Objev na hradě Křivoklát: Záhadné zazděné schodiště

Praha - V Hodinové věži ve středočeském hradě Křivoklát se v minulých dnech objevilo zazděné schodiště. Průzkum provedou odborníci na jaře, uvedl v pátek kastelán Luděk Frencl.

Přidejte svůj názor

Hrad Křivoklát

Točité schodiště, vedoucí z místnosti nad branou, končilo přibližně na úrovni svahu a navazovalo na jiné, které památkáři objevili díky větracím otvorům po stranách. "K zazdění došlo asi ze statických důvodů při obnově hradu na přelomu 19. a 20. století. Můžeme se domnívat, že obě naposledy popsaná schodiště mohla být ústupovou cestou pro beznadějnou situaci hradní posádky," uvedl Frencl.
 
K průzkumu by mělo podle něj dojít na začátku příštího roku. "Posoudíme, jak ho případně využít pro návštěvnické trasy," dodal.
 
Na Křivoklátu je mnoho dalších zajímavých prostor, upozorňuje kastelán. Hrad sice kvůli svému stanovišti na skalním ostrohu nemá spletité podzemí, ale i tak se v něm dá najít například bývalý sklep pivovaru, který svou úlohu plnil až do roku 1951 a jeho rozloha je 500 metrů čtverečných.

Dalším takovým místem jsou sklepy pod severním, tzv. Královniným křídlem, které byly nejspíše přezděné na přelomu 19. a 20. století. "Pravděpodobný vstup byl zasypán a přezděn cihlovou klenbou, aby se zabezpečila statika budovy. Výskyt těchto sklepů potvrzuje pouze zpráva 'políra' stavby, který se údajně zmiňuje o pokračování sklepení západním směrem," vysvětluje Frencl.
 
V 19. století se hrad přestavil, tehdy ho vlastnil rod Fürstenbergů, většina vstupů na schodiště byla z provozních důvodů zazděná.

Témata: hrady a zámky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zajímavá místa Česka: Bájná hora Blaník a nejmenší CHKO v České republice

16.09.2018 06:50 Chráněná krajina oblast Blaník je nejmenší CHKO v České republice, přitom se může pochlubit…

Kde najdeme ty nejkrásnější výhledy z hradních a zámeckých věží?

19.08.2018 07:00 Kdysi vysoké hradní věže sloužily jako strážní místo, odkud bylo možné dohlédnout daleko do okolí a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama