Objev na hradě Křivoklát: Záhadné zazděné schodiště

Praha - V Hodinové věži ve středočeském hradě Křivoklát se v minulých dnech objevilo zazděné schodiště. Průzkum provedou odborníci na jaře, uvedl v pátek kastelán Luděk Frencl.

Přidejte svůj názor

Hrad Křivoklát
doporučujeme

Točité schodiště, vedoucí z místnosti nad branou, končilo přibližně na úrovni svahu a navazovalo na jiné, které památkáři objevili díky větracím otvorům po stranách. "K zazdění došlo asi ze statických důvodů při obnově hradu na přelomu 19. a 20. století. Můžeme se domnívat, že obě naposledy popsaná schodiště mohla být ústupovou cestou pro beznadějnou situaci hradní posádky," uvedl Frencl.
 
K průzkumu by mělo podle něj dojít na začátku příštího roku. "Posoudíme, jak ho případně využít pro návštěvnické trasy," dodal.
 
Na Křivoklátu je mnoho dalších zajímavých prostor, upozorňuje kastelán. Hrad sice kvůli svému stanovišti na skalním ostrohu nemá spletité podzemí, ale i tak se v něm dá najít například bývalý sklep pivovaru, který svou úlohu plnil až do roku 1951 a jeho rozloha je 500 metrů čtverečných.

Dalším takovým místem jsou sklepy pod severním, tzv. Královniným křídlem, které byly nejspíše přezděné na přelomu 19. a 20. století. "Pravděpodobný vstup byl zasypán a přezděn cihlovou klenbou, aby se zabezpečila statika budovy. Výskyt těchto sklepů potvrzuje pouze zpráva 'políra' stavby, který se údajně zmiňuje o pokračování sklepení západním směrem," vysvětluje Frencl.
 
V 19. století se hrad přestavil, tehdy ho vlastnil rod Fürstenbergů, většina vstupů na schodiště byla z provozních důvodů zazděná.

Loading...
Témata: hrady a zámky
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Písek: Město zlata, královského hradu a nejstaršího dochovaného kamenného…

13.10.2019 19:42 Vábení zlatavého písku na dně řeky Otavy přilákalo do těchto končin obyvatele již v pravěku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama