V Praze začíná Matějská pouť

Praha - První návštěvníky přivítá Matějská pouť v sobotu na pražském Výstavišti a s těmi posledními se rozloučí 25. dubna. Letos začíná kvůli chladnému počasí o týden později, ale o to více se její milovníci mohou těšit na celou řadu atrakcí, pochutin i zábavy.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Pro návštěvníky je podle pořadatelů připraveno zhruba 120 atrakcí včetně technicky náročných zařízení z Německa nebo Nizozemska. Na milovníky adrenalinu čekají horské dráhy Cyklon a Katapult, vodní dráha Wasserbahn, chobotnice Polyp nebo "myš" s názvem Super Mouse. Nebude chybět ani centrifuga Booster či Katapult Bungee. Na děti čeká na třicet atrakcí, jako jsou autíčka, řetízkové, hydraulické i podlahové kolotoče, houpačky, nafukovací skákadla či vláčky.

Otevírací doba je od úterý do pátku od 14.00 do 21.00, během víkendů, svátků a o školních prázdninách od 10.00 do 22.00. Vstupné zůstane letos stejné jako v minulém roce, o víkendech a svátcích bude ve výši 25 korun a deset korun ve všední den. Pro děti do 120 centimetrů je vstup zdarma. Vstup na každou atrakci se platí zvlášť.

První písemná zmínka o Matějské pouti se datuje rokem 1595, jak dokládá archiv Národní knihovny. Slavnou se stala proto, že byla první jarní poutí v Praze.

Tradice pochází z výročních oslav svátku patrona stavebních řemeslníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích, svatého Matěje, který připadá na 24. února.

Ke svatému Matějovi ale své naděje neupírala jen výše zmíněná pětice povolání. Modlili se k němu také všichni ti, kteří se chtěli vyvarovat černého kašle, neštovicím a manželské neplodnosti.

Se svatým Matějem je spjata celá řada tradic. Ještě v dnešní době se tak kromě té pražské lze setkat také se spoustou dalších matějských poutí, v minulosti se dokonce razily i matějské mince.

S postavou světce se lze setkat také v oblasti meteorologie. Jedno z pořekadel totiž praví, že svatý Matěj ledy láme. Tento den by tak podle zkušeností předků měl být předzvěstí jara.

Slavnosti se ve svých prvopočátcích konaly ve farnosti zasvěcené svatému Matějovi v Dejvicích u Hanspaulky. Stísněné podmínky ale přiměly pořadatele k tomu, aby kolotoče a stánky postupně přibližovali k dejvickému centru. Jednu dobu se matějská konala v dnešním areálu vysokých škol u Vítězného náměstí v šesté městské části Prahy. V roce 1960 se za jejími atrakcemi bylo nutné vypravit na Letnou, "azyl" ale kdysi našla také v Modřanech či na Břevnově.

Od roku 1963 se pouť koná v areálu tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v bubenečské Stromovce, který v 90. letech minulého století získal svůj dnešní název Výstaviště Praha.

Loading...
Témata: kolotoče
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Písek: Město zlata, královského hradu a nejstaršího dochovaného kamenného…

13.10.2019 19:42 Vábení zlatavého písku na dně řeky Otavy přilákalo do těchto končin obyvatele již v pravěku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama