OBRAZEM: Protržená přehrada - děsivá katastrofa v dějinách Česka

Desná - Deset měsíců, hodina a čtvrt a 62 mrtvých. To jsou děsivá čísla, která se váží k historii přehrady Desná, které nikdo neřekne jinak než Protržená přehrada. To, co zbylo po největší katastrofě v dějinách přehrad v českých zemích, si můžete prohlédnout ještě dnes – jedná se totiž o kulturní památku.

Přidejte svůj názor

Protržená přehrada v Jizerských horách

Protržená přehrada se nachází v Jizerských horách. Můžete se k ní dostat několika způsoby. Nejjednodušší a nejrovnější je to od přehrady Souš, malebná cesta se však vine i z obce Josefův Důl. Pokud se nebojíte stoupání, udržovaná asfaltka vás po čtyřech kilometrech mezi vzrostlými lesy vyvede přímo u pozůstatků přehrady, která se začala jako ambiciozní projekt rodit již v roce 1912.


Ochrana před povodněmi, která přinesla smrt

Přehradu začali místní obyvatelé budovat 17. října 1912. Měla zajistit ochranu před velkou vodou. S počátkem první světové války se stavitelé potýkali s nedostatkem finančních prostředků a museli šetřit, což se dotklo i kvality přehrady. Přesto však byla v září 1915 dostavěna a začala se napouštět. To jí zbývalo do konce existence 12 měsíců.


(Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz)

Můžete si projít a osahat zbytky Protržené přehrady, odvážlivci mohou vlézt do štoly propojující „šoupátkovou“ komoru s věží (i když by se do ní asi lézt nemělo). Je tu ještě jedna štola, která dříve propojovala právě tuto přehradu s vedlejší přehradou Souš – ta je ale nepřístupná a přezimovávají v ní netopýři.

Přehrada nebyla nikdy opravena, zůstala tu jako memento. Kromě životů, které vzala při řádění v Desné (kde dodnes stojí obrovský kámen s pamětní deskou, jejž tam přinesla voda), ukončila i život hlavního inženýra Gebauera. Když viděl, co se stalo a že za to pravděpodobně může on, zastřelil se.

Témata: výlety | přehrady
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

100 let republiky: Oslavujte velkým výletem vlakem

17.10.2018 12:37 České dráhy připravily ve spolupráci s organizátory národních oslav 100 let republiky na výroční…

Nejpohádkovější hrad v Česku? Ve skutečnosti zámek, sloužil i jako vězení…

22.09.2018 22:08 Aktualizováno Kdo by si nevybavil slavnou pohádku Zdeňka Trošky O Jasněnce a létajícím ševci, která již před 30…

Zajímavá místa Česka: Bájná hora Blaník a nejmenší CHKO v České republice

16.09.2018 06:50 Chráněná krajina oblast Blaník je nejmenší CHKO v České republice, přitom se může pochlubit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama