Zoo Brno má nové obyvatele: Tuleně kuželozubé, soby lesní a ovce modré

Brno - Divocí sobi lesní, ovce modré i tuleni kuželozubí rozšíří v nejbližší budoucnosti expozice Zoo Brno na Mniší hoře! Na své cestě po zoologických zahradách, patřících do Euroasijské asociace zoologických zahrad a akvárií (EARAZA), se na tom dohodlo vedení brněnské zoo s řediteli zmíněných institucí. V roce 2013 se konference EARAZA uskuteční právě v Brně.

Dalšími přírůstky Zoo Brno jsou mláďata aguti (Aguti Azarův)

Pracovníci brněnské zoo při své dvacetidenní cestě po Slovensku, Ukrajině, Rusku, Finsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku navštívili celkem 16 zoologických zahrad. S některými už Zoo Brno spolupracuje, s jinými brněnští zoologové navázali nové profesní kontakty. Vzájemná jednání se především týkala výměny zvířat a společných chovatelských programů. Zoologická zahrada města Brna je členem Euroasijské asociace zoologických zahrad a akvárií (EARAZA), ale i jiných mezinárodních profesních asociací, jejichž etický kodex zakazuje obchod se zvířaty. Proto si zvířata se zahraničními zoologickými zahradami vyměňuje a obchodu s nimi se neúčastní.

V ukrajinské Zoo Rovno se Brňané účastnili kontroly kvality chovu vlků arktických, které poskytla Zoo Brno, v Zoo Limpopo v Nižním Novgorodu jednali o společných chovech lachtanů a medvědů. V Zoo Sankt Petěrburg proběhla diskuse o chovu ledních medvědů. „Bylo pro nás silným zážitkem pozorovat chovnou samici, matku naší Cory, s medvídětem. Prohlédli jsme si i chovná zařízení pro rosomáky, kuny charsa, losy, soby a maraly,“ přiblížil návštěvu Petěrburku ředitel brněnské zoo MVDr. Martin Hovorka, Ph.D.

V helsinské zoologické zahradě vedení brněnské zoo dohodlo dovoz divokých sobů lesních, z estonské Zoo Tallinn by měly do Brna dorazit ovce modré, z lotyšské Zoo Riga tuleni kuželozubí a z polské Zoo Gdaňsk mladý samec losa.

Zástupci navštívených zoologických zahrad byli pozváni na 18. výroční konferenci EARAZA, která se uskuteční koncem května 2113 v Brně. Organizátoři konference EARAZA, sdružující zoologické zahrady z východní Evropy a nástupnických zemí bývalého Sovětského svazu, předpokládají účast až 150 pracovníků členských zoo, kteří budou rokovat zejména o vzniku nových, moderních zoologických zahrad a o zkušenostech s chovem některých ohrožených druhů zvířat.

Dalšími přírůstky Zoo Brno jsou mláďata aguti (Aguti Azarův)

V brněnské zoo se 23. 7. 2012 narodila dvě mláďata aguti. Tato zvířata mohou návštěvníci vidět v expozici Tropického království.

Agutiové jsou jediným známým zvířetem, které je schopné rozlousknout para ořech svými zuby. Jsou to dobří plavci.  Zpravidla mají denní aktivitu, ale v blízkosti měst a osad mohou přejít i na noční způsob života. Skvěle běhají, skáčou až do výšky dvou metrů.  Často se jim říká zahradníci džungle. Jsou totiž známí tím, že si do země zahrabávají různé oříšky a semínka, častokrát pak ale zapomenou, kde přesně si je schovali, takže svojí zapomnětlivostí vlastně napomáhají růstu a rozšiřování pralesních rostlin.  Žijí poměrně samotářsky, ve volné přírodě se dožívají deseti, v zajetí i dvaceti let.

Témata: zoo | Brno

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Související:

Právě se děje

reklama