V Pražské ZOO začalo líhnutí varanů komodských

Praha - V přímém přenosu na webu Zoo Praha v úterý ráno spatřilo světlo světa první mládě z rekordní šesté snůšky samice varana komodského Aranky, informoval v úterý Michal Šťastný z tiskového oddělení zoo. Pokud se vylíhne i jeho sedm sourozenců, vyrovná Praha světový rekord v počtu vylíhnutých mláďat.

Ilustrační fotografie

Dráček skořápku proříznul v neděli večer, vejce opustil v úterý v 7.29 ráno. Po naříznutí skořápky vaječným zubem zbývá do vylíhnutí obvykle kolem 24 hodin. První mládě z Arančiny šesté snůšky to zcela potvrzuje. "Po porušení skořápky mládě přeorganizovává systém dýchání, odpojuje vlásečnice, kterými dýchalo přes skořápku vejce, a pupeční šňůru a zatahuje žloutkový vak. Tento proces může trvat mnoho hodin. Samotné opuštění vejce je pak otázkou vteřin," uvedl kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský.
 
Až genetické testy prozradí, zda je otcem některého z mláďat samec Leonardo, či zda všechna mláďata přišla na svět díky partenogenezi. "Po vylíhnutí zůstanou mláďata v líhni maximálně 24 hodin. Potom je přesuneme do odchovného terária, které se nachází v zázemí Pavilonu velkých želv. Do expozice, kde je budou moci pozorovat návštěvníci, se dostanou zhruba ve stáří jednoho roku," doplnil Velenský.
 
Varaní samice Aranka nakladla svou šestou snůšku vajec v polovině ledna a tradičně ji zahrabala pod betonovou podlahu expozice v pavilonu Indonéská džungle. Následující den chovatelé snůšku odebrali a umístili do líhně, kde mají vejce ideální inkubační podmínky: 95procentní vlhkost vzduchu, teplotu 31 stupňů Celsia a speciální substrát ze slídy. "Líhnutí všech vajec ze snůšky obvykle trvá dva až pět dní. Vejce mají na délku přibližně deset centimetrů, čerstvě vylíhnutý varan měří 45 centimetrů a váží okolo 100 gramů," popsal kurátor Velenský.
 
Rekord v počtu narozených mláďat zatím drží washingtonská zoo, kde přišlo na svět dosud 45 mláďat. V Praze je to právě o osm méně. Jeden světový primát ale drží česká metropole už teď. Aranka totiž nakladla vajíčka pošesté a s tím se nemůže žádná samice jejího druhu rovnat. Pražská zoo je momentálně jedinou zoologickou zahradou, která dokáže ohrožené "draky z Komoda" pravidelně rozmnožovat.
 
V současné době je v Praze k vidění celkem sedm varanů komodských: samice Aranka v Indonéské džungli a šest mláďat v expozici Pavilonu velkých želv. V zázemí pak pražská zoo chová dalších 14 mladých "komodských draků" včetně Rakastana, který nedávno přicestoval z Los Angeles a který se má v budoucnu stát partnerem Arančiny dcery Ranchy.
 
Varan komodský (Varanus komodoensis) je největším ještěrem a největším jedovatým živočichem světa. Dorůstá do délky až tří metrů a může vážit až 100 kilogramů. Jde o jediného ještěřího predátora, který loví velkou kořist jako jeleny či prasata a je schopný ulovit i člověka. Může se rozmnožovat partenogeneticky.
 
Varani žijí na ostrově Komodo a několika přilehlých ostrovech v Indonésii, kde je zhruba pět tisíc posledních jedinců. Indonésie ho do okolních zemí vyváží pouze vzácně a jen jako oficiální státní dar.

Do ochrany varanů komodských se můžou lidé zapojit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS VARANFLORES na telefonní číslo 87 777. Přispějí tak 27 korun na podporu strážců na ostrově Flores.

Témata: ZOO Praha

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Související:

Právě se děje

reklama