Léto je tady. Čím návštěvníky lákají zoologické zahrady?

Praha - S teplým počasím a blížícími se prázdninami se rodiny vydávají na výlety za pěknými zážitky. Zoologické zahrady jsou mezi rodinami s dětmi dlouhodobě oblíbené, denně je navštíví stovky lidí. Pro většinu je to příležitost seznámit se s více i méně exotickými zvířaty. Někteří si rozhodnou adoptovat zvířátko a sponzorovat ho. Co dalšího zoologické zahrady nabízí?

Ilustrační foto

ZOO Praha

Pražská zoologická zahrada se svou rozlohou 60 hektarů patří k největším v Čechách, takže si může dovolit návštěvníkům hodně nabídnout. Ti se mohou procházet mezi výběhy a zahlédnout přes čtyři tisíce zvířat. Rodiny s dětmi uvítají atrakce, mezi které patří dětská zoo, dětská tramvaj, lanovka, vláček či možnost jízdy na ponících. Pro zvědavce pořádají zaměstnanci komentované krmení zvířat, které se děje několikrát denně. V letním období do zoo navíc lákají desítky mláďat, která se narodila na jaře. Nejnovějšími přírůstky jsou například gepardí paterčata, na která si návštěvníci budou muset počkat do poloviny srpna. Už nyní však mohou vidět deset mláďat varana komodského, mládě antilopy bongo či hříbě koně Převalského.

Zoo navíc nabízí možnost zaplatit si speciální zážitek. Jedná se o večerní prohlídky zoo, krmení velbloudů, setkání s lachtany či možnost svatby přímo v areálu.

ZOO Brno

Brněnskou zoologickou zahradu najdou zájemci v Brně, v městské části Bystrc. Tato zahrada chová sice jen něco přes jeden a půl tisíce zvířat, i tak je však pro návštěvníky zajímavá. Zahrada je známá pro svůj chov bílých medvědů, v roce 2015 se jim narodil nejnovější přírůstek, samička Noria. Ačkoliv se zahrada zaměřuje spíše na kopytníky, na své si přijdou i milovníci šelem, ať už půjde o tygry, rysy či arktické vlky.

Zoo návštěvníkům nabízí možnost sledovat krmení různých zvířat či obdivovat mláďata. Letos se v zahradě mimo jiné narodila dvě mláďata sýčka obecného, mládě velblouda dvouhrbého a pět štěňat vlka arktického. I brněnská zoo poskytuje speciální zážitky – kdo si zaplatí, může se na několik hodin stát ošetřovatelem medvědů nebo kopytníků, z nichž si každý může vybrat. Pro děti má zoo připravenou možnost narozeninové oslavy se speciální prohlídkou.

ZOO Liberec

Tato zahrada je nejstarší v České republice, vidět v ní můžete přes osm set zvířat. Hlavní atrakcí liberecké zoo jsou bílí tygři, podle nichž se jmenuje liberecký hokejový tým. Zoo je na tento unikát velice hrdá a velká část návštěvníku míří právě za neobvyklými šelmami. V zahradě lze však nalézt i další zvířata, v pavilonech si mohou návštěvníci nerušeně prohlédnout ryby, plazi i barevné papoušky.

Krmení lachtanů je obvyklá zábava, děti ocení dětské hřiště a vláček. Liberecká zoo také nabízí speciální zážitky – můžete si vyzkoušet, jaké to je starat se o zvířata v zoo. Rodiny mohou v areálu pořádat narozeninové oslavy nebo i svatby. Zajímavou zábavou je i „quest“, kdy se skupinka vydá po předem určené trase a pátrá po stopách k cíli. Pro skupiny či firmy zoo nabízí také teambuildingové akce.

ZOO Dvůr Králové

V zoo ve Dvoře Králové chovají přes dva a půl tisíce zvířat, od zeber přes hrochy po lvy. Největší novinkou je obnovení chovu hyen žíhaných, které se do Dvora vrátily po patnácti letech. Návštěvníci se taky mohou pokochat dvěma gepardími koťaty, která byla na začátku června vypuštěna do výběhu. V květnu se narodila také nosorožčí samička.

Dvůr Králové nabízí možnost vyzkoušet si pozici ošetřovatele, vidět zoo ze zákulisí, pořádat svatbu i různé soutěže. Největší atrakci dvorské zoo je však safari. V současné době má zahrada safari dvě. Jedná se o africké safari založené v roce 1965, kde návštěvníci mohou auty projíždět mezi zebrami, antilopami, žirafami a dalšími zvířaty. V roce 2015 zoo otevřela zcela unikátní lví safari – jedná se o jediné v Evropě. Zájemci mohou mezi volně se pohybujícími lvy projíždět svým autem či speciálně upravenými auty patřícími zoo.

ZOO Olomouc

Olomoucká zoo chová téměř dva tisíce zvířat, mezi nejoblíbenější patří vlci, lvi, žirafy a také žraloci. Akvária jsou k nalezení v pavilonu šelem, kde se na ně mohou zájemci dívat. V akváriích lze najít žraloky lagunové a černoploutvé, ale také piraně a mořské sasanky. Množství expozic je průchozích, takže se návštěvníci mohou procházet mezi netopýry či klokany.

Zajímavé jsou komentovaná krmení zvířat. Děti se také mohou zabavit na dětském hřišti či v lanovém centru Lanáček. Ke zvířatům se mohou přiblížit v kontaktní zoo, kde si mohou pohladit ovci nebo kozy. Ti s unavenýma nohama se mohou svézt vláčkem.

Související:

Právě se děje