemi sklepními tratěmi a většinu viničních tratí. Třináct infotabulí cestou obohatí cyklisty o informace vztahující se k vínu, výrobě vína, pěstovaným odrůdám, k zajímavým místům na trase nebo k tradičním vinařským a kulturním akcím ve Velkých Bílovicích. Cestovatelé s kolem se nemusí obávat, že by jej neměli na noc kam schovat. Četné ubytování, které poskytuje téměř každý místní vinař, umožňuje většinou také úložnu kol.

Bílá kaplička na Hradišťku

Za návštěvu určitě stojí také bílá Kaplička na Hradišťku, která se nachází nedaleko místních vinic. Byla postavena v roce 2002 z veřejné sbírky a proslavil ji zejména film Bobule. Je možné, že směrem z Velkých Bílovic na Hustopeče potkáte také svatební průvod. Kaplička je totiž svěcená a mladé páry si zde slibují věrnost.

Pod křídly slípky

Ze sklepa do sklepa má pod svou patronací padesátka vinařů ze Spolku Velkobílovičtí vinaři. Spolek má ve znaku červenožlutý znak slípky, která je pro milovníky vína zárukou toho nejlepšího z jihomoravských vinic.

Témata: víno | výlety

Související:

Právě se děje

reklama