V Pražské ZOO začalo líhnutí varanů komodských

Praha - V přímém přenosu na webu Zoo Praha v úterý ráno spatřilo světlo světa první mládě z rekordní šesté snůšky samice varana komodského Aranky, informoval v úterý Michal Šťastný z tiskového oddělení zoo. Pokud se vylíhne i jeho sedm sourozenců, vyrovná Praha světový rekord v počtu vylíhnutých mláďat.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Dráček skořápku proříznul v neděli večer, vejce opustil v úterý v 7.29 ráno. Po naříznutí skořápky vaječným zubem zbývá do vylíhnutí obvykle kolem 24 hodin. První mládě z Arančiny šesté snůšky to zcela potvrzuje. "Po porušení skořápky mládě přeorganizovává systém dýchání, odpojuje vlásečnice, kterými dýchalo přes skořápku vejce, a pupeční šňůru a zatahuje žloutkový vak. Tento proces může trvat mnoho hodin. Samotné opuštění vejce je pak otázkou vteřin," uvedl kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský.
 
Až genetické testy prozradí, zda je otcem některého z mláďat samec Leonardo, či zda všechna mláďata přišla na svět díky partenogenezi. "Po vylíhnutí zůstanou mláďata v líhni maximálně 24 hodin. Potom je přesuneme do odchovného terária, které se nachází v zázemí Pavilonu velkých želv. Do expozice, kde je budou moci pozorovat návštěvníci, se dostanou zhruba ve stáří jednoho roku," doplnil Velenský.
 
Varaní samice Aranka nakladla svou šestou snůšku vajec v polovině ledna a tradičně ji zahrabala pod betonovou podlahu expozice v pavilonu Indonéská džungle. Následující den chovatelé snůšku odebrali a umístili do líhně, kde mají vejce ideální inkubační podmínky: 95procentní vlhkost vzduchu, teplotu 31 stupňů Celsia a speciální substrát ze slídy. "Líhnutí všech vajec ze snůšky obvykle trvá dva až pět dní. Vejce mají na délku přibližně deset centimetrů, čerstvě vylíhnutý varan měří 45 centimetrů a váží okolo 100 gramů," popsal kurátor Velenský.
 
Rekord v počtu narozených mláďat zatím drží washingtonská zoo, kde přišlo na svět dosud 45 mláďat. V Praze je to právě o osm méně. Jeden světový primát ale drží česká metropole už teď. Aranka totiž nakladla vajíčka pošesté a s tím se nemůže žádná samice jejího druhu rovnat. Pražská zoo je momentálně jedinou zoologickou zahradou, která dokáže ohrožené "draky z Komoda" pravidelně rozmnožovat.
 
V současné době je v Praze k vidění celkem sedm varanů komodských: samice Aranka v Indonéské džungli a šest mláďat v expozici Pavilonu velkých želv. V zázemí pak pražská zoo chová dalších 14 mladých "komodských draků" včetně Rakastana, který nedávno přicestoval z Los Angeles a který se má v budoucnu stát partnerem Arančiny dcery Ranchy.
 
Varan komodský (Varanus komodoensis) je největším ještěrem a největším jedovatým živočichem světa. Dorůstá do délky až tří metrů a může vážit až 100 kilogramů. Jde o jediného ještěřího predátora, který loví velkou kořist jako jeleny či prasata a je schopný ulovit i člověka. Může se rozmnožovat partenogeneticky.
 
Varani žijí na ostrově Komodo a několika přilehlých ostrovech v Indonésii, kde je zhruba pět tisíc posledních jedinců. Indonésie ho do okolních zemí vyváží pouze vzácně a jen jako oficiální státní dar.

Do ochrany varanů komodských se můžou lidé zapojit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS VARANFLORES na telefonní číslo 87 777. Přispějí tak 27 korun na podporu strážců na ostrově Flores.

Loading...
Témata: ZOO Praha
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejmenší hrad u nás ani zdaleka nepřipomíná hrad. Kde ho najdeme?

11.08.2019 16:52 Velkolepá díla středověkých stavitelů v podobě hradů patří neodmyslitelně k české krajině. Ty…

Dovolená na vodě? Expert pro EZ vysvětlil, na co si dát pozor a kam vyrazit

22.07.2019 11:13 Dovolená trávená splouváním řeky patří v tuzemsku k tradičním a velmi oblíbeným. Zeptali jsme se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama