OBRAZEM: Protržená přehrada - děsivá katastrofa v dějinách Česka

Desná - Deset měsíců, hodina a čtvrt a 62 mrtvých. To jsou děsivá čísla, která se váží k historii přehrady Desná, které nikdo neřekne jinak než Protržená přehrada. To, co zbylo po největší katastrofě v dějinách přehrad v českých zemích, si můžete prohlédnout ještě dnes – jedná se totiž o kulturní památku.

Přidejte svůj názor

Protržená přehrada v Jizerských horách
doporučujeme

Protržená přehrada se nachází v Jizerských horách. Můžete se k ní dostat několika způsoby. Nejjednodušší a nejrovnější je to od přehrady Souš, malebná cesta se však vine i z obce Josefův Důl. Pokud se nebojíte stoupání, udržovaná asfaltka vás po čtyřech kilometrech mezi vzrostlými lesy vyvede přímo u pozůstatků přehrady, která se začala jako ambiciozní projekt rodit již v roce 1912.


Ochrana před povodněmi, která přinesla smrt

Přehradu začali místní obyvatelé budovat 17. října 1912. Měla zajistit ochranu před velkou vodou. S počátkem první světové války se stavitelé potýkali s nedostatkem finančních prostředků a museli šetřit, což se dotklo i kvality přehrady. Přesto však byla v září 1915 dostavěna a začala se napouštět. To jí zbývalo do konce existence 12 měsíců.


(Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz)

Můžete si projít a osahat zbytky Protržené přehrady, odvážlivci mohou vlézt do štoly propojující „šoupátkovou“ komoru s věží (i když by se do ní asi lézt nemělo). Je tu ještě jedna štola, která dříve propojovala právě tuto přehradu s vedlejší přehradou Souš – ta je ale nepřístupná a přezimovávají v ní netopýři.

Přehrada nebyla nikdy opravena, zůstala tu jako memento. Kromě životů, které vzala při řádění v Desné (kde dodnes stojí obrovský kámen s pamětní deskou, jejž tam přinesla voda), ukončila i život hlavního inženýra Gebauera. Když viděl, co se stalo a že za to pravděpodobně může on, zastřelil se.

Loading...
Témata: výlety | přehrady
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejmenší hrad u nás ani zdaleka nepřipomíná hrad. Kde ho najdeme?

11.08.2019 16:52 Velkolepá díla středověkých stavitelů v podobě hradů patří neodmyslitelně k české krajině. Ty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama