Mládě pandy červené vítá návštěvníky pražské zoo

Praha - U hlavního vchodu do pražské zoo mají návštěvníci možnost pozorovat jeden z nejočekávanějších přírůstků posledních let - mládě pandy červené. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek sdělil mluvčí zahrady Michal Šťastný.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Mládě se narodilo 25. května a v uplynulých dnech začalo opouštět budku a objevovat svět. Jeho matkou je sedmiletá samice Maria, otcem pětiletý samec Pat. V Zoo Praha se podařilo odchovat mládě pandy červené vůbec poprvé.

"Pandy červené jsou choulostiví chovanci a sezonní zvířata. Pokud se vše nepodaří během jedné říje, je třeba čekat na úspěch další rok. Pat a Maria se seznámili před třemi lety a nakonec nás nezklamali," popsal kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl.

Poprvé se pandy červené v pražské zoo objevily už v roce 1955, na první přírůstek se tedy čekalo téměř šedesát let. Mládě strávilo první tři měsíce života v bezpečí porodní boudy. Podle chovatelů opouštění boudy naznačuje, že mládě přestálo kritické první měsíce života a bude nadále prospívat.

Podle chovatelů je otec mláděte Pat "moudrý kliďas", který své partnerce často ustoupí v případných sporech jen proto, aby zavládl klid. Naopak Maria je objevitelka. "Doufejme, že se stejnou vervou jako ona bude prozkoumávat výběh i mládě. Pokud se vám však přece bude výběh pand zdát při návštěvě prázdný, zaměřte svůj pohled na kmen zhruba uprostřed, hustě porostlý vegetací. Dospělé pandy tam odpočívají nejraději a pravděpodobně sem budou vodit i svého potomka," poradil návštěvníkům Šťastný.

Panda červená je vážně ohrožená šelma z podhůří Himálaje. V přírodě ji ohrožuje lov pro kožešinu, která v Yunanu symbolizuje šťastná manželství, a tak se z ní vyrábí novomanželské čapky. Ještě vážnější je hrozba úbytku přirozeného prostředí. Dříve byla považována za blízkou příbuznou pandy velké, moderní zoologové jí však později vymezili samostatnou čeleď pandovitých, zatímco pandu velkou zařadili mezi medvědovité.

Témata: ZOO Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství zámku Žleby: Romantická krása skrývající drsné jádro

01.12.2018 17:55 Nádherný a romanticky vyhlížející zámek se nachází ve Středních Čechách nedaleko Čáslavi. V rámci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama