Dny evropského dědictví otevřou brány památek po celé republice

Praha - Ve středočeském městě Kutná Hora odstartuje v sobotu 8. září akce Dny evropského dědictví. V letošním roce se zapojí 1086 památek a uskuteční se 554 akcí po celé České republice, informovali v pátek organizátoři akce.

Přidejte svůj názor

Hrad Karlštejn

"Pro naše město je to pocta. Nabídneme to nejlepší prostředí," uvedl starosta Kutné Hory Ivo Šanc. Návštěvníci města si mohou již v pátek 7. září poslechnout konferenci o restaurování chrámu svaté Barbory v letech 2003 až 2012. V prostorách Jezuitské koleje se uskuteční vernisáž výstavy s názvem Nositelé tradic lidových řemesel. Večer ovládne chrám svaté Barbory hudba.

Centrum slavnosti bude v sobotu na Palackého náměstí. Lidé se mohou těšit nejen na hudební a taneční představení, ale také na tradiční staročeské pochoutky. Chrám svaté Barbory připravil na večer koncert, který se uskuteční v rámci prvního ročníku Varhanního festivalu Kutná Hora. Kdo nezavítá do chrámu svaté Barbory, může si poslechnout hity 80. let v podání Romana Vojtka.

V okolí Prahy a Středočeském kraji zve k návštěvě například hrad Karlštejn. O víkendu 15. a 16. září bude na hradě zdarma přístupná výstava fotografií z Karlštejnského vinobraní.

V zámeckém divadle v Mnichově Hradišti připravili na neděli 16. září představení opery Slavnost lásky z Diokleciána v podání chlapeckého sboru Boni Pueri. Zámek Žleby pro Dny evropského dědictví zpřístupnil nové prohlídkové prostory – dětské pokoje mladých aristokratů a soukromé knížecí pokoje.

V Jihočeském kraji o víkendu 15. a 16. září mohou milovníci historie zavítat na Státní hrad a zámek v Jindřichově Hradci, který připravil mimořádnou prohlídku jinak nepřístupným Španělským křídlem. V Třeboni bude možné v zámecké galerii nahlédnout zdarma na výstavu s názvem "Štafířství a intarzie – kouzlo a taje pozapomenutých technik."

V Plzeňském kraji se mimořádně otevře zámek Červené Poříčí. Za doprovodu kastelána bude možné tento zámek z roku 1611 projít ve dnech 8. a 9. září. Vodní hrad Švihov přinese během třetího zářijového víkendu prohlídky běžně nepřístupných míst.

V Ústeckém kraji na zámku Velké Březno se během 8. a 9. září uskuteční hrané scény z historie zámku v rámci doprovodné akce Oživený zámek. Oživnou však i prohlídkové trasy na zámku Duchcov, kde se návštěvníci budou moci naposledy setkat s Giacomo Casanovou během speciálního programu "Co dokáže Casanova".

Svátek památek oslaví i na hradě Grabštejn v Libereckém kraji nebo na Vysočině, kde na zámku v Náměšti nad Oslavou o víkendu 8. až 9. září proběhne 13. ročník netradičních prohlídek.

V Moravskoslezském kraji nabídnou Dny v sobotu 15. září speciálně připravenou komentovanou prohlídku zámek Raduň.

Příznivci akce si mohou prostřednictvím aplikace na internetu v dané obci nebo městě najít, kterou památku mohou navštívit. Interaktivní e-mapa zobrazí, jakou památku má návštěvník Dnů evropského dědictví nejblíže a podle toho si může upravit svůj program.

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, EHD), které pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, se konají již po jednadvacáté a jejich letošním mottem v období od 8. do 16. září je heslo Mládí památkám. V rámci letošních Dnů proběhne v sobotu září jedna z novinek – Den památek techniky a průmyslového dědictví, který je součástí také Industriálních stop 2012. V tento den se pro veřejnost otevře řada drobných technických památek, ale i některé velké průmyslové areály.

Každoročně se v této době otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor. Lidé by jejich návštěvou měli hledat kořeny české, evropské i světové civilizace. V rámci akce se konají pro širokou veřejnost přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy. Jednotlivé země nebo i města si vyhlašují svá národní témata, jejichž prostřednictvím obracejí pozornost organizátorů i návštěvníků na různorodé fenomény přírodního a kulturního dědictví.

Témata: památky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama