Kde se dnes slaví 700. narozeniny Karla IV.? Přehled akcí

Praha - Na dnešek připadá 700. výroční narozenin Karla IV., prvního českého krále, který byl zároveň zvolen císařem Svaté říše římské. Karel IV. se narodil 14. května 1316 v Praze. Proslul třeba založením univerzity v Praze, výstavbou Nového Města pražského, Karlova mostu nebo hradu Karlštejn, který vznikl jako bezpečné úložiště pro korunovační klenoty.

Přidejte svůj názor

Replika královského jablka

Pražský hrad vystaví mimořádně korunovační klenoty. Ty jsou většinou vystavovány pouze u příležitosti volby prezidenta. Ve Vladislavském sále je budete moci zhlédnout od neděle 15. května do 29. května. Expozice je přístupná zdarma.

Centrem oslav věnovaných Karlu IV. bude v sobotu Praha. Univerzita Karlova v Praze pořádá komentované prohlídky pražských kostelů, které jsou úzce spjaty s životem a dílem Karla IV. V Muzeu Policie ČR probíhá celá řada přednášek o Karlu IV., konkrétně 14. května to bude přednáška o Karlu IV. a Kapli sv. kříže. Na 11. hodinu je v katedrále svatého Víta naplánována slavnostní bohoslužba na počest Karla IV.

Hlavní město Praha pak pořádá celou řadu procházek po stopách Karla IV. Vstupné se neplatí. V 11. hodin začíná procházka pro děti. Další jsou na programu ve 13., 14. (s výkladem v angličtině) a v 15. hodin. Kdo by je nestihl v sobotu, bude mít šanci ještě v neděli. Začínají na Staroměstském náměstí.

Výročí narození Karla IV. je ideální příležitostí vyrazit na české hrady a zámky. Speciální program chystá třeba zámek Loučeň, kde nebude chybět ani pasování panošů. Na Křivoklátě proběhne rytířské setkání. Hrad Velhartice chystá noční prohlídky. Prohlídky s tématem Karla IV. chystá také zámek Zbiroh. Narozeninový program si na sobotu i neděli připravil také hrad Velhartice, odkud pocházel Karlův blízký přítel Bušek z Velhartic. Gotickou hudbu si můžete přijít poslechnout v sobotu na nádvoří Třeboňského zámku.

Dobové slavnosti chystá také Ostrava, probíhat budou v sobotu i v neděli na Slezskoostravském hradě. Na hradě Trosky bude od sobotního rána historický program, jehož součástí budou divadelní vystoupení, šerm, dobové tance i jarmark. Dobový jarmark bude také v Klecanech u Prahy. Prácheňské muzeum v Písku chystá muzejní noc jejíž hlavním tématem bude pochopitelně Karel IV.

Dlouhodobě probíhá celá řada výstav věnovaná Otci vlasti. Jeho život si můžete připomenou v Národním pedagogickém muzeu v Praze na Malé Straně a to od 17. 2. do 31. 12. tohoto roku.

Až do 12. června můžete navštívit výstavu Dílo Karla IV. v běhu staletí v sídle Senátu ve Valdštejnském paláci, je otevřena každý víkend. Na Kampě můžete do 25. 5. zhlédnout venkovní výstavu "Karel IV - Jaký byl?". Novoměstská radnice sídlící na náměstí pojmenovaném po slavném panovníkovi zase ukazuje vývoj medicíny od dob Karla IV. do současnosti. Výstava je přístupná do konce května.

V horní části Václavského náměstí bude do 1. června umístěna venkovní výstava Šifra Otce vlasti. V předsálí divadelního klubu Malostranské Besedy na Malostranském náměstí pak do 3. 6. probíhat výstava Karel IV. - otec vlasti. O zbožnosti, umění a vzdělanosti v dobách Karla IV. se dozvíte více v Klášteře na Slovanech. Národní technické muzeum pořádá výstavu věnovanou stavitelství v dobách Karla IV. To, jak byl Karel IV. vnímán po své smrti se dozvíte v Karolinu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejpohádkovější hrad v Česku? Ve skutečnosti zámek, sloužil i jako vězení…

22.09.2018 22:08 Aktualizováno Kdo by si nevybavil slavnou pohádku Zdeňka Trošky O Jasněnce a létajícím ševci, která již před 30…

Zajímavá místa Česka: Bájná hora Blaník a nejmenší CHKO v České republice

16.09.2018 06:50 Chráněná krajina oblast Blaník je nejmenší CHKO v České republice, přitom se může pochlubit…

Kde najdeme ty nejkrásnější výhledy z hradních a zámeckých věží?

19.08.2018 07:00 Kdysi vysoké hradní věže sloužily jako strážní místo, odkud bylo možné dohlédnout daleko do okolí a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama