Chcete se s celou rodinou dobře pobavit? Pak právě na vás čeká park Mirakulum

Pokud vyslovíte jméno Milovice, pořád u někoho zabliká výstražný signál ve spojení s působením sovětských vojsk na našem území. Ale že tato středočeská lokalita může být i velice zábavná a hravá, dokazuje park Mirakulum.

Přidejte svůj názor

Hrad, kterému pro letošek přibyla osmimetrová hlavní věž

Pan Jiří Antoš se zabýval výrobou nábytku. Sám přiznal, že tato oblast ho stála více nervů, proto se od ní odchýlil k přípravě dětských hřišť. A odtud byl už jenom krůček k zábavně naučnému parku. Předcházelo tomu pořízení rozsáhlých ploch na okraji Milovic, kde začal růst doslova ráj pro děti - ovšem i pro hravé dospělé. Na podzim roku 2012 byl park Mirakulum otevřen a jeho tvůrci, nikoli bez oprávněné hrdosti, se mohou pyšnit návštěvami shodnými s turisty mířícími třeba na Karlštejn.

Když se řekne zábavní park, mnohým se vybaví různé -landy. Ale Mirakulum má k Disneylandům a podobným klonům daleko. Jak uvádí pan Antoš, jeho cílem není vybudovat obvyklé pouťové atrakce. A tak se při procházce v přírodní scenérii můžete nejen kochat, ale i aktivně prolézat futuristická městečka, propojená sítěmi nebo drátěnými cestami, ponořit se do podzemních chodeb, prosvištět tobogány různých délek nebo na nafukovací obruči sjet velkou skluzavku. Najdeme zde i Vodní svět plný hříček a chystané velké fontány, zahradní bludiště z 1800 habrů (pokud byste prošli všechny cestičky, ujdete 1200 metrů), obří trampolíny a originální kolotoč. 

img-responsive

Skluzavka v Lesním městě | foto: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz

Naučnou stránku představuje hned několik zástupců fauny, mezi nimiž najdeme daněly v čele s daňkem Ludvíkem (daněla opravdu není překlep, tak se správně nazývá samice od Daňka evropského - dama dama), kozy s roztomilými kůzlátky, zubra evropského, divoké koně a pratura. Po procházce naučnou stezkou, kde se přiučíte o lecčems z místní oblasti, najdete i voliéru s výrem a klec s veverkami - jen musíte mít štěstí, aby zrovna měli náladu se ukázat. I naučná část má hravé prvky, za všechny jmenujme třeba pískové doskočiště s vyznačením, jakou vzdálenost zvířata zvládnou. Několik ambiciózních tatínků si tu hodlalo vyzkoušet své schopnosti a ne vždy to dopadlo dobře - fyzická kondice se nesmí zanedbávat.

S parkem sousedí i oblast pro tatínky malých návštěvníků - tankodrom. Propojuje ho 1900 metrů dlouhá úzkorozchodná trať, po níž se můžete přepravit buď parním nebo dieselovým vláčkem. Popisovat, co vás všechno v téhle oblasti čeká, by znamenalo rozvinout dlouhý monolog na zbrojní téma, tak snad jenom uveďme, že je možné si prohlédnout i prolézt různé transportéry, tanky, vrtulník Mi-4 a ti nejodvážnější se mohou svézt bojovým vozidlem pěchoty (BVP) na vymezené trati.

img-responsive

Na tankodromu si návštěvníci mohou prohlédnout vrtulník Mi-4 | foto: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz

Jedinečný duch parku Mirakulum, jeho pohádkově roztomile pokřivené stavby a další objekty, má na "svědomí" sochařka Lucie Kozelská, která jim věnovala velkou péči. Sama s nadsázkou říká, že připravit takovou stavbu je kolikrát velký boj, který ale nese i dobrý pocit z nadšených dětí, které se v lesních či hradních městečkách prohánějí ostošest. 

img-responsive

Na stavby v parku je použito různých materiálů | foto: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz

Každým rokem se v Mirakulu odehrávají různé akce a park se pravidelně rozrůstá o další oblasti. Jak naznačují jeho majitelé a provozovatelé, v budoucnu by se měl díky nově pořízeným pozemkům rozrůst na téměř trojnásobnou plochu, můžeme se tedy jenom těšit, čeho se na novém prostředí dočkáme. Víc se dozvíte přímo na místě - park je v letních měsících otevřen denně od 10 do 18 hodin, pro motorizované návštěvníky a výpravy je zajištěno parkování na místě, ostatní se k němu dostanou z nádraží Milovice. Více obrázků si můžete prohlédnout ve fotogalerii uvedené na našem webu, případě lze navštívit stránky www.mirakulum.cz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ZOO Liberec musí přepsat své dějiny. Je starší, než se uvádělo

21.02.2019 14:58 Liberecká městská zoo je starší, než se dosud oficiálně uvádělo. Letos původně chtěla nejstarší zoo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama