Tygři v Ostravě na sebe okamžitě skočili. Došlo k páření

Ostrava - Mezi nově sestaveným párem tygrů ussurijských v ostravské zoologické zahradě ošetřovatelé po několikadenním seznamovacím období odstranili mříž. Téměř okamžitě došlo i k páření, informovala v pátek mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Přidejte svůj názor

371

"O několik dnů opožděná říje samice Maji se projevila naplno, takže mohli být oba tygři v pátek ráno k sobě připuštěni. Již několik dnů se velmi často zdržovali u seznamovací mříže a zdravili se svým tygřím způsobem - frkáním. Maja si před Tharem také lehala na zem a válela se, což je pro říjnou samici typické chování," popsala Kalousková.

Tharo do Ostravy dorazil počátkem února z německého Kolína nad Rýnem a nahradil dosavadního partnera tygří samice Maji, se kterým zplodila už šest potomků. "Nervozita pracovníků zoo a zejména ošetřovatelů šelem, jak spojování tygrů proběhne, je ta tam. Pokud by si tygři nebyli sympatičtí nebo pokud by samice nebyla v říji, mohlo by dojít k vážnému poranění, případně i zabití samice samcem," řekla Kalousková.

V případě Maji a Thara ale zatím podle mluvčí vše nasvědčuje tomu, že spolu vytvoří harmonický pár.

"Věříme také, že Maja zabřezne a opět úspěšně odchová mláďata. Je to zkušená máma již šesti potomků, které odchovala bez jakéhokoli zásahu člověka a kteří byli v rámci Evropského záchovného programu bezplatně poskytnuti do několika evropských zoologických zahrad ke geneticky vhodným partnerům, aby také přispěli k záchraně tohoto ve volné přírodě vyhubením ohroženého poddruhu tygra," uvedla.

Samec tygra ussurijského Tharo je podle Kalouskové z genetického hlediska ceněným samcem. Jelikož mu v létě uhynula samička, navrhla koordinátorka jeho přesun do Ostravy.

"Maja s Tharem spolu zůstanou několik dnů až týdnů. Objeví-li se mezi nimi náznaky agresivity, kdy většinou březí samice před blížícím se porodem od sebe samce již odhání, budou od sebe opět odděleni. První dny po spojení, po dobu říje samice, se tygři intenzivně několikrát denně páří. Ode dneška tak mohou být návštěvníci zoo svědky velmi působivého namlouvání největších koček světa," dodala Kalousková.

Témata: zoo | Ostrava
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uvítejte Nový rok „mezi hvězdami". Vyrazte do brněnského planetária

30.12.2018 17:55 Oslavte Nový rok „mezi hvězdami". Na Kravák, jak Brňáci familiárně říkají Kraví hoře, lze vyrazit i…

Čekání na Ježíška zkrátí dětem bruslení i zoo, zvířatům můžete přinést…

24.12.2018 08:32 Čekání na štědrovečerní večeři, příchod Ježíška a rozbalování dárků mohou dnes rodiče dětem zkrátit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama