Krev Heydricha na prostěradle bude vystavena na zámku

Tábor - Jídelní stůl a pohovku, které používala rodina zastupujícího říšského protektora Čech a Moravy Reinharda Heydricha, ale i prostěradlo, na kterém Heydrich po atentátu ležel v nemocnici, vlastní táborský šlechtic a politolog Jan Berwid-Buquoy, věci jsou součástí expozice zámku v Měšicích na Táborsku.

Přidejte svůj názor

Reinhard Heydrich

"Prostěradlo jsem koupil od známé Heydrichových v osmdesátých letech. Přestože je plátno vypráno, jsou na něm dodnes znatelné skvrny po krvi. Bílé prostěradlo je signováno příjmením říšského protektora a jde o velmi unikátní kousek," řekl agentuře Mediafax Jan Berwid-Buquoy.

Ve čtvrtek se objevila v médiích informace, že syn Reinharda Heydricha chce opravit chátrající zámek ve středočeských Panenských Břežanech. V někdejším sídle protektorovy rodiny by mohlo vzniknout muzeum nebo památník odboje. Obec myšlenku podporuje, proti je ale Středočeský kraj.

Pokud by nové muzeum vzniklo, mohlo by mít zájem o některé předměty z měšické expozice. Jak ale Buqouy uvedl, nebyla by to levná záležitost, například Heydrichovo prostěradlo by prodal jen za určitých podmínek. "Pokud by se i našel zájemce o koupi této relikvie, pak by to rozhodně nebyla levná záležitost a zároveň bych musel mít jistotu, že to někde nezneužije k nějaké nacistické propagandě," prozradil Buquoy.

Kromě nábytku po Hyedrichovi je na zámku k vidění například psací stůl po Wunstonovi Churchillovi či ložnici Jana Masaryka. "Všechny tyto věci jsem zakoupil od příbuzných či známých daných osobností, nebo jsem je sehnal na různých aukcích a s rodinou tyto předměty využíváme," dodal Jan Berwid-Buquoy, který žije střídavě v Táboře a v německém Mnichově.

Měšický zámek je přístupný veřejnosti, a to po dohodě celoročně.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ZOO Liberec musí přepsat své dějiny. Je starší, než se uvádělo

21.02.2019 14:58 Liberecká městská zoo je starší, než se dosud oficiálně uvádělo. Letos původně chtěla nejstarší zoo…

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama